Προς το περιεχόμενο

Πως αφαιρει κανεις το twang μιας tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μονο που χρειαζεσαι ειναι ενα σετ μαγνητες με περισσοτερα μεσαια και υψηλοτερο output.

 

Τα περισσοτερα "hot" μοντελλα των δεκαδων εταιριων που φτιαχνουν μαγνητες θα κανουν δουλεια.

 

Αυτοι π.χ. ειναι καλοι και φθηνοι

 

 

 

φυσικα το πιο ΛΟΓΙΚΟ ειναι να την πουλησεις και να παρεις μια strat .  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια...Θελω strat με tele σχημα :-X

 

μια απλη διαφορα και σημαντικη στην διαφορα της τελε απτη στρατ στον ηχο ειναι το μπλοκ κατω απο τη γεφυρα.και η μοντα ειναι ζορικη,ολα γινονται αλλα θελει χρονο και χρημα.οποτε πανε σε ενα πιο γεματο μαγνητη-ες και βλεποντας και κανοντας

οι toneriders ειναι πλεων ΤΟ value for money στους μαγνητες,μια δοκιμη αξιζει να κανεις

http://www.dangleberrymusic.co.uk/p-145-tonerider-pickups-hot-classics-bridge-pickup-pickup-in-black-for-fender-tele.aspx

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως θεωρω πως λαθως μαρκα διαλεξες για ν αφαιρεσεις το twang :P :D...πηγαινε για αλλαγη μαγνητων χωρις δευτερη σκεψη κατα την αποψη μου (κατι σε single size coil humbuckers θα κανει δουλεια αλλα μην περιμενεις κ 100% output κανονικου διπλου...)

γενικως οποιαδηποτε telecaster εχω ακουσει με μονους,αλλα και διπλους ακομη(!) εχουν ενα υποτυπωδες twang (αν αντιλαμβανομαστε ολοι το twang με τον ιδιο τροπο...i guess ??? )

για sheilding ουτε που να το συζητας και δεν μπορω να καταλαβω πως το sheilding εχει συνδεθει με την αλλαγη ηχου αφου γινεται κατ εξοχην για αφαιρεση "κακων" θορυβων χωρις να παρατηρειται η παραμικρη αλλαγη στον ηχο (εφοσον γινεται απο καποιον ειδικο ::) )..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι το shielding με χαλκό αφαιρεί κάποια πρίμα διότι δρα το φύλλο χαλκού ως πυκνωτής...ψιλά γράμματα. εξήγησέ μου κάτι ... Η στρατ ΔΕΝ έχει twang??? μηπως με τη λέξη twang εννοείς κάτι άλλο/?

 

Οπότε λαμβάνοντας υπόψη όλα αυτα σου λέω... πούλα την και πάρε καμια Les Paul ή καμιά Jackson, αναλόγως τι παίζεις... Gretsch μην πάρεις και κει σε twang θα πέσεις!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια...Θελω strat με tele σχημα :-X

 

Αυτη δειχνει να ταιριαζει στην περιγραφη

http://www.thomann.de/gr/fender_james_burton_telecasterupgrade.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου