Προς το περιεχόμενο

Nirvana - Aneurysm (by haryy)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..η μονη παρατηρηση μου θα ειναι πάνω στην φωνή..εξακολουθει να ειναι πολύ χαμηλά κατά την γνώμη μου και η χροιά της παραειναι καθαρή..

+1

Άμα δουλεύει αυτό που λέει ο alobarr δοκίμασέ το :D

 

κατα τ΄αλλα, μια χαρά, σούπερ, άσε που οταν ακουω τετοιες διασκευες σχεδον συγκινούμαι

keep rockin dude  :D

+2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..η πλάκα είναι ότι κατάλαβα σε πια λαιβ ηχογράφηση αναφέρεσαι, ακούγοντας μονο την δικιά σου διασκευή, επομενως ο ένας στοχος επετεύχθη  ;)

..η μονη παρατηρηση μου θα ειναι πάνω στην φωνή..εξακολουθει να ειναι πολύ χαμηλά κατά την γνώμη μου και η χροιά της παραειναι καθαρή..δεν θα μπορουσες αραγε να προσθεσεις καποιου ειδους ελαφρύ οβερντραιβ, ίσως και σε δευτερο τρακ που θα το μιξαρεις με το πρωτο; με κάποιο plugin ισως; λέω εγώ τωρα..αν θυμαμαι καλά, εχεις και τον solo610 ε; μήπως αν εδινες λιγο preamp gain απο κει;

κατα τ΄αλλα, μια χαρά, σούπερ, άσε που οταν ακουω τετοιες διασκευες σχεδον συγκινούμαι

keep rockin dude  :D

 

To πιασες αμέσως! ;)

Δοκίμασα αυτό που μου είπες με το overdrive αλλά έκανε χειρότερα τα πράγματα, ακούγεται σαν τηλεβόας ;D ακόμη και με parallel processing με 95% dry.

Ίσως αν το χα'πει με κανένα sm58 να ήταν καλύτερα. ( ο solo είναι σε rack εκτός σπιτιού)

 

Ταπεινοτατη προταση...

Ασχετα με το τί ανεβαζεις στο νοιζ,στις μιξεις που ακους ΕΣΥ βαζε τη φωνη ετσι ωστε

ν ακουγεται ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε ενταση τουλαχιστον.

Νομιζω οτι ΘΕΣ να τραγουδας και εχεις και τα προσοντα ρ αδερφε.

Αν λοιπον θες να βελτιωθεις σε ο,τι νομιζεις οτι χωλαινεις φωνητικα ,ακου την καλα.

Δωσε βαση στη φωνη.Τα αλλα ''τα εχεις''.

Αυτια εχεις και μ αυτο τον τροπο θα βελτιωθεις.

Δεν εχεις κανεναν cobain μπροστα σου..

 

 

Καταλαβαίνω πολύ καλά που χωλαίνω φωνητικά αλλά η φωνή μου έχει περιορισμένες δυνατότητες και προσπαθώ να μην την εκθέτω όσο μπορώ. Άλλωστε είναι και ένα production τρικ να καλύπτεις τις αδυναμίες ενός τρακ που δεν μπορείς να βελτιώσεις. ;)

Όσο αφορά την φωνή μου, απλώς την χρησιμοποιώ ως αναγκαίο "κακό", δεν είναι στις προθέσεις μου το τραγούδι. Απλώς προσπαθώ να εκμαιεύω το συναίσθημα της εκάστοτε διασκευής που κάνω επικαλύπτοντας έτσι και τις αδυναμίες. ;D

Επίσης κατανοώ αυτό που αναφέρεις περί "κανενός cobain" αλλά βλέπεις ότι σε μια διασκευή υπάρχει το προηγούμενο το οποίο και οφείλεις να το λάβεις υπόψιν σου.

Π.χ και η Εύη αλλά και ο allobar αναφέρθηκαν στην ανάγκη περισσότερης "βρωμιάς" στην φωνή προφανώς βασιζόμενοι στην τραχιά φωνή του cobain  που έχουν ως αναφορά.

Αν ανέβαζα κάτι δικό μου θα ήταν σίγουρα διαφορετικά τα πράγματα, και λιγότερες οι προαπαιτήσεις νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου