Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες σε Gibson LP studio


zephyrous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, έχω μια studio του '03 και θέλω να τις αλλάξω μαγνήτες, κατά βάση παίζω drop D, Porcupine Tree style, επειδή οι επιλογές είναι πολλές σκέφτηκα να ζητήσω τη γνώμη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λίγο περίεργο που δεν σου κάνουν οι Stock μαγνήτες για το στυλ που περιγράφεις. Τί δεν σου αρέσει, με τι υπόλοιπο εξοπλισμό παίζεις;

 

Μια γενικότατη πρόταση είναι να την πας σε πιο high fi προσέγγιση με έναν Seymour Duncan JB στην γέφυρα και έναν '59 στο neck.

 

Aλλά θα βοηθήσει αν απαντήσεις τα προηγούμενα. Επίσης καλό θα ήταν να έχουμε και το διαθέσιμο budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω με έναν xpress 5:25 και πεταλάκια, το θέμα μου είναι στα distortion & overdrive, με τη Gibson ο ήχος μπουκώνει σε αντίθεση με μια G&L που έχω όπου ο ήχος είναι πολύ οκ, η G&L φοράει στη γέφυρα τον κλασσικό JB και τα πετάλια είναι καλά, το ένα xotic AC και το άλλο Barber dirty bomb, το μεγαλήτερο πρόβλημα είναι όταν boost-άρω με clean ήχο από το GT2, εκεί γίνεται χαμός με τη Gibson ενώ η G&L δουλεύει πολύ καλά, οπότε ψάχνω ένα σετάκι να μου στρώσει και την Studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω με έναν xpress 5:25 και πεταλάκια,

 

βασικα με αυτον τον εξοπλισμο δεν νοειται να μην φτιαχνεις ηχο... οι μαγνητες της γκιμπσον σου ειναι μια χαρα... το προβλημα σου βρισκεται καπου στις ρυθμησεις σου... διφορετικα αν σου πουμε βαλε  jb , θα πας και θα τον βαλεις και θα εχεις 2 κιθαρες με παρομοιο ηχο... δεξου την γκιμπσον σου οπως ειναι αγαπησε την και προσπαθησε με τον σουπερ εξοπλισμο σου να παρεις οτι θετικο δινει η στουντιο... σκεψου οτι κατα καιρους εχουν παιξει και με χειροτερα οργανα επαγγελματιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα με αυτον τον εξοπλισμο δεν νοειται να μην φτιαχνεις ηχο... οι μαγνητες της γκιμπσον σου ειναι μια χαρα... το προβλημα σου βρισκεται καπου στις ρυθμησεις σου... διφορετικα αν σου πουμε βαλε  jb , θα πας και θα τον βαλεις και θα εχεις 2 κιθαρες με παρομοιο ηχο... δεξου την γκιμπσον σου οπως ειναι αγαπησε την και προσπαθησε με τον σουπερ εξοπλισμο σου να παρεις οτι θετικο δινει η στουντιο... σκεψου οτι κατα καιρους εχουν παιξει και με χειροτερα οργανα επαγγελματιες...

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω με έναν xpress 5:25 και πεταλάκια, το θέμα μου είναι στα distortion & overdrive, με τη Gibson ο ήχος μπουκώνει σε αντίθεση με μια G&L που έχω όπου ο ήχος είναι πολύ οκ, η G&L φοράει στη γέφυρα τον κλασσικό JB και τα πετάλια είναι καλά, το ένα xotic AC και το άλλο Barber dirty bomb, το μεγαλήτερο πρόβλημα είναι όταν boost-άρω με clean ήχο από το GT2, εκεί γίνεται χαμός με τη Gibson ενώ η G&L δουλεύει πολύ καλά, οπότε ψάχνω ένα σετάκι να μου στρώσει και την Studio.

 

Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα... τι μπουστάρεις ακριβώς, το GT2 τι δουλειά το θες να κάνει, για ποιον clean ήχο μιλάμε, γιατί να φταίνε οι μαγνήτες?!? Προσπάθησε να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τη συνδεσμολογία των πεταλιών σου, τα settings τους, τη ρύθμιση του ενισχυτή κλπ. για μια απάντηση της προκοπής!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H studio εχει τους κεραμικους 490R και 498Τ που ειναι σχετικα δυνατοι μαγνητες.(τους φορανε συνηθως στις SG και ειναι μια χαρα,ειδικα στα "γκαζια")

Τι ακριβως δεν σου αρεσει?(τα καθαρα,τα βρωμικα,το output,....)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν θες τη μέγιστη ευκρίνεια στα γκάζια και έναν αρκετά διαφορετικό ήχο από αυτόν που έχεις ως τώρα και από τις δύο κιθάρες μπορείς να πας σε μαγνήτες PRS. Είτε στους #7 για πολύ καλά καθαρά και ήχο που θυμίζει σχεδόν μονούς (χωρίς θορύβους κ.λ.π) είτε στους Dragon II που έχουν πολύ ιδιαίτερο ήχο (πολύ ιδιαίτερα μεσαία, ελαφρύ reble roll off). Πάντως πρόκειται για μαγνήτες που διατηρούν την ευκρίνειά τους όσο γκάζι και να βάλεις (βασικά όσο πιο πολύ βάζεις, τόσο πιο καλά ακούγονται).

 

Πάντως αν μιλάς για το gt2 της sansamp σαν booster τότε νομίζω ότι σε σχέση με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου είναι ο αδύναμος κρίκος. Πάρε καλύτερα ένα (κλώνο) Super Hard On να σωθείς...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- - - Yameth --- σορρυ για τα greeklish (δεν είχα πιει καφέ ακόμη χα χα)  ;D

 

 

Γεια χαρα,

Απ΄οτι κατάλαβα έχοντας Drop D = METAL !!! Οι επιλογές μου!

 

Επιλογές που έχουν δοκιμαστεί σε LP Custom, Standard, Studio.

 

1. Gibson "Dirty Fingers" για ποιο Hard Rock στυλάκι ("Whitesnake style κλπ")

2. EMG 81/85 (Zak Wylde Set) για modern metal (BTW πουλάω το set σαν καινούριο εάν σε ενδιαφέρει)

 

Σε Drop Eb και Drop D, φαντάζομαι να παίζεις με 10άρες χορδες ή 11άρες (προτείνεται), Έτσι φτάνουμε στο αποτέλεσμα ότι εάν σε DROP δεν "βαράς αρκετά" (η πένα σου) και έτσι χάνεται ένα μεγάλο μέρος του GAIN. Τότε πρέπει να έχεις ένα Bridge μαγνήτη που να έχει γρήγορο σήμα ! άρα Active (αν και αυτό δεν είναι πάντα θετικό !!!)

 

 

emg-zakk-wylde-set.jpg

 

41tZWSmMpoL._SL500_AA280_.jpg

 

 

Και επειδή η studio "φοράει" μέτρια ξύλα, σε σχέση με την standard LP ή custom LP

για να την "ζωντανέψεις" αρκετά, σου προτείνω αφού παίζει modern Metal, EMG ... Θα με θυμηθείς !!!! ... Αν και οι 2 επιλογές μαγνητών που σου γράφω ..."ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ ΑΣΧΗΜΑ" χα χα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου