Προς το περιεχόμενο

Μιλάμε για τρελό δίλημμα (αγορά κιθάρας!!!!)


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπεργιγαντοτιτανοτεράστιο θα λέγα για την ακρίβεια...

 

Για να σοβαρευτούμε τώρα,γίνεται κάποια στιγμή αυτό το ανέκδοτο να σταματήσει...? ::)

 

Αν κάποιος "καίγεται" για αυτό το ζήτημα,καλύτερα να φτιάξει μόνος του μιά κιθάρα μ΄όποιον τρόπο νομίζει.Όταν αγοράζει κάποιος κιθάρα από μία εταιρεία μαζικής παραγωγής (και πιθανότατα εισηγμένη σε χρηματιστηριακές αγορές) τα περιθώρια κέρδους είναι τεράστια,οπότε ας ξεχάσει το...value for money.

 

 

Όταν λες να φτιάξεις μόνος σου τι εννοείς;

Γιατί αν πας σε έλληνα τεχνίτη και του πεις να σου φτιάξει μια κιθάρα θα χρειαστείς τα διπλάσια χρήματα απ'οτι αγοράζοντας μια fender ή άλλη επώνυμη κιθάρα.

Η γνώμη μου είναι οτι με λίγα λεφτά μπορείς να πάρεις πολύ καλά όργανα ειδικά σε epi ή squier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένα βίτσιο με το παράδοξο το έχω να σου πω την αλήθεια. Γι' αυτό και μου ρθε και στο μυαλό κι η sheraton από την άλλη που είναι πιο κλασσικη jazz/blues κιθάρα....Γενικά είμαι υπέρμαχος των out of the box επιλογών και είναι κι αυτός ενας απο τους λόγους που έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο επιλογές...

 

παντως αν τελικα παρεις την sheraton και παιξεις stoner με drop tuning θελω να το ακουσω! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το λάθος που κάνουμε συχνά είναι να συγκρίνουμε κιθάρες με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και σε αυτό φταίει και το ίντερνετ. Μπορώ να σου πω πάρε το α ή το β μοντέλο αλλά αυτό δε λύνει το πρόβλημα δύο κιθάρες που είναι ίδιο μοντέλο να σου κάθονται τελείως διαφορετικά στο χέρι, στο αυτί, κλπ. H στρατ που αναφέρεις είναι απλώς μια... στρατ με texas special  ;) Μπορείς να βρεις πολλές στρατ σε αυτά τα λεφτά, το θέμα είναι ποιο κομμάτι θα σου κάτσει, κι όταν την πιάσεις σου πει κάτι. Τότε τη χτυπάς κι αν μετά θες αλλάζεις το pickguard :)

 

Eφόσον ταλαντεύεσαι ανάμεσα σε δύο τελείως διαφορετικές κιθάρες, η συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις και αυτές και άλλες παρόμοιες και να πάρεις αυτην που σου κάθεται καλύτερα.

 

Από τις δύο που αναφέρεις αν και διαφορετικά... ζώα, αν με πιέσεις θα σου πω ότι η στρατ είναι σαφώς καλύτερη επιλογή, και γενικά θεωρώ ότι η μέση μεξικάνα fender είναι ένα κλικ πάνω από μια epiphone. Όπως και μια αμερικάνα είναι ένα κλικ πιο πάνω από τη μεξικάνα για αυτό και με τα 600 που έχεις χτυπάς ανετά αμερικάνα μεταχειρισμένη.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αγωνία, ψάξιμο, άγχος, πρήξιμο σε άλλους εδώ στο noiz κλπ κλπ, είμαι από σήμερα κάτοχος αυτής της κούκλας:

 

DSC00004.jpg

 

DSC00007.jpg

 

DSC00006.jpg

 

Η κιθάρα αγοράστηκε από thomann μιας και δεν τη φέρνουν στην Ελλάδα (δεν μπορω να καταλάβω γιατί).

 

Είναι αρκετά καλά σεταρισμένη αλλά έτσι κι αλλιώς παίζω με δεκάρες οπότε θα πέσει περαιτέρω setup.

 

Μου έκανε εντύπωση πόσο γεμάτος είναι ο ακουστικός ήχος της. Και βέβαια βάζοντας τη στον ενισχυτή, ο καθαρός ήχος από το neck μαγνήτη ειδικά είναι απίστευτος, ακόμα και στο Marshall τρανζίστορ των 15watt.

Με ένα οβερντράιβ μπροστά πριμάριζε αρκετά στον bridge αλλά φανταζομαι ότι εκεί θέλει λίγο παίξιμο με το ύψος του μαγνήτη. Και το ίδιο ισχύει και για το γενικό Outpout καθώς είναι σημαντικά πιο "ήσυχη" από τη Squier η οποία βέβαια έχει πολύ "ψηλούς" μαγνήτες. Δεν ξέρω ποιό από τα δύο είναι καλύτερο βέβαια απλά έχω συνηθίσει στο δεύτερο.

Γενικά είναι μια πάρα πολύ καλοκατασκευασμένη κιθάρα κι επιτρέψτε μου να πω ότι δε βλέπω να έχει και καμιά τρελή κατασκευαστική διαφορά από την American Special που είχα δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με υγεία και να τη χαρείς.

Είναι το μπράτσο της λίγο «στρογγυλεμένο» και «παχύ»; Αυτή τη διαφορά είχα προσέξει εγώ στις Mexico series (που δεν με προβλημάτισε καθόλου)  σε σχέση με τις U.S.A. (π.χ. highway one)…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια λοιπόν και καλόπαιχτη!   :D

 

Ειναι όντως κούκλα και το vintage tinted  μπράτσο της είναι καταπληκτικό !

 

Με ένα οβερντράιβ μπροστά πριμάριζε αρκετά στον bridge αλλά φανταζομαι ότι εκεί θέλει λίγο παίξιμο με το ύψος του μαγνήτη.

 

Οντως τό έχει αυτό , ο φίλος μου για αυτό το λόγο άλλαξε το wiring και έχει τώρα ξεχωριστό tone control μονο για τον bridge μαγνήτη.

 

Γενικά είναι μια πάρα πολύ καλοκατασκευασμένη κιθάρα κι επιτρέψτε μου να πω ότι δε βλέπω να έχει και καμιά τρελή κατασκευαστική διαφορά από την American Special που είχα δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα...

 

+1000 ουτε εγώ

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα κι απο μενα!

Καλυτερα να κανεις υπομονη λιγο καιρο και να παρεις κατι καλυτερο

γιατι ολοι μας εχουμε χασει πολλα χρηματα για πραγματα που δεν εχουμε πια....

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τό έχει αυτό , ο φίλος μου για αυτό το λόγο άλλαξε το wiring και έχει τώρα ξεχωριστό tone control μονο για τον bridge μαγνήτη.

 

Αυτή είναι μια διαφορά με την American Special που έχει το λεγόμενο Greasebucket Tone circuit που κάνει αυτήν την ακριβώς τη δουλειά. Με βλέπω να το κάνω κι εγώ αυτό αν και ο μεστός ήχος του neck overdriven είναι σκέτη κ@%$@α!!!!!!!

 

@LK

Το μπράτσο είναι κλασσικό θα έλεγα C shape, δεν είναι αρκετά χοντρό αλλά κάθεται πολύ ωραία στο χέρι. Δεν ξέρω αν βόήθησα, άσε που δεν έχω δοκιμάσει τη Highway 1 αλλά μόνο την Am. Special...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω να το κάνω κι εγώ αυτό αν και ο μεστός ήχος του neck overdriven είναι σκέτη κ@%$@α!!!!!!!

 

Δεν επηρεάζεις τον ήχο του neck με το συγκεκριμένο wiring μονο στον brigde μπορεις να κοντρολάρεις τα πρίμα.

 

Γεια χαρα κι απο μενα!

Καλυτερα να κανεις υπομονη λιγο καιρο και να παρεις κατι καλυτερο

γιατι ολοι μας εχουμε χασει πολλα χρηματα για πραγματα που δεν εχουμε πια....

ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

Οτι να ναι

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου