Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού σου αρέσει ο Metheny θα σου πω μια ιστορία.

 

Πριν αρκετά χρόνια μια παρέα μεταλάδων (η δική μου) είχε μαζί κ έναν κιθαρίστα ο οποίος ανακάλυψε τον Metheny και όπως είναι αναμενόμενο έπαθε πλάκα.

 

Ήρθε ο καϋμένος λοιπόν να τον συστήσει και σε εμάς (που δεν τον είχαμε ματαξανακούσει). Δεδομένου ότι ο φίλος μας ήταν και λίγο βλάκας ανά στιγμές, τον αποπήραμε και τον αρχίσαμε στο δούλεμα χωρίς καν να ακούσουμε ούτε νότα. Το δούλεμα αυτό (γιατί τον πειράζαμε και για άλλα) κράτησε δυο τρια χρόνια σίγουρα. (ακόμα μας μιλάει παρεμπιπτόντως)

 

Τελικά μετά ξεκινώντας κ εγώ τα μαθήματά μου έπεσα στον metheny και άκουσα και όπως είναι φυσιολογικό εντυπωσιάστηκα.

 

Αν πάντως εγώ έψαχνα να κάνω μια δημοσκόπηση θα ξεκινούσα με το ερώτημα

Γνωρίζετε τον Cage (όχι τον Johnny ;D)

Ποιες δουλειές του έχετε ακούσει; (ονομαστικά)

και αφού είχαν απαντηθεί θα ασχολιόμουν και για το αν τον έχει αγγίξει τον άλλο η τέχνη αυτή.

Και ακόμα και τότε θα ήταν ισοπεδωτική σαν δημοσκόπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν πάντως εγώ έψαχνα να κάνω μια δημοσκόπηση θα ξεκινούσα με το ερώτημα

1) Γνωρίζετε τον Cage (όχι τον Johnny ;D)

2) Ποιες δουλειές του έχετε ακούσει; (ονομαστικά)

και αφού είχαν απαντηθεί θα ασχολιόμουν και για το αν

3) τον έχει αγγίξει τον άλλο η τέχνη αυτή.

Και ακόμα και τότε θα ήταν ισοπεδωτική σαν δημοσκόπηση.

Και σου απαντάω

1) Όχι

2) Καμμία

3) Με τίποτα...

Μόνο και μόνο με το 3 χωρίς τα 2 πρώτα...ξέρεις πόσα συμπεράσματα βγάζεις από το "τυχαίο" δείγμα σου?

 

Τελικά μετά ξεκινώντας κ εγώ τα μαθήματά μου έπεσα στον metheny και άκουσα και όπως είναι φυσιολογικό εντυπωσιάστηκα.

μα είναι φυσικό...ο metheny μέχρι Pop έχει παίξει με τη Πολωνέζα Eurovision...έχει για όλους.. ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου απαντάω

1) Όχι

2) Καμμία

3) Με τίποτα...

Μόνο και μόνο με το 3 χωρίς τα 2 πρώτα...ξέρεις πόσα συμπεράσματα βγάζεις από το "τυχαίο" δείγμα σου?

 

 

Για πες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες;

εύκολα...

1) δεν θα γεμίσει γήπεδα

2) δεν θα πουλήσει μπλουζάκια

3) δεν θα τον καλέσουν στα διάφορα ΜTV, Mezzo...

4) Δύσκολα θα βγάλει signature όργανο...

5) η μεταπωλητική του αξία (η μετα θάνατον εννοώ)...παίζεται (εγώ δεν μαντεύω τα νούμερα του Lotto)

...

Θέλεις κι άλλη ανάλυση περί τέχνης?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το 4'33" να είναι πατάτα. Το θέμα είναι εγώ δεν ξέρω το όλο πλαίσιο στο οποίο οδήγησε στην δημιουργία (?) αυτού.

Έτσι εντελώς αφελώς παίζω κ εγώ τον τζάμπα μάγκα κάνοντας κάτι παρόμοιο κοροϊδεύοντας κάτι το οποίο δεν γνωρίζω.

  Κάπου εδώ βρίσκεται για μένα η ουσία κάθε δήθεν κριτικής,για έργα που δεν καταλαβαίνουμε και προσπαθούμε να αναλύσουμε με την ελλειπή παιδεία μας.

 

Τα είχαμε πει και εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167611.0

και τα συζητάω με φίλους,κάθε φορά που αναφερόμαστε σε έργα του Αγγελόπουλου.

 

Αφού ανέκυψε και το θέμα της δημοσκόπησης,ίσως θα ήταν πιο ενδιαφέρον,αν το ερώτημα ετίθετο ως εξής:

 

α.Η Τέχνη για την Τέχνη;

β.Η Τέχνη για τον Άνθρωπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...Οντας ο ανθρωπος που ανοιξε το θεμα με το 4.33 νομιζω οτι οφειλω να γραψω καποιες αποψεις...

Καταρχας δεν περιμενα ποτε οτι θα διακομμωδηθει τοσο πολυ το εργο του συγκεκριμενου δημιουργου..περιμενα ναι καποια σατηρα αλλα επισης ηλπιζα να ακουστουν αποψεις για το τη θελει να δηλωσει με το εργο του ο Cage...Και πραγματικα το 4.33 ειναι εργο που διδασκεται στα πανεπιστημια του εξωτερικου και μαλιστα απ τα εργα που βασιζονται οι εργασιες για πτυχια!οποτε θεωρω τουλαχιστον γελεια την σατιρα απο οποιοδηποτε σε τετοια εργα..το οτι ο ανθρωπος εχει καταφερει να περασει τοσα μηνυματα μεσα απ την σιωπη εμενα μου λεει οτι οχι μονο εχει καταφερει τον υπερτατο στοχο του μουσικου αλλα το οτι εχει διακωμμοδισει ολους τους συνθετες που γραφουν τοσα πολλα για να δηλωσουν τοσα λιγα...τωρα...την σατιρα στο 4.33 την περιμενα αλλα την σατιρα και την ειρωνια για το κομματι του penderecki ομολογω οτι ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ...Κρινεται ανθρωπους που στηγματισαν με τα εργα τους την ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης και πολλοι μαλισταν αλλαξαν και την πορεια της...το να μηδενιζω ειναι οτι ποιο ευκολο..με την λογικη αυτη μπορω να μηδενισω καθε μουσικη..απο καφρομεταλ μεχρι κλασικη μεχρι τζαζ 2-5-1 2-6-5-1!πριν ξεκινησετε λοιπον να με κρινεται και μενα ψαχτε λιγο τους δυο συγκεκριμενους...τουλαχιστον θα βγει κατι απ ολη αυτη την ιστορια...τωρα μπορειτε να κραξετε ελευθερα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ανέκυψε και το θέμα της δημοσκόπησης,ίσως θα ήταν πιο ενδιαφέρον,αν το ερώτημα ετίθετο ως εξής:

α.Η Τέχνη για την Τέχνη;

β.Η Τέχνη για τον Άνθρωπο;

Kαι αυτό δεν είναι σωστό...Για εμένα ας πούμε, η απάντηση είναι και ναι και στα 2.

Ας το πάω παραδίπλα για να το κάνω πιο "εξηγήσιμο"

α.Η έρευνα για την έρευνα;

β.Η έρευνα για τον Άνθρωπο;

 

Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητός...

 

ΥΓ Ρε συ warwickplayer, ενώ λές πολύ σωστά και σοβαρά πράγματα...πόσο χάνεις από την ορθογραφία σου... ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Κρινεται ανθρωπους που στηγματισαν με τα εργα τους την ΙΣΤΟΡΙΑ της μουσικης και πολλοι μαλισταν αλλαξαν και την πορεια της...

Αλήθεια, κάτι τέτοιο νοείται εάν δεν είναι μαζικό?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου