Προς το περιεχόμενο

αν ήσουν δισκογραφική...


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έγραφα το επιχειρηματικό μου πλάνο αλλά φοβάμαι μην το δει και το εφαρμόσει κάποιος που έχει 2,000,000 να ξοδέψει  :P

 

Απ'τη στιγμή που έβαλες την συγχρηματοδότηση ΕΕ, σημαίνει ότι η ήδη αποδεχθείσα πρόταση έχει χρονοδιάγραμμα και παραδοτέα που συμβαδίζουν με τους στόχους της ΕΕ για την προώθηση του πολιτισμού, την αυξημένη πρόσβαση των πολιτών στον πολιτισμό χωρίς διακρίσεις και τη δημιουργία υποδομών.

 

Αν το 2,000,000 είναι το ΣΥΝΟΛΙΚΟ θα θεωρήσω οτι η συγχρηματοδότηση είναι 50%, άρα 1,000,000 είναι δικό μας.

 

Το 1,000,000 της συχρηματοδότησης έχει κάποιους περιορισμούς, δηλαδή δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να προσελκύσεις το Ρουβά π.χ. με συμβόλαιο 5,000,000 Ευρώ για 5 χρόνια και προκαταβολή το 1,000,000 της ΕΕ με την υπογραφή (you get my drift). Λογικά θα υπάρχει και όριο στο subcontracting.

 

Προσωπικά θα ακολουθήσω "αθλητική" τακτική, δηλ. θα "ελληνοποιήσω" καλλιτέχνες που είναι στο τελείωμα της καριέρας τους π.χ. SCORPIONS μιας και πρακτικά είναι περισσότερο στην Ελλάδα παρά στη Γερμανία. Θα προσλάβω τον Β. Παπακωνσταντίνου να πείσει τους Grave Digger να αποκτήσουν ελληνική ιθαγένεια (δε θέλουν και πολύ αυτοί είναι πορωμένοι) και να υπογράψουν σε μας. Έτσι καλύπτουμε το αγγλόφωνο και αποκτούμε αμεσα πωλήσεις και στο εξωτερικό.

 

Για το ελληνόφωνο, το budget δε φτάνει να προσελκύσω μεγάλα εγχώρια ονόματα. Μεγάλος ο πειρασμός να ακολουθήσω την πεπατημένη της προσθετικής στήθους και του autotune για την νικήτρια του next top model. Εδώ η ΕΕ θα μου βάλει χέρι πριν προλάβω εγώ να βάλω εγώ οπότε χρειάζομαι κάτι άλλο...

Ας είναι καλά το έντεχνο. Θα βρω μερικά βαθέως προβληματιζόμενα παιδιά με φράντζες και μακριές βλεφαρίδες που δείχνουν ωραία με ovation πάνω στη σκηνή. Εγγυημένη επιτυχία.

 

Αυτό που ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ είναι οτι δεν θα ανακατευτεί ΚΑΘΟΛΟΥ ο SUPERFUNK. Με πρακτικές τύπου "χορδές με παραπάνω από 10 ώρες παιξίματος είναι ΠΑΛΙΕΣ" θα μου το κλείσει το μαγαζί  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πρότυπο:

 

[greeklish]

Λίστεν, λίστεν άι μπι φορ γιου δε πλάμπερ, άι φιξ γιου ολ δε τόιλετς γιου γκιβ μι Εμ Σι Χάμερ  ;D

[/greeklish]

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..τιμώντας περισσότερο το 3) των στόχων του θέματος, θα υπέγραφα τις Carbonated Lemonade και τους ΤΖΟΥΜ. Και με κριτήρια καθαρά αφελή, ήτοι:

 

Παρόλ'αυτά, θα ήμουν περήφανος αν "έβγαζα" μπάντες όπως οι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως όλοι καταλαβαίνουμε, για να πετύχει μια δισκογραφική, πρέπει πλέον να κάνει κάτι διαφορετικό.  :P

Και όταν λέμε "διαφορετικό" εννοούμε κάτι με ευρύτερους ορίζοντες ως μπίζνα (δηλαδή δεν πουλάω μονο δίσκους, αλλα πουλάω και υπηρεσίες παραγωγής, ηχοληψίας, προβάδικων, live, αργοτερα franchise (λαιβάδικων? προβάδικων?), ραδιόφωνο και internet. Δεν είμαι κατ ανάγκη μια εταιρεία, αλλά ενδεχομένως 2-3.

 

Οχι ότι όλα αυτά δεν τα έχει σκεφτεί (πανω - κατω) ο κάθε επαγγελματίας του χώρους, αλλά... πάμε μεταξύ σοβαρού και αστείου: ;)

 

Στη θεωρητική περίπτωση που είχα προυπολογισμό 2.000.000 και ήμουν υποχρεωμένος να τα ξοδέψω στην Ελλάδα, θα έκανα τα ακόλουθα:

 

Πρώτος και βασικός στόχος, θα ήταν να δημιουργήσω το κοινό για κάτι το οποίο μπορώ να ελέγξω. Η πρώτη ύλη θα ήταν νέοι μουσικοί με μη-παραδοσιακό ήχο (όχι metal, όχι blues, όχι 80ς, όχι hard rock, όχι ελληνική ροκ  μπαλάντα, όχι -πολλές δισκευές). Ελληνικό ή Αγγλικό στίχο.

 

Για να πετύχω αυτό τον βασικό στόχο, (δηλαδή να πουλήσει ο blue) θα έκανα στρατηγικές συμμαχίες με ραδιοφωνικούς σταθμούς (δηλαδή θα τους πλήρωνα), μαγαζιά, λαιβάδικα. Επίσης θα πλήρωνα κόσμο να ασχολείται με την κοινωνική δικτύωση και θα πλήρωνα για να παίζουν οι μπάντες αυτές σε τοπ μαγαζιά (τα οποία επίσης θα πλήρωνα). Γενικώς θα ξοδευα το 80% του προϋπολογισμού σε ενέργειες για να καταστήσω το "προϊόν μου" mainstream. Αν χρειαζόταν, (που θα χρειαζόταν) θα έστηνα και 2-3 λαιβάδικα (φτηνό ποτό/είσοδος, κάποιας μορφής "πόρτα", δεκάδες όμορφα κορίτσια και 1500 like στο facebook μετά από κάθε live).

 

Θα προχωρούσα με περίπου 40 μπάντες. Τα μέλη τους (όλα) θα έπρεπε

1)Να ξέρουν να μιλάνε και να φέρονται.

2)Να έχουν 20-30 ευχάριστα κομμάτια και 2-3 "δυνατά".

3)Να γνωρίζονται καλά μεταξύ τους και να τους συνδεουν περισσότερα απο την τρέχουσα επαγγελματική ευκαιρία.

4)Να είναι εμφανίσιμοι/ες και να έχουν καλλιεργημένη αισθητική.

5)Να ξέρουν να παίζουν.

 

Θα προσελάμβανα ενδυματολόγο και personal trainer για τον blue και θα πλήρωνα τον marathon να μου βρεί τρόπο να κλαίνε μπροστά του (του blue) τουλάχιστον 30 κόρες σε κάθε του εμφάνιση.

 

Σε όρίζοντα 2ετίας, θα περίμενα να αρχίσουν να μου αποδίδουν τα συμβόλαια με τους 3 από τους 40 ενώ κάμποσοι ακόμα απο τους 40 θα συνέχιζαν να βγάζουν το μεροκάματο αξιοπρεπώς και να συντηρούν την συγκεριμένη αγορά.  

 

Μέσα σε όλο αυτό το μπούγιο, οι άλλες μου εταιρείες (καταστήματα με μουσικά είδη, μοντέρνα ωδεία, διαφημιστική κλπ) θα αντιστάθμιζαν τη χασούρα της προωθητικής επένδυσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Μάλλον γι αυτό δεν έχεις 2 μιλιούνια ,ή έστω 1 για να καλύψεις τη συγχρηματοδότηση  ;D

Κάποιος που έχει τόσα λεφτά διαθέσιμα ,δεν ασχολήτε με μαγαζιά ,γκρουπ,στυλίστες,προβάδικα και ραδιοφωνικούς σταθμούς ,τα ρίχνει στην αγορά επισφαλιών και καθαρίζει .........με τους τόκους πάει ταξίδια στις πιο χοτ πρωτεύουσες του κόσμου και βλέπει ζωντανά πρώτο τραπέζι πίστα όλα τα κορυφαία ονόματα της σώου μπιζ ,συντροφιά με αλφαδιασμένα ααααααααααβάδιστα 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θα πλήρωνα τον marathon να μου βρεί τρόπο να κλαίνε μπροστά του (του blue) τουλάχιστον 30 κόρες σε κάθε του εμφάνιση.

θέλεις να κλαίνε στ αλήθεια οι κόρες ή στα ψέματα?...υπάρχει διαφορά στο κοστολόγιο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έκλεινα αμέσως τη δισκογραφική,θα τα επένδυα σε χρυσό,πλατίνα και σε δυό τρεις άλλες αγορές και αν όλα πήγαιναν καλά,με τα κέρδη (τον "αέρα" με άλλα λόγια) θα άνοιγα μιά δισκογραφική για να παριστάνω τον David Geffen... ;D

 

Οι δισκογραφικές έχουν πεθάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό...Μείναν τα δυο τρία μεγαθήρια(που και αυτά αιμορραγούνε) και οι υπόλοιπες είναι θυγατρικές τους.  

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έκλεινα αμέσως τη δισκογραφική,θα τα επένδυα σε χρυσό,πλατίνα

 

αστα αυτα εχουν ταβανιασει...ρυζι και σιταρι ειναι φετος τα καυτα προϊοντα για σπεκουλα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστα αυτα εχουν ταβανιασει...ρυζι και σιταρι ειναι φετος τα καυτα προϊοντα για σπεκουλα... ;D

 

Κλείσε τότε εισιτήρια για Κίνα και Ιαπωνία και...φύγαμε! (να δω τα δύο "μύρια" ποιος θα μας τα δώσει...)  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειδα οτι το ποσον ειναι...2 εκατομμυρια ευρω!

 

Τοση ωρα νομιζα οτι ηταν 2 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ευρω...(μια και μεχρι τοσα οποιοσδηποτε μη παρανοϊκος ανθρωπος θα.... "επενδυε" σε κατι τοσο πασέ οσο μια...δισκογραφικη....)

 

ακου 2 εκατομμυρια...

 

δεν παμε καλα μου φαινεται...καλυτερα να τα φαω σε πακοτινια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου