Προς το περιεχόμενο

Πως αφαιρει κανεις το twang μιας tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κατάρα μου να έχετε όλοι οι Indiealternativo-post-pre και ότι άλλο λέγεστε ροκάδες.

Όλο αυτό το νέο ρεύμα έχει πιάσει αυτό το ιερό όργανο που λέγεται τέλε, χάρην μινιμαλισμού,το έκανε μόδα και ούτε ξέρουν πως παίζεται.. Ούστ!!!! Γυρίστε πίσω στις γκιμπσον, κρεμασμένες στα αχαμνά σας και τις ατέλειωτες ώρες ποζαρίσματος στον καθρέφτη. Δεν είστε άξιοι να κρατάτε στα χέρια σας τα τιμημένα ξύλα με το big F.. ;D ;D

To twang έρχεται όταν το θές... Απλά το όργανο έχει ή δεν έχει την δυνατότητα να το αποδώσει. Ένα πράγμα όπως οι pinch harmonics. Αν δε θές, ΔΕΝ έχει τουανγκ-->

 

 

Μάθε να την παίζεις ή πάρε άλλη κιθάρα. Βασικά... πάρε άλλη κιθάρα..

Φιλικά Νίκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πω, ο SF έχει ξεσαλώσει. Μετά και από αυτόν τον ήχο, στο τελευταίο κλιπ, είμαι πλέον βέβαιος ότι το μπλόινκ είναι ο ορισμός του twang. Φσσστ μποινκ! Έτσι πρέπει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κατάρα μου να έχετε όλοι οι Indiealternativo-post-pre και ότι άλλο λέγεστε ροκάδες.

Όλο αυτό το νέο ρεύμα έχει πιάσει αυτό το ιερό όργανο που λέγεται τέλε, χάρην μινιμαλισμού,το έκανε μόδα και ούτε ξέρουν πως παίζεται.. Ούστ!!!! Γυρίστε πίσω στις γκιμπσον, κρεμασμένες στα αχαμνά σας και τις ατέλειωτες ώρες ποζαρίσματος στον καθρέφτη. Δεν είστε άξιοι να κρατάτε στα χέρια σας τα τιμημένα ξύλα με το big F.. ;D ;D

To twang έρχεται όταν το θές... Απλά το όργανο έχει ή δεν έχει την δυνατότητα να το αποδώσει. Ένα πράγμα όπως οι pinch harmonics. Αν δε θές, ΔΕΝ έχει τουανγκ-->

 

 

Μάθε να την παίζεις ή πάρε άλλη κιθάρα. Βασικά... πάρε άλλη κιθάρα..

Φιλικά Νίκος.

 

τα ειπες ολα. :)

 

παρε εδω Twang με....active emg,διπλους joe barden & strat..... ;D

 

 

To twang έρχεται όταν το θές... Απλά το όργανο έχει ή δεν έχει την δυνατότητα να το αποδώσει. Ένα πράγμα όπως οι pinch harmonics. Αν δε θές, ΔΕΝ έχει τουανγκ-->

 

αυτο νομιζω το εχουμε ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΛΟΙ απο το 1972 (χρονια κυκλοφοριας του exile on main street..... ;D)...τωρα αν καποιος το αγνοει δεν φταιμε εμεις.... ;D,αντε για τους αμαθεις.....

 

 

 

το μπλόινκ είναι ο ορισμός του twang

 

αν με την εννοια μπλόινκ εννοεις αυτο

 

 

τοτε εχεις δικιο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι παρατηρώ SF? Ο τυπάς στο σολάκι έχει τρομερό consistency όσο αφορά το μπλοινκ, δηλαδή όλες οι νότες του κάνουν μποινκ.  ;D Επειδή εγώ είμαι αρκετά κουλός όσο αφορά το ιδίωμα, υποψιάζομαι ότι κρύβει την ίδια "δυσκολία", την ίδια μη- άμεσα- ορατή τέχνη αν θες, με τα πιο blues- gilmourοειδή παιξίματα, που κάνεις καμιά φορά το λάθος και λες "εύκολα είναι", και μετά διαπιστώνεις έντρομος ότι ΟΛΕΣ οι νότες είναι με σηκώματα  :o

 

 

Θέλω να πω, ότι εγώ κάθε φορά που twangάρω, τέλος πάντων που την κάνω την κιθάρα να κάνει μπλοινκ,  ;D γουστάρω, και το έχω βάλει κάπως λίγο στο παίξιμό μου, και γουστάρω όταν μπιστάω!

 

Αυτοί όμως οι τύποι το πάνε σερί, από μπάσες χορδές σε πρίμες, χωρίς εξάρσεις κλπ. Πρέπει να είναι θέμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί όμως οι τύποι το πάνε σερί, από μπάσες χορδές σε πρίμες, χωρίς εξάρσεις κλπ. Πρέπει να είναι θέμα.

 

ενταξει το γεγονος του οτι ειναι ισως και οι καλυτεροι,τεχνικα, κιθαριστες στον κοσμο βοηθαει...... ;D...πως να το κανουμε.....αντε παρε αλλους 3

 

 

 

Bill Kirchen - Hot Rod Lincoln

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα, αλλά θέλω επαναδιατύπωση: Είναι οι καλύτεροι τεχνικά κιθαρίστες που συνδέουν την κιθάρα σε ενισχυτή.  ;D  ;D

 

 

Τον Koch τον μπάνισα στο event που είχε γίνει, και μου πέσαν τα σαγόνια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα, αλλά θέλω επαναδιατύπωση: Είναι οι καλύτεροι τεχνικά κιθαρίστες που συνδέουν την κιθάρα σε ενισχυτή.  ;D  ;D

 

Είπαμε oι Fender και ειδικά η Tele, είναι αντρικό σπόρ... ;)

 

Τον Koch τον μπάνισα στο event που είχε γίνει, και μου πέσαν τα σαγόνια.

 

Άσε μη μου το θυμίζεις... Υπηρετούσα τη μαμά πατρίδα κ το έχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου