Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον clean strat ήχο


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κλιπ είναι πολύ ωραίο, αλλά πιστεύω ότι με πιο δυνατά χτυπήματα στις χορδές θα ήταν πιο "αντιπροσωπευτικό". Μου φάνηκε ότι το δεξί χέρι του παικταρά σε κάποιες φάσεις ήταν πιο ευγενικό από ότι χρειαζόταν.

 

Έτσι νομίζω ότι ίσως να του ταίριαζαν πιο hot μαγνήτες, ή και μια στάλα overdrive, για να γίνει λίγο πιο ομοιόμορφος ο ήχος, να μπλουζοβρωμίσει λίγο παραπάνω.

 

Αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες, και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. I like na poume  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι νομίζω ότι ίσως να του ταίριαζαν πιο hot μαγνήτες, ή και μια στάλα overdrive,

Aναζητώντας τον clean ήχο (όπως λέει ο τίτλος), θα τα έκανες αυτά? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιπ είναι πολύ ωραίο, αλλά πιστεύω ότι με πιο δυνατά χτυπήματα στις χορδές θα ήταν πιο "αντιπροσωπευτικό". Μου φάνηκε ότι το δεξί χέρι του παικταρά σε κάποιες φάσεις ήταν πιο ευγενικό από ότι χρειαζόταν.

 

Και ερχόμαστε σε ένα πρακτικό θέμα του ήχου με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό. Ο Deluxe Reverb με strat καρφί πάνω του, θέλει χάιδεμα, όχι κοπάνημα. Σήμερα έχει πέσει πολύ τρέξιμο και ίσα που προλαβαίνω να γράψω αλλά πιθανότατα αύριο να ανεβάσω ένα κλιπ όπου κοπανάω. Θα ακούσετε τόσο "τσικ,τσικ" και πνιγμένες αρμονικές που έχω την εντύπωση ότι δε θα αρέσει σε κανέναν.

 

Για αυτό το λόγο ακριβώς, τα καντίνια του κλιπ είναι παιγμένα σχεδόν όλα με δάχτυλα και όχι πένα, πράγμα που έχω αναγκαστεί να εφαρμόζω όποτε παίζω τελείως clean με αυτό το συνδυασμό κιθάρας-ενισχυτή.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είχε βάση ο συλλογισμός μου. Περιμένουμε αύριο κλιπ, για να μπουν και οι γνωστοί- άγνωστοι να δώσουν λύσεις  ;D

 

Προσωπικά δεν θα άντεχα να μην μπορώ να μπιστίξω την κιθάρα  ;D Θα μου έσπαγαν τα νεύρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως για μένα, ο απόλυτος clean strat ήχος παρ' όλη τη λατρεία μου σε blues κιθαρίστες όπως ο SRV, είναι ο καθαρός ήχος του Manhattan του Eric Johnson:

 

 

ενώ με έχει στοιχειώσει η φράση/ήχος στο 0:25

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α γεια σου  ;D ;D ;D

 

Ναι, ΑΥΤΟΣ είναι ο απόλυτος clean strat ήχος.

 

( Σάλια που τρέχουν στις χορδές )

 

ΑΛΛΑ... υπάρχει ένα αλλά....

 

 

υπάρχει...

 

1

 

 

ΑΛΛΑ...

 

 

Δες αυτό:

 

 

Θέλω να παρατηρήσεις το πως συνδυάζει καμιά 30αριά διαφορετικά είδη χτυπήματος, για να βγάλει το ριφ και τα... παρελκόμενα  ;D

 

Ο άνθρωπος είναι ψυχασθενής  ;D

 

 

Δεν είναι τυχαίο ότι η EJ Strat είναι η καλύτερη. Θέμα γούστου, ΟΚ κλπ αλλά είναι η καλύτερη  ;D

 

Ο άνθρωπος δεν είναι απλά τελειομανής. Έχει περάσει στο στάδιο της ψύχωσης  ;D

 

 

Παρόλα αυτά, και για μένα ΑΥΤΟΣ είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΗΧΟΣ clean strat.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεταχτώ κι εγώ σαν την πορδή ;D και να πω ότι στα δικά μου αυτιά υπάρχουν περισσότεροι από έναν "απόλυτοι clean ήχοι" strat.

 

Και είναι τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους... 8)

 

Μερικά παραδείγματα (πέραν αυτών που αναφέρατε) χαρακτηριστικών και ζηλευτών καθαρών ήχων strat είναι τα εξής κατά τη γνώμη μου:

 

Quacky:

 

 

 

 

Μεστός/γεμάτος (στο 1:30 περίπου):

 

Gravity - John Mayer - at Abbey Road studios

 

 

Σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι απόλυτος κανόνας δεν υπάρχει.

 

Ο καθένας κρίνει το πόσα πρίμα, μπάσα ή μεσαία αντέχουν τα αυτιά του και αποφασίζει ποιο σετ του παρέχει τον ήχο που έχει φανταστεί ;)

 

ΥΓ: παρεπιπτόντως παραλίγο να το ξεχάσω: πολύ ωραίο το clip!

 

 

 

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ πολύ ωραίο το κλίπ και ο ήχος των cs54 ... μπράβο μπράβο ..

(τώρα άκουσα σε πραγματικά ηχεία απ'το πρωί ).

 

Βέβαια αν κάποιος βάζοντας τους cs54 περιμένει να ακουστεί σαν Jazzjoker είναι σαν να περιμένω εγώ να ακουστώ σαν Eric Johnson  :P .

 

Φίλε jazz γράφουν υπέροχα τα δάχτυλα  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τα λόγια (και κάποιες μικρές υπερβολές ;)) που έχετε γράψει.

 

@manosx : Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω όσον αφορά το συμπέρασμα ότι επειδή ο EJ έχει θεϊκό ήχο, η EJ signature είναι και η καλύτερη strat. Δεν είμαι ο αρμόδιος να μιλήσω για τον εξοπλισμό του ανθρώπου, απλώς έχω την εντύπωση ότι οι signature κιθάρες που κατασκευάζονται από τη συνεργασία του κιθαρίστα με τα custom shops, είναι καινούρια μοντέλα και όχι αντιγραφές κάποιας υπάρχουσας κιθάρας που είναι ήδη στο οπλοστάσιό του (αναρωτιέμαι αν τις χρησιμοποιούν και καθόλου σε ηχογραφήσεις ή live).

 

@elavd: Όλοι αυτοί και τα κομμάτια που φέρνεις για παράδειγμα είναι φοβεροί και τρομεροί ήχοι και φυσικά οι άνθρωποι είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ μουσικοί και μετά κιθαρίστες. Αν είχα όμως αναγκαστικά να κάνω μία και μοναδική επιλογή, θα ήταν ο Eric Johnson, παρ' όλο που τη μουσική πορεία του Knopfler (Dire Straits και σόλο καθώς και τα side projects) την παρακολουθώ πολύ πιο τακτικά (τι τακτικά δηλαδή. Πριν σκεφτεί το πρώτο ακκόρντο του πρώτου τραγουδιού καινούριου δίσκου, εγώ είμαι έξω από το δισκάδικο) από αυτή του Johnson.

 

Όσον αφορά το κατά πόσο τελικά αυτό που ακούγεται στο κλιπ μου είναι ο ήχος που ακούω εγώ από τον ενισχυτή και σε ποιο βαθμό, είστε προσκεκλημένοι για καφέ ή μπύρες (όχι όλοι μαζί ;D).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου