Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με strap locks σε Gibson standard :/


BlackIce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους σήμερα πήρα αυτά τα lock (http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_strap_locks_ch.htm) και πήγα να τα βάλω στην gibson standard μου (http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Gibson-Les-Paul-Standard-2008-HSB-Heritage-Sunburst-inkl.-Case/art-GIT0014095-000)  αλλα η βίδα ήτανε πολύ πιο μεγάλη μήπως ξερετε τι βίδα πρέπει να πάρω?

(σε κάποιους ίσος να φαίνεται ηλίθια η ερώτηση μου αλλα θέλω να είμαι σίγουρος για να μην την ξαναπατήσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το κεφαλι της βιδας, τοτε θα σου προτεινα να μην αλλαξεις βιδες.

Χρησιμοποιησε τις βιδες της κιθαρας, απλα λιμαρε το κεφαλι ωστε να χωρεσει στην υποδοχη.

Το ιδιο ειχα παθει σε lock τυπου Schaller.

Συνηθως οι εταιρειες βαζουν μικροτερες και λιγο λεπτοτερες βιδες με αποτελεσμα σιγα σιγα να ξεβιδωνονται απ' το ξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το κεφαλι της βιδας, τοτε θα σου προτεινα να μην αλλαξεις βιδες.

Χρησιμοποιησε τις βιδες της κιθαρας, απλα λιμαρε το κεφαλι ωστε να χωρεσει στην υποδοχη.

Το ιδιο ειχα παθει σε lock τυπου Schaller.

Συνηθως οι εταιρειες βαζουν μικροτερες και λιγο λεπτοτερες βιδες με αποτελεσμα σιγα σιγα να ξεβιδωνονται απ' το ξυλο.

όχι η βίδα που έδινε μαζί με τα locks είναι μακρύτερη από αυτήν που μπαίνει στο ξύλο.δοκίμασα να βάλω αυτήν την βίδα που είχε αρχικά η κιθάρα αλλα δη χώραγε το κεφάλι τις βίδας λες να λιμάρω αυτό?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι η βίδα που έδινε μαζί με τα locks είναι μακρύτερη από αυτήν που μπαίνει στο ξύλο.

Μπορει να ειναι μακρυτερες οι βιδες, αλλα συνηθως ειναι λιγο λεπτοτερες (τουλαχιστον απο τις Gibson), με αποτελεσμα να ξεβιδωνονται η να τρωνε λιγο το ξυλο και μετα να θελει γεμισμα η τρυπα.

 

δοκίμασα να βάλω αυτήν την βίδα που είχε αρχικά η κιθάρα αλλα δη χώραγε το κεφάλι τις βίδας λες να λιμάρω αυτό?  ::)

Αυτο εννοουσα.

Τουλαχιστον εγω στις δικες μου αυτο εχω κανει.

Λιμαρεις το κεφαλι της βιδας που εχει η κιθαρα, τοσο ωστε να χωρεσει στο lock.

Εγω εχω βαλει και ελαχιστη κολλα (super glue, η ξυλου,κλπ), ισα που εσταξα 1-2 σταγονες στην τρυπα και εδω και χρονια δεν εχει κουνηθει ουτε χιλιοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε..αν και νεος στο φορουμ ελπιζω να σε βοηθήσω. 

εχω ακριβως την ιδια κιθαρα και ακριβως τα ιδια strap locks

επειδη δεν ηθελα να το κανω μονος πηγα σε ενα καταστημα, αγορασα τα s.locks και του ειπα να μου το κανει αυτος...οι βιδες ειναι στο ιδιο παχος απλα ειναι μακρυτερες και πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος, να βιδωσεις αργα για αν μη χαλασεις τα "πασα". Αν χαλασεις τα πασα τοτε θα εχεις προβλημα με "στοκαρισμα" της τρυπας.εννοειται πως απο τη στιγμη που ειναι πιο μακριες θελει λιγο μεγαλυτερη πιεση στο τελος...

Αυτα απο μενα.Ελπιζω να βοηθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.Ξεθαβω το θεμα γιατι σημερα ηρθαν τα Genuine Schaller strap locks μου για την γυπσον μου!!!Το κλασσικο θεμα με τις βιδες...η schaller πλεον βαζει και 2 μακρυτερες βιδες εξτρα στο πακετακι για χρηση σε gibson οπως λεει.Βγαζοντας τωρα τις γνησιες ειδα οτι ουτε μεταξυ τους ειναι ιδιες και η λαλακια ειναι οτι δεν θυμαμαι ποια μπαινει που...λογικα η μακρυτερη ειναι για την κατω μερια της κιθαρας...(αν ξερει καποιος ας μου πει) και δευτερον οι βιδες που δινει η schaller υποτιθεται για gibson ειναι αρκετα μακρυτερες απο τις γνησιες με αποτελεσμα να το σκεφτομαι να βαλω αυτες η τις κοντυτερες (που ειναι ιδιες στο μακρος με τις γνησιες) μη κανω καμια ζημια στα πασα και παμε για στοκαρισματα οδοντογλυφιδες κολλες και βουντου μετα...παιζει και η λυση να λιμαρω τα κεφαλια απο τις original βιδες ετσι ωστε να περνανε στα schaller strap locks και να τελειωνει η ιστορια αλλα και παλι καποιος αν ξερει να πει σιγουρα που μπαινει η μικρη και που η μεγαλη

Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, ποτέ ποτέ ποτέ δε βάζεις τις βίδες που είχαν μαζί τα straplocks, ειδικά αφού θα τα βάλεις σε Gibson. Εγώ σε Studio που έχω αλλά και σε SG Special έβαλα τις ορίτζιναλ βίδες και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα κεφάλια, αν έχεις θέμα και δεν χωράνε λίμαρέ τες (εγώ έβαλα της catfish με 10 ευρώ, είναι πολύ αξιόπιστα). Η μεγάλη πρέπει να μπαίνει στην κάτω πλευρά όντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου