Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγη βοήθεια στον άσχετο ρε παιδιά... Δεν ξέρω πώς να συνδέσω τα jakcs με τα ρέστα της πλακέτας.

 

1)Έχω ένα stereo jack με 4 ποδαράκια και ένα mono jack με 2 ποδαράκια. Τι βάζω για input και τι για output;;;

Επίσης τι συνδέω σε κάθε ποδαράκι;;  ???

 

2)Υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έχω κάψει κάτι και τι;

 

3)Είναι ανάγκη να το βάλω σε κουτί;Δε γίνεται να το δοκιμάσω στον αέρα κι αν δουλεύει να το βάλω μετά;;;

 

Sorry αν τα χουν ρωτήσει κι άλλοι αυτά και σας πρήζω, αλλά διάβασα κάποιες σελίδες και δε βρήκα κάτι διαφωτιστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λίγη βοήθεια στον άσχετο ρε παιδιά... Δεν ξέρω πώς να συνδέσω τα jakcs με τα ρέστα της πλακέτας.

 

1)Έχω ένα stereo jack με 4 ποδαράκια και ένα mono jack με 2 ποδαράκια. Τι βάζω για input και τι για output;;;

Επίσης τι συνδέω σε κάθε ποδαράκι;;  ???

 

2)Υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έχω κάψει κάτι και τι;

 

3)Είναι ανάγκη να το βάλω σε κουτί;Δε γίνεται να το δοκιμάσω στον αέρα κι αν δουλεύει να το βάλω μετά;;;

 

Sorry αν τα χουν ρωτήσει κι άλλοι αυτά και σας πρήζω, αλλά διάβασα κάποιες σελίδες και δε βρήκα κάτι διαφωτιστικό...

 

Κι ένα που ξέχασα!!!

Το ποτενσιόμετρο στο layout το βλέπουμε από πάνω ή από κάτω; Δηλαδή ποιό πόδι πάει στην πάνω μεριά της διόδου και ποιά κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα jack να ξερεις οτι ενα ειναι το σημα σου και τα υπολοιπα ποδια ειναι γειωση.

Βάλε ενα καλώδιο στο jack και κοιτα προσεκτικα.Ενα απο τα ποδια του jack (οχι αυτα που κανεις τις κολλησεις, τα μεγάλα!) θα ακουμπάει τη μύτη, τη μπάλα στην άκρη του βύσματος.Αυτο ειναι το σημα σου.

Τα υπολοιπα ειναι γειωσεις.

 

Αν κοιταξεις στο αρθρο στο layout θα δεις ότι το σήμα ειναι το μπλε καλωδιο, πηγαινει απο το ενα jack στο dpdt και μετα στο αλλο jack.Οπως βλέπεις είναι κολλημενο (στο layout, εσυ το κολλας στο αντιστοιχο solder lug ) στο μεγαλο ποδαρακι του jack αυτο που ερχεται σε επαφη με τη μυτη του βύσματος, το σήμα.

 

Οι άλλες κολλησεις στα jack είναι γειώσεις (μαυρο καλλωδιο).

 

 

 

Το stereo jack θα το βαλεις στο input.Εγω για να μην με απασχολει αυτο βάζω παντου stereo και ας περισσεψει κανα ποδι.

 

 

 

 

 

 

Και λογικα μπορεις να το δοκιμασεις στον αερα...

 

 

 

 

Υ.Γ. Το ποτ το βλεπεις απο πάνω.Αλλα και αναποδα να το βαλεις, απλα θα λειτουργει με αντιστροφη φορα, οποτε το βαζεις στο κουτι και το περιστρεφεις 180 μοιρες (αν δηλαδη βαζωντας το στο κουτι τα ποδαρακια ''βλεπανε'' προς το διακοπτη, το περιστρεφεις να ''βλεπουν'' απο την αλλη, ετσι ωστε να λειτουργει κανονικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Υπάρχει τρόπος να ξέρω αν έχω κάψει κάτι και τι;

3)Είναι ανάγκη να το βάλω σε κουτί;Δε γίνεται να το δοκιμάσω στον αέρα κι αν δουλεύει να το βάλω μετά;;;

 

2) Αν αφήσεις το κολλητήρι για αρκετή ώρα πάνω σε κανα τρανζίστορ και μυρίσει καμμένο κοτόπουλο, τότε μάλλον το έχεις κάψει.  ;D

3) Έχει ξανασυζητηθεί σε προιγούμενα posts, για να "δουλέψει" χωρίς μεταλλικό κουτί, θα πρέπει να προσθέσεις μια εξτρά γείωση μεταξύ input jack και πλακέτας.

 

Το ποτενσιόμετρο στο layout το βλέπουμε από πάνω ή από κάτω;

 

Στο layout, το ποτενσιόμετρο έχει το "μοχλό" περιστροφής απο τη πάνω μεριά.

Όπως και να το βάλεις θα δουλέψει, απλά αν είναι απο τη "λάθος" μεριά, το overdrive θα αυξάνετε όσο γυρίζεις το μοχλό προς τα αριστερά.

 

Στα υπόλοιπα απάντησε ο odis13.  8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, όσοι ασχολείστε σε μόνιμη βάση... Υποθέτω πως για να μην σπαζοκεφαλιάζετε με τα εξαρτήματα, τα παραγγέλνετε, διότι όσο να 'ναι καλός και ο Φανός αλλά π.χ. δεν έχει τα footswitches που χρειάζονται... Απο ποιά sites παραγγέλνετε και απο ποιά έχετε υπάρξει πιο ευχαριστημένοι και μου προτείνετε? Για την ώρα έχω βρεί και νομίζω είναι αρκετά καλό το bonzaieffects.com...  Για πείτε λοιπόν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απο banzai παραγγελνω οτι χρειαζομαι.Υπαρχει βεβαια και το musicding απο το οποιο δεν εχω παραγγειλει, αλλα καλο φαινεται.

Παντως ο banzai εχει ποικιλοια, καλες τιμες και καλα μεταφορικα...αλλα αν πετυχεις τιποτα σε backorder (δεν το εχουν δηλαδη σε στοκ) μπορει να αργησει πολυ να ερθει...συνηθως ομως τα εχει ολα σε στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Το έφτιαξα χωρίς κουτί και δούλεψε!  ;)

Τώρα που πήγα να το φιάξω και σε κουτί, τελείωσαν λέει τα ποτενσιόμετρα και πρέπει να περιμένω μέχρι μετά τις γιορτές για να βρω...  :-[

 

Ξέρεις κανείς πού μπορώ να βρω κατάστημα με ηλεκτρονικά κοντά στην Ηλιούπολη;;;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ποτενσιομετρα ειναι απο τους βασικους λογους που παραγγελνω απο εξωτερικο.

Εδω στη Θεσσαλονικη βρισκεις μονο φτηνα piher που ειναι 1 ευρω το ενα, παιρνεις 5 τα 2 ειναι χαλασμενα, τα αλλα 2 καιγονται ηρωικα στο κολλημα, μονο το ενα (ψιλο)δουλευει.

 

Οποτε και να βρεις πιθανοτατα θα βρεις τετοια...παρε καβαντζα 5-6.

 

Η με τα ίδια λεφτα παρε 2 Alpha απο το banzai, που ειναι απειρως καλυτερα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το πεταλι μου μια ολοκληρη μερα λειτουργουσε κομπλε...και αποφασισα να του αλλαξω διοδο...ομως μετα την αλλαγη τα παιξε στον ON συνεχιζει να περνα ρευμα και το LED αναβει αλλα ηχος ΤΙΠΟΤΑ! και στο OFF κιθαρα παιζει κανονικα...κάικε τιποτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες σωστα το led?

Μαλλον το εβαλες αναποδα.Οπως και οι διοδοι εχει θετικη και αρνητικη πλευρα, οποτε πρεπει να το βαλεις σωστα.Πρεπει τα 2 led ή διοδος και led να ειναι μεταξυ τους αναποδα.

Δοκιμασε να βγαλεις το ενα led και να το ξαναβαλεις αναποδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου