Προς το περιεχόμενο

Ηχος κιθαρας παραδειγμα προς αποφυγη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εδώ όμως συζητάμε για τον ήχο καθεαυτόν. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ...Πώς δηλαδή μας ακούγεται στα αυτιά μας. Ε εκεί ΔΙΑΦΩΝΩ! Δεν γουστάρω ουτε τον εξοπλισμό (κιθάρες' date=' παραμορφώσεις, εφέ) που χρησιμοποιείτε σε αυτή τη μουσική

 

ΠΧ και ο Σουμάχερ είναι αδιαμφισβήτητα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οδηγός, αλλά πώς να το κάνουμε..ΒΑΡΙΕΜΑΙ τη φόρμουλα!!! :lol: :lol:[/quote']

 

Ακριβως αυτο....... :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία όλα αυτά με τις φόρμουλες και τις ταχύτητες ρε παιδιά, αλλά δεν καταλαβαίνω που κολάει ειδικά ο Satriani εκει μέσα... Ποτέ δεν έπαιζε γρήγορα, πάντα μελωδικός ήτανε, και απο τον τέταρτο νομίζω δίσκο του και μετά, έχει κλασσικό 5150 ήχο, άλλοτε πολύ παραμορφωμένο, άλλοτε με απλό σκάσιμο και ένα tubescreamer... Ακούστε (τουλάχιστον) το Joe Satriani(το άλμπουμ) του 95 πχ, και μετά πείτε μου....

 

Επίσης ο Vai, δεν μου αρέσει ο ήχος του μεν, αλλά πάλι με καμμία παναγία δεν μπορεί να τσουβαλιάζεται με λοιπούς 80ς "γρήγορους" εκτος αν μιλάμε μόνο για το πρώτο του αλμπουμ (ή δεύτερο? το Passion and Warfare)

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εμενα σαν καλυτερος ηχος ολα αυτα τα χρονια που εχω επικντρωθει στην κιθαρα σαν μουσικο οργανο ειναι ο ηχος του Gary Moore στον δισκο Still Got The Blues και ο ηχος του Neal Schon στον δισκο VOICE…παροτι τα γουστα μου ειναι πιο βιρτουοζικα...

Επισης για ακουστε σας παρακαλω τον ηχο του Tafolla στον δισκο Plastic(90 dekaetia)…….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o χειροτερος ηχος απο πολλα live που εχω ακουσει απο τον συγκεκριμενο κιθαριστα ειναι του buddy guy.. :lol: full στα πριμα και παιξιμο πολλες φορες ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ! :lol: :lol: μεγαλος χαβαλες αυτος ο buddy! :)

θα συμφωνησω επισης για τον hammet..(πω πω τι ΑΠΑΙΣΙΟ vibrato.. :? )

 

και αφου αναφερθηκαμε και στους...παρεξηγημενους shreders(πολλους απο τους οποιους καποιοι τους αδικουν παρα πολυ αφου τους βαζουν στο ιδιο καζανι με ολους,χωρις να εχουν ακουσει),ας πω μερικους με γαμω τους ηχους(αλλα και παιξιμο εννοειται.. 8) )

 

Richie Kotzen

michael lee firkins

George Lynch

yngwie malmsteen(ιδιατερα με τους alcatrazz και στο πρωτο του album)

uli jon roth

steve vai

paul gilbert

marty friedman

joe satriani(ο μεγαλυτερος..παρεξηγημενος απο ολους)

eric jonshon

andy timmons(ολα τα λεφτα!)

blues saraceno

 

Y.Γ.τον satch δεν τον θεωρω shredder απλα τον εβαλα στην στηλη επειδη oι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι shredder :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αφου αναφερθηκαμε και στους...παρεξηγημενους shreders(πολλους απο τους οποιους καποιοι τους αδικουν παρα πολυ αφου τους βαζουν στο ιδιο καζανι με ολους' date='χωρις να εχουν ακουσει)[/quote']

 

Για ποιον χτυπά η καμπάνα???

119375-toll.jpg

 

:lol::lol::lol:

 

Y.Γ.τον satch δεν τον θεωρω shredder απλα τον εβαλα στην στηλη επειδη oι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι shredder :?

 

Γιατί τον Eric Johnson shredder τον θεωρείς?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

andy timmons(ολα τα λεφτα!)

 

+100000000000000000000000

 

Και ήχος και παίξημο! Φοβερός!

 

μαζι σας και εγω με απειρα συν και μηδενικα..επισης και ο zaza εχει καταπληκτικο ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shredder....υπαρχουν αυτη την στιγμη αρκετοι αλλα δεν χαιρουν της αιγλης που υπηρχε την δεκαετια του 80 επι mike varney kai Shrapnel εποχης..

Εχουν τοποθετηθει σε μια πιο Β κατηγορια,αν μου επιτρεπεται ο ορος αυτος και κινουνται πιο underground...εμενα παντως επειδη πανατ μου αρεσε να στηριζω τετοιους καλλιτεχνες ειναι η αληθεια οτι τους εχω πλουτισει...

Τσεκαρετε

 

1.Rusty Cooley

 

2.George Bellas

 

3.Marcel Coenen

 

4.Michaell Harris

 

5.Todd Duane

 

6.Mike Campese

 

7.Rob Johnson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα αρχίζει να εξελίσσεται σιγά-σιγά στο ποιοι ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ τελικά και όχι ποιανού κιθαρίστα ο ΗΧΟΣ ΔΕΝ μας αρέσει... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου