Προς το περιεχόμενο

Πως αφαιρει κανεις το twang μιας tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις flatwounds; Ίσως να μην εξαφανιστεί το twang, θα στα πουν οι άλλοι οι ειδικότεροι καλύτερα, αλλά θα αλλάξει χαρακτήρα πολύ η φάση. Και είναι πολύ πιο φτηνό από το να ψάχνεσαι με μαγνήτες- give it a try  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε αυτη εχει περισσοτερο twang και απο κανονικη Tele.... ;D

 

να σου πω & εγω αυτο αναρωτιομουνα..... :)

 

Το ξέρω αρχηγέ μου, γι αυτό το έγραψα έτσι

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ,τι ετστί twang?

 

Αυτό που ΔΕΝ έχει το 4:33 του John Cage (βλέπε διπλανό θρεντ)!  ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε δοκιμάζεις να βάλεις flatwounds; Ίσως να μην εξαφανιστεί το twang, θα στα πουν οι άλλοι οι ειδικότεροι καλύτερα, αλλά θα αλλάξει χαρακτήρα πολύ η φάση. Και είναι πολύ πιο φτηνό από το να ψάχνεσαι με μαγνήτες- give it a try  :D

 

αυτό θα έλεγα κι εγώ, στα δικά μου αυτιά το twang δεν έχει σχέση με μαγνήτες, το καταλαβαίνεις και χωρίς ενισχυτή. Επίσης, όπως προαναφέρθηκε, με άλλη γέφυρα, ειδικά καμια tuneomatic με tailpiece όσο πιο δυνατόν μακριά θα μειωθεί.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όπως προαναφέρθηκε, με άλλη γέφυρα, ειδικά καμια tuneomatic με tailpiece όσο πιο δυνατόν μακριά θα μειωθεί.

 

για να κανεις τετοια (ηλιθια) μετατροπη στην Βαjα θα πληρωσεις...αλλη μια Baja..... ;D (ασε που το εχω δει ,σε μια σφαγμενη τελε,και...παλι ....ιδιο ηχο ειχε πανω κατω.... ;D)...

 

αντε να δουμε πιο θα ειναι το.....επομενο "θεμα".... που θα μας απασχολησει..προτεινω το.."πως αφαιρει κανεις τη διπλοπενια απο το μπουζουκι"..... ;) :)

 

α,επισης οι flatwound εχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ twang στις τελε....... ;D (με flatwound αλλωστε προτοβγηκαν και ολη η κλασσικη country με flatwound strung  teles εχει γραφτει...),και οχι μονο ,in fact η "Twang" Music ΜΟΝΟ με Flatwound εχει γραφτει (Shadows,Ventures & φυσικα ο...εφευρετης του twang Duane Eddy)  

 

να και ενα πιο προσφατο δειγμα με  flatwound strung teles

 

Marty Stuart- CountryBoy Rock 'n' Roll  

 

παντως δεν θα βρουμε ακρη γιατι οι περισσοτεροι εδω μεσα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ TWANG...... ;D (σιγουρα ο ΟΡ δεν ξερει παντως.... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, Γ*μώ τα κομμάτια! Γουστάρω!

 

Αλλά το τι βρισιές θα ακούω για τις flats από τον ΟΡ.  ;D

 

SF, στο μυαλό μου έχω μια εικόνα, μια λεκτική εικόνα: Το twang για μένα είναι η κιθάρα να κάνει μποινγκ! Ξέρεις σα το Βουτσά ένα πράγμα. Φσσστ μποινκ! ;D Όταν τα σκας, ειδικά στις μπάσες, να κάνει μπντοινκ ;D

 

 

Χωρίς πλάκα, επειδή είσαι γκουρού, είμαι κοντά; 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Twang δεν εχουν μονο οι Tele,εχουν και οι Gretsch (σε αυτες μαλιστα ανηκει ο τιτλος του...original twang),και φυσικα ΟΛΕΣ οι Fender (κατα την γνωμη μου η Jazzmaster εχει πολυ περισσοτερο twang απο την Tele)......γενικα οποιαδηποτε κιθαρα με μονους low output μαγνητες και οχι πολυ sustain εχει Twang (ο μεγαλυτερος εχθρος του twang in fact ειναι το sustain & μετα oι Hot μαγνητες)  

 

αντε να ακουσουμε ακομα εναν βασιλια του Twang (με flatwound βεβαια για να μην εχει ενοχλητικο sustain το εργαλειο...)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου