Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ποτενσιόμετρου ή και ηλεκτρικών σε jazz bass


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζοντας το θέμα όπου είχα θόρυβο στο ποτενσιόμετρο έντασης του μπάσου μου και ο καθαρισμός δεν έλυσε το πρόβλημα, σκέφτομαι να πάω να το αλλάξω το ποτενσιόμετρο.

Αποκλείω από τώρα το να το κάνω μόνη μου, οπότε θα πάω σε κάποιο μάστορα.

 

Το θέμα που έχω τώρα είναι, τι κόστος μπορεί να έχει μια τέτοια εργασία; Τι ποτενσιόμετρο να βάλω; Πρέπει να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο;

 

Αν το κόστος ανεβαίνει αρκετά σκεφτόμουν μήπως αλλάξω όλα τα ηλεκτρικά αν και προβλέπω πως αυτό θα με πάει και σε αλλαγές μαγνητών (; ) και εκεί πια το κόστος θα ξεφύγει αρκετά...!

 

Πληροφοριακά το μπάσο μου είναι αυτό,

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0136760309

 

και ότι αλλαγές και να κάνω θα κινηθώ προς αυτό

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0194580705

 

Παρεμπιπτόντως τους μαγνήτες του Αμερικάνικου (N3 Noiseless Jazz Bass Pickup) αν κατάλαβα καλά μπορώ να τους βρω ξεχωριστά και είναι αυτοί;

http://www.amazon.com/dp/B0019BOU1E/ref=asc_df_B0019BOU1E1323148?tag=thefind0013596-20&creative=395261&creativeASIN=B0019BOU1E&linkCode=asn

 

Πολλές ερωτήσεις! Ευχαριστώ για όποια βοήθεια! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βάλε το original από την αντιπροσωπεία.

Το πόσο θα κοστίσει είναι το ανταλλακτικό συν την εργασία που λογικά θα είναι κοντά στα 10~15 ευρώ το πολύ ανάλογα τον μάστορα.

 

Υ.Γ.

Αλλαγή έπρεπε να είχες κάνεις από την αρχή.

Ο καθαρισμός έχει κοντινή ημερομηνία λήξης. Η αλλαγή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευη καλησπερα.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι απλα μια αλλαγη στο pot γιατι εχεις και προενισχυση. Aν δεν σου ειναι δυσκολο ανεβαζε καποια φωτογραφια του wiring απο το μπασο σου...

Βεβαια ειναι μια καλη ευκαιρια να βαλεις κατι καλυτερο στην προενισχυση οπως Sadowsky, Bartolini κλπ Τωρα οσο αφορα τους μαγνητες δες καλα τις διαστασεις τους. Αλλα μεγεθη στα Αμερικανικα και αλλα στα mexico.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο χασιμο, καλα θυμαμαι...

 

http://www.fender.com/support/diagrams/pdfs/DLXJAZZACTIVE/SD0136700BPg2.pdf

 

Χρειαζεσαι το ανταλλακτικο Νο13

 

http://support.fender.com/diagrams/basses/0136700B/SD0136700BPg3.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευη καλησπερα.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι απλα μια αλλαγη στο pot γιατι εχεις και προενισχυση. Aν δεν σου ειναι δυσκολο ανεβαζε καποια φωτογραφια του wiring απο το μπασο σου...

Βεβαια ειναι μια καλη ευκαιρια να βαλεις κατι καλυτερο στην προενισχυση οπως Sadowsky, Bartolini κλπ Τωρα οσο αφορα τους μαγνητες δες καλα τις διαστασεις τους. Αλλα μεγεθη στα Αμερικανικα και αλλα στα mexico.

Είναι όντως όπως το ανέβασες στο σχέδιο από κάτω.

Σκέφτομαι να αποφύγω όσο μπορώ τις πολλές αλλαγές τουλάχιστον για την ώρα γιατί οικονομικά δεν, αλλά αν όντως δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα δηλαδή να αλλάξω μόνο το ποτενσιόμετρο, θα προχωρήσω έστω σε αλλαγή των ηλεκτρικών.

 

Περί καλύτερης προενίσχυσης δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω, αλλά σίγουρα όπως έγραψα θέλω να κινηθώ σε κάτι που δεν θα ξεφεύγει από ότι έχει πάνω ένα φέντερ. Μάλιστα με ενδιαφέρει αν κάνω φουλ αλλαγή να έχω και διακόπτη από passive σε active το οποίο φαντάζομαι θα κάνει την αλλαγή μαγνητών απαραίτητη;

Επίσης αναφέρει στα specs του Αμερικάνικου deluxe ότι τα ηλεκτρονικά που έχει δεν έχουν τόσο έντονη διαφορά σε ένταση από passive σε active σε σχέση με προηγούμενες υλοποιήσεις. Αυτό φαντάζομαι είναι σχετικό, αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει επίσης!

 

Βάλε το original από την αντιπροσωπεία.

Το πόσο θα κοστίσει είναι το ανταλλακτικό συν την εργασία που λογικά θα είναι κοντά στα 10~15 ευρώ το πολύ ανάλογα τον μάστορα.

 

Υ.Γ.

Αλλαγή έπρεπε να είχες κάνεις από την αρχή.

Ο καθαρισμός έχει κοντινή ημερομηνία λήξης. Η αλλαγή όχι.

 

χεχε δίκιο έχεις! Αν πάω στον μάστορα θα βρει αυτός τα ανταλλακτικά ή πρέπει να τα πάρω εγώ; Ή υπάρχει και η πιθανότητα να μου πει σου έβαλα το ορίτζιναλ και να έχει βάλει ότι έχει περισσέψει από το μπάσο που έφτιαχνε προχτές; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χεχε δίκιο έχεις! Αν πάω στον μάστορα θα βρει αυτός τα ανταλλακτικά ή πρέπει να τα πάρω εγώ; Ή υπάρχει και η πιθανότητα να μου πει σου έβαλα το ορίτζιναλ και να έχει βάλει ότι έχει περισσέψει από το μπάσο που έφτιαχνε προχτές; :D

Εξαρτάται που θα το πας και από τον μάστορα. Δεν γνωρίζω.

Λογικά θα σου βάλει και original και καινούργιο.

Αν έχεις αμφιβολίες φέρ'το από δω να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω εγω βαση σχεδιαγραμματος ειναι πως το volume pot ειναι κολλημενο πανω στο ολοκληρωμενο της προενισχυσης αρα μηπως δεν μπορεις να αλλαξεις μονο το ποντεσιομετρο. Παντως σιγουρα δεν θα ειναι απο τα συνηθισμενα που απλα τ αλλαζεις και τελειωσες. Το διακοπτακι που λες μαλλον μπορεις να το βαλεις. Απ οσο ξερω οι noiseless μαγνητες σου δεν ειναι active - η προενισχυση σου ειναι active.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα σε υπερκαλυψει πιστευω:

 

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Genuine-Fender-P-Jazz-Bass-Deluxe-PREAMP-Upgrade-/200542303135?pt=Guitar_Accessories&hash=item2eb140b39f

 

ή αυτο:

 

http://cgi.ebay.co.uk/2009-USA-Deluxe-Fender-P-Bass-Active-POTS-w-EQ-PAN-JACK-/360271156614?pt=Guitar_Accessories&hash=item53e1d59586

 

Το δευτερο ειναι κομπλε ολο το wiring, δεν το χρειαζεσαι...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευη αν θες αλλαγες στον ηχο που εχεις τωρα πηγαινε πετα τα λεφτα σου σε κατι σωστο.

 

Αν οχι πανε σε αντιπροσωπο βαλε καινουριο αυθεντικο κ τελειωσες.Θα χεις κ το μπασο χωρις μοντες για να το πεταξεις καποια στιγμη που θα δεις οτι ειναι μαπα.

 

Για μεγαλες αλλαγες στον ηχο θες μεγαλα ποσα κ μεγάλη αλλαγη σε μαρκες απο αυτα που εχει πανω.

 

Υ.Γ.Αν περιμενεις λιγες μερες θα σου πω τις εντυπωσεις μου απ το μεγαλο upgrade που εχω στα σκαρια στο jazz που εχω.....Αλλα το μανικι στα χρηματα ειναι μεγαλο.Σχεδον ολα αλλαγη κ ειμαι γυρω στα 350-400 κ κρατησα τα κλειδια απ το παλιο γιατι δεν εχουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ενδιαφέρομαι για αλλαγές στον ήχο. Η αλλαγή μαγνητών θα γινόταν μόνο εάν "δεν δούλευε" το συστηματάκι με passive και active προενίσχυση ταυτόχρονα.

Και σίγουρα αν ήταν να δώσω 400 ευρώ για αναβάθμιση σε μπάσο θα έπαιρνα ένα νέο μπασάκι σε αυτή την τιμή με άλλο ήχο :)

 

Αυτο που βλεπω εγω βαση σχεδιαγραμματος ειναι πως το volume pot ειναι κολλημενο πανω στο ολοκληρωμενο της προενισχυσης αρα μηπως δεν μπορεις να αλλαξεις μονο το ποντεσιομετρο. Παντως σιγουρα δεν θα ειναι απο τα συνηθισμενα που απλα τ αλλαζεις και τελειωσες. Το διακοπτακι που λες μαλλον μπορεις να το βαλεις. Απ οσο ξερω οι noiseless μαγνητες σου δεν ειναι active - η προενισχυση σου ειναι active.

Όχι οι μαγνήτες δεν είναι active η προενίσχυση είναι. Η απορία μου ήταν αν θα υπήρχε πρόβλημα αν έβαζα το διακοπτάκι και άφηνα αυτούς τους μαγνήτες που έχει ήδη.

Ελπίζω η όλη διαδικασία να είναι σχετικά εύκολη/ γρήγορη! :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις προτάσεις, τα έχω στα υπόψην!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου