Προς το περιεχόμενο

Πως αφαιρει κανεις το twang μιας tele;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να κανω για να αφαιρεσω το twang απο την Baja μου;

 

Ενταξει, οι tele ειναι ταυτισμενες με το twang μπλα μπλα, αλλα εμενα δε μου αρεσει. 

 

Η κιθαρα βρισκεται στην αρχικη, εργοστασιακη της κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξεις μαγνήτες. Πάντως ο τίτλος του thread είναι ότι πιο οξύμωρο έχω δει στο νόιζ νομίζω. :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μαλλον θα πρεπει να παρεις αλλη κιθαρα...?εγω παιζω μια τελε deluxe(αυτες με το στρατ χεντστοκ)και εχει ισως το λιγοτερο τουανγκ απο τις τελε που εχω παιξει(οχι παρα πολλες)...νομιζω ειναι μερος του χαρακτηρα του οργανου...ειναι στο dna του,πως να το πω....τεσπα...το λογο εχουν οι εμπειροτεροι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι πρέπει να αλλάξεις μαγνήτες.

Ακριβώς!

Αλλά δεν θα αρκεστείς στο να βάλεις tele replacement pickups, γιατί έχουν τον ίδιο ηχητικό προσανατολισμό.

Θα πρέπει να πας σε κανονικούς μαγνήτες και μάλιστα να βρεις αυτούς με τα χαμηλότερα μεσσαία και τα ανεβασμένα μπάσσα καθώς

ειναι μερος του χαρακτηρα του οργανου...ειναι στο dna του,πως να το πω

;D

Επίσης και ένα shielding σε όλα τα cavities με χαλκό θα έκοβε αρκετό twang.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανω για να αφαιρεσω το twang απο την Baja μου;

 

Την τοποθετείς στο φυσικό της περιβάλλον - το αναμμένο τζάκι... :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεφυρα δεν παιζει καποιο ρολο; Θα ακουγα διαφορα αν την αντικαθιστουσα με μια μοντερνα;

Όχι, η μπρούτζινη είναι πιο μπάσσα απ'τις καινούριες.

 

Την τοποθετείς στο φυσικό της περιβάλλον - το αναμμένο τζάκι... :)

Χαχαχαχαχα  ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεφυρα δεν παιζει καποιο ρολο; Θα ακουγα διαφορα αν την αντικαθιστουσα με μια μοντερνα;

 

Αν και διαφωνώ με το στόχο σου (μια τελε που δεν θα ακούγεται σαν τελε), η επέμβαση στη γέφυρα θα μπορούσε να έχει αντιστοιχη επιρροη στο twang με την αλλαγή μαγνητων. Όσες τελε άκουσα με γέφυρα 'μοντερνου' τύπου είχαν λιγότερο "twang" σε σχέση με την baja μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πάρε άλλη κιθάρα, γιατί μάλλον δεν κάνει για εσένα αυτή, ή αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι κάνει για εσένα (και δεν την πήρες με κριτήριο το χρώμα και το σχήμα), τότε, όσο ανεβαίνει το output στους μαγνήτες, είναι πιο κομπρεσαρισμένος ο ήχος και άρα σβήνει σιγά σιγά το twang αλλά και οι δυναμικές στο παίξιμό σου. Μη περιμένεις θαύματα όμως ε... Γενικά ποιάς "σχολής" είσαι? Ποιές ήταν άλλες κιθάρες που είχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου