Προς το περιεχόμενο

Hotel California-Μια αντιγραφη απο κομματι των Jethro Tull


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα το βρισκω τελειως αστοχο.Δεν βρισκω καμια ομοιοτητα στο βαλσοειδες κομματι των ταλ με το χοτελ καλιφορνια

Παντως και ο ιδιος ο Αντερσον δεν πιστευει οτι προκειται περι κλοπης

 

SF: Your song “We Used To Know” is certainly an influence on “Hotel California.” Can you talk about that?

 

Ian: It was a piece of music that we were playing around the time… I believe it was late ’71, maybe early ’72 when we were on tour and we had a support band who had been signed up for the tour, and subsequently, before the tour began, had a hit single. The song, I believe, called “Take It Easy.” And they were indeed the Eagles. We didn’t interact with them very much because they were countrified laid back polite rock, and we were a bit wacky and English and doing weird stuff. And I don’t think they liked us, and we didn’t much like them. There was no communication, really, at all. Just a polite observance of each other’s space when it came to sound checks and show time. But they probably heard us play the song, because that would have featured in the sets back then, and maybe it was just something they kind of picked up on subconsciously, and introduced that chord sequence into their famous song “Hotel California” sometime later. But, you know, it’s not plagiarism. It’s just the same chord sequence. It’s in a different time signature, different key, different context. And it’s a very, very fine song that they wrote, so I can’t feel anything other than a sense of happiness for their sake. And I feel flattered that they came across that chord sequence. But it’s difficult to find a chord sequence that hasn’t been used, and hasn’t been the focus of lots of pieces of music. It’s harmonic progression is almost a mathematical certainty you’re gonna crop up with the same thing sooner or later if you sit strumming a few chords on a guitar.

 

There’s certainly no bitterness or any sense of plagiarism attached to my view on it, although I do sometimes allude, in a joking way, to accepting it as a kind of tribute. It’s a bit like this tribute Rolex that I’m wearing.

 

 

ολη η συνεντευξη ειναι εδω http://www.songfacts.com/blog/interviews/ian_anderson_of_jethro_tull/

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτά τα θέματα με τις καταγγελίες και τις αποκαλύψεις αρμόζουν καλύτερα σε εκπομπές σαν του Μάκη και του Χαρδαβέλα και όχι σε σελίδα μουσικών.

 

Είτε τώρα άκουσες για πρώτη φορά JT, είτε είσαι σχετικά φρέσκος και δεν έχεις ξαναπαίξει αυτη την ακολουθία ακόρντων που είναι κλασσικότατη αρμονική σειρά.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα κομμάτια έχω ακούσει στα 50 μου χρόνια που όλο κάτι μου θυμίζουν... άσε δε πόσα γράφω εγώ που όλο κάτι μου θυμίζουν! ;D

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα θέματα με τις καταγγελίες και τις αποκαλύψεις αρμόζουν καλύτερα σε εκπομπές σαν του Μάκη και του Χαρδαβέλα και όχι σε σελίδα μουσικών.

 

Είτε τώρα άκουσες για πρώτη φορά JT, είτε είσαι σχετικά φρέσκος και δεν έχεις ξαναπαίξει αυτη την ακολουθία ακόρντων που είναι κλασσικότατη αρμονική σειρά.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα κομμάτια έχω ακούσει στα 50 μου χρόνια που όλο κάτι μου θυμίζουν... άσε δε πόσα γράφω εγώ που όλο κάτι μου θυμίζουν! ;D

 

ΟΚ θμπορει να εκανα ποστ σε λαθος section.Ηταν μηπως για παιδικη χαρα?

 

Βασικα πρωτη φορα δεν ακουσα JT.Οτι ειναι κλασικοτατη αρμονικη σειρα δεν λεει κατι.

Το θεμα ειναι οτι δε μοιαζουν μονο εκει..

Αποψη μου ειναι οτι το κομματι των eagles ειναι παρα πολυ βασισμενο στο κομματι των JT.

 

Θελημενα η οχι ομως δεν εχει σημασια..

Εγω απλα το ανεφερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ θμπορει να εκανα ποστ σε λαθος section.Ηταν μηπως για παιδικη χαρα?

 

Βασικα πρωτη φορα δεν ακουσα JT.Οτι ειναι κλασικοτατη αρμονικη σειρα δεν λεει κατι.

Το θεμα ειναι οτι δε μοιαζουν μονο εκει..

Αποψη μου ειναι οτι το κομματι των eagles ειναι παρα πολυ βασισμενο στο κομματι των JT.

 

Θελημενα η οχι ομως δεν εχει σημασια..

Εγω απλα το ανεφερα.

 

 

Έχοντας δει τα βιντεακια των zep που ποσταρα πιο πάνω και βλέποντας το ίδιο σχετικά φαινόμενο με τους tull...πιστεύω πως ΕΧΕΙ τεράστια σημασία το οτι το έκλεψαν..από δω από κει...αλλά παράλληλα..ΕΧΕΙ τεράστια σημασία πως είναι χιλλιες φορές πιο ωραίο αυτό που έφτιαξαν οι eagles...Οπως εκαναν και οι zepp στο 80% από τα κομμάτια τους..(που στην ουσία δεν ήταν δικά τους..)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά....

τι κάθεστε και τρώγεστε?

και να επηρρεάστηκαν οι eagles ή όχι....το ίδιο και το αυτό....

απλά αν δεν επηρρεάστηκαν δεν πέφτει στα μάτια μας καθόλου η αξία της κομματάρας Hotel California....

όσο για το plagiarisms για τους Led Zeppelin...

όποιος το φτιαξε είχε ΠΟΛΥΥΥ ελεύθερο χρόνο και ίσως λίγη χολή για τους LZ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα κομμάτια έχω ακούσει στα 50 μου χρόνια που όλο κάτι μου θυμίζουν... άσε δε πόσα γράφω εγώ που όλο κάτι μου θυμίζουν! ;D

Λουκιανός Κηλαηδόνης-ΠΡΟΣ ΝΕΟ ΣΥΝΘΕΤΗ

 

Πρώτα βρίσκουμε τα λόγια

με μεγαλη προσοχή

μια που κι άλλοι γράφουν χρόνια

κι ίσως τα 'χουνε πει

και σιγά σιγά αρχίζεις

να τους βάζεις μουσική

που όλο κάτι να θυμίζει

και να μην ξέρουμε τι

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου