Προς το περιεχόμενο

θυμαστε στιχους τραγουδιων ?


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια συμβαίνει με κανεναν αλλον,  δεν μπορώ να θυμηθω  στίχους τραγουδιων με τιποτα ακομα και αν το βλέπω και το τραγουδαω για 500 φορες.. τι γινεται μπας και εχω  αλτσχαιμερ και ειμαι και νεο παλικαρι ?  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγω...  ;D υπάρχουν τραγούδια που τα έλεγα 25 χρόνια κουτσά - στραβά και σήμερα άντε να θυμάμαι ένα κουπλέ και το ρεφρέν. Ακόμα και μετα από επισταμένη μελέτη το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο.

Εχω την εντύπωση πως κάποιοι από εμάς παραδίνουμε σημασία στη μουσική και χάνουμε στον στίχο. Με δέος παρακολουθώ τον κόσμο που σιγοτραγουδάει στις συναυλίες... :'(

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια γκόμενα που ήξερε ΟΛΑ τα τραγούδια. ΟΛΑ! Μισή φορά να το είχε ακούσει από ένα μισάνοιχτο παράθυρο αυτοκινήτου που περνούσε, το ήξερε. ΟΛΟ. Και την υπόλοιπη δισκογραφία του τραγουδιστή. Και των συγγενών του...

Μου κατέστρεφε το ηθικό...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πρεπει να το εξασκησεις, πρεπει.

Εγω λογω δουλειας θυμαμαι κομματια που ελεγα πριν απο 15 χρονια, και πολλα απο αυτα ισως να ειχα να τα πω απο τοτε.

Μαλλον ο "σκληρος" χωραει πολλα ε?

παντως κι εγω θα ηθελα να μην χρειαζεται να τα θυμαμαι, fuckin' bugger

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γυμνάσιο άκουγα μόνο maiden (σοβαρότατα μιλάω, επί 2 χρόνια άκουγα ΜΟΝΟ

maiden) οπότε τα έχω εμπεδώσει, ήταν μέρος της ανάπτυξης μου, και τότε δεν ήξερα

τι σημαίνουν οι μισοί στίχοι. Μετά απο 10 χρόνια ακόμα τους θυμάμαι και εκτός των

στίχων μπορώ να μουρμουρήσω και ολόκληρα σόλο, η ζημιά ήταν εκτεταμένη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως θυμάμαι στίχους.

 

Το δυστύχημα είναι πως θυμάμαι τους στίχους από όλα τα τραγούδια των 80s με τα οποία μεγάλωσα...

 

Βέβαια, πάντα θυμάμαι τους στίχους των δικών μου τραγουδιών (sic).

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως θυμάμαι,ειδικότερα ελληνικούς στίχους.Το "κακό" είναι πως θυμάμαι και στίχους τραγουδιών,που δε με αρέσουν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να θυμάσαι στίχους διαφημίσεων, χαζά παιδικά τραγουδάκια που έλεγες μικρός, τους στίχους της εισαγωγής από την αγαπημένη σου σειρά και πάει λέγοντας.

 

Γενικά αν ασχοληθώ να μάθω στίχους θα τους μάθω και θα τους θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And when i'm dead and gone and snow's puring down,

i'm burried and covered peacefull under millions of stars

 

cold winter nights cold winter dreams

reflecting the sound of my heart

is my taste of freedom

 

τσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ !!!!

μπράβο μου, εύγε μου, φτου μου

και ξανά τσσσσσσσσσσ.................

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Προσωπικα δεν εχω προβλημα στο να θυμαμαι στιχους..... Και νομιζω οτι με μια διαφορετικη προσεγγιση μπορει κανεις να εχει θεαματικα αποτελεσματα.

 

  Πρεπει δηλαδη να προσπαθεις να κατανοησεις βαθια τα λογια του κομματιου,να τα φανταστεις δηλαδη σαν εικονες και οχι σαν ακουστικα ερεθισματα - αρθρωσεις της γλωσσας. Να το διαβασεις ξανα και ξανα, να ταξιδεψεις (νοερα ;D) στην εποχη - περιοχη - συνθηκες που αναφερεται, να ξεχαστεις ρεμβαζοντας συνειρμηκά με το βλεμμα αφηρημενο στο χαρτι....  Αν π.χ. μιλαμε για το γνωστο λαϊκό ασμα "Χατζηκυριακειο" λεει

 

  απο βραδυς ξεκινησα,μ΄ενα παλιο μου φιλο.....

  Για το Χατζηκυριακειο  .....

 

  Που΄χει ρετσινα δροσερη,και ομορφα κοριτσια......

 

    ΚΛΠ.  Το τραγουδι αυτο μπορει διαβαζοντας το να σε κανει να αφαιρεθεις σκεφτομενος ενα παλιο κολλητο σου, που εχετε χαθει, "α,ρε, τι να κανει αυτος τωρα....."  . Ή να σκεφτεις το Χατζηκυριακειο.... "που ειναι αυτο? στον Πειραια." " Αχ,Περαία μου" (Φωτοπουλος), ή "Γαβροι, &*%$α" ;D  (παραδειγμα δινω,μην αρπαχτει κανεις) ή "ρετσινα ε; Καλη ειναι αλλα σαν το κρασι - ουζο - ρακη που εχουμε εδω στη Θεσσαλια ( Λακωνια - Θρακη - Κρήτη ή οπου να ναι) δεν ειναι.    Για τα ομορφα κοριτσια,το τι συνειρμους μπορει να κανει κανεις το ξερετε μονοι σας :D....

 

    Νομιζω δηλαδη οτι πολλοι απο μας εχουν αφομοιωσει αυτη την παπαγαλιστικη νοοτροπια του σχολειου, που μονο κακο κανει τελικα. Καθε τραγουδι ομως ειναι μια ιστορια. Απ την αλλη,ισως τα στιχακια απο τη διαφημιση μενουν στο μυαλο γιατι δεν ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ κανεις να τα μαθει,και το μυαλο λειτουργει αυθορμητα και ανεμποδιστα, αφηνοντας τη μνημη να κανει τη δουλεια της. Οταν ομως προσπαθουμε να μαθουμε στιχους για μια προβα πχ ή μια εμφανιση και υπαρχει ενα σχετικο - συχνα ασυναισθητο - αγχος,τοτε λογω καταναγκασμου ξυπναει η "σχολειοπαπαγαλία" 8) με τα γνωστα αρνητικα αποτελεσματα....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου