Προς το περιεχόμενο

στησιμο μουσικου Laptop "37"


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πηραν αποφαση τελικά οτι δεν με αντεχουν μεσα στο σπιτι  ;D και παιρνω το δρομο για το γκαραζ ;) οπου θα φτιάξω ενα χώρο για να παω να παιζω και να μην ενοχλώ.

 

το θεμα ειναι το PC.έχω ενα desktop σπιτι, το οποιο και δεν θα πειραξω καθόλου και σκέφτομαι να παρω τώρα ενα laptop που με βολευει και στις μετακινησεις.

 

1) κάρτα ήχου δεν θελω, έχω (EMU 0404)

2) Προγράματα έχω ( cubase sx, guitar rig) αλλά σιγουρα θα μπουν και άλλα.

3) δεν με ενδιαφέρει το ιντερνετ εκει.

4) δεν με ενδιαφερει η καρτα γραφικών (δεν θα παιζω παιχνιδια)

5) εκει θα μιξαρω (εδω γελανε ;D) τα κομματακια μου.

 

τι μινιμουμ απαιτησεις πρέπει να εχει το laptop για να μπορει να σηκώνει άνετα αυτά τα προγραμματα (κυριως επεξεργαστης, μνημη RAM,)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνω απλά μια τεχνικοοικονομική επισήμανση. Που ίσως βέβαια να την έχεις υπόψη σου.

Με γνώμονα ότι θα τρέχεις cubase, guitar rig και θα ακολουθήσουν και άλλα προγράμματα.

Σκέψου ότι αν βάλεις κάποιο εφέ vst σε συνδυασμό με κάποιο/ποια vsti, (τα οποία ως γνωστόν όσο πάνε και βαραίνουν), πχ ένα sampler, το laptop θα πρέπει να είναι αρκετά δυνατό για να ανταποκριθεί αξιοπρεπώς (επεξεργαστής, μνήμη).

Από οικονομικής πλευράς σίγουρα θα σου στοιχίσει 1500+ για να πεις ότι έχεις κάτι αξιοπρεπές που τα καταφέρνει.

Ακόμα και με 300 euro φθηνότερα μπορείς να στήσεις desktop που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε laptop από άποψη δύναμης και σταθερότητας.

Ένα παράδειγμα πολύ πρόχειρο έτσι για να καταλάβεις τι εννοώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912154

Προσοχή δεν σου λέω πάρε αυτό. Αλλά σκέψου, σε αυτό το παράδειγμα αν αφαιρέσεις την αχρείαστη κάρτα γραφικών, (που μόνη της κάνει 550 euro), με κάποια φθηνότερη, πόσο τελικά μπορεί να σου στοιχίσει ένα ανάλογο σύστημα.

Αν παρόλα αυτά επιμένεις και θέλεις laptop βάλε στάνταρ δυνατό επεξεργαστή (2,40 και άνω), και όση μνήμη σηκώνει το μηχάνημα, γιατί σίγουρα τα windows 7 είναι εκ των ουκ άνευ, ειδικά στην 64 bit έκδοση τους.

 

Επίσης, βασικό! εξέτασε πριν αγοράσεις οποιαδήποτε μάρκα το after sale servis.

Γιατί κακά τα ψέματα τα μουσικά pc δεν τα αγοράζουμε για  παίξιμο πασέντζας  :)

Όλοι όσοι ασχολούνται αργά ή γρήγορα τα φέρνουνε στα όρια τους.

Αν μου επιτρέπεται ο αδόκιμος όρος τα τελικιάζουμε. ;D

Και το παραπάνω είναι σημαντικότατο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το desktop είναι προτιμότερο.

 

Αν έπρεπε καλά και ντε να πάρω λαπτοπ για μουσική, θα έπαιρνα αυτό:

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-dv6-3120ev-XE073EAB1A.htm

 

 

Αν θέλεις laptop χτύπα το.

 

Αν τώρα σου φαίνονται πολλά τα λεφτά, μην πάρεις λαπτοπ. Με τα 7-8 κατόμπαλα που δίνεις για ένα λαπτοπ του πεταματού, χτίζεις ένα desktop που σκοτώνει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω να στηνω Desktop. και πάλι (κυριος καβούρης)

 

 

δεν ειναι too mutch o επεξεργαστης i7 ρε παιδιά? (λεω εγω τωρα) τωρα στο desctop εχω core 2 duo και τα καταφερνει.

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SpongeBob-SquarePants-p07.jpg

 

 

  ;D  ;D  ;D

 

 

Κοίτα, άμα σου κάνει ο Core2duo χτύπα ένα πιο απλό laptop.

 

Πάντως να ξέρεις ότι τα laptop πάνε λιγότερο καλά, οπότε αν έχεις στο desktop έναν καλό core2duo, το αντίστοιχο laptop θα παει πολύ χειρότερα.

 

Χώρια το θέμα με τους αργούς δίσκους.

 

Για μένα αν δεν έχεις ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη για ΣΥΧΝΑ πέρα δώθε, μην πάρεις laptop με την καμία. Δε συμφέρουν, σέρνονται και πεθαίνουν γρήγορα. Ποια χειρότερη επιλογή υπάρχει;  :o  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειμαστε...Παιδια εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα,αλλα εγω ειμαι πληκτρας και χρειαζομαι ενα laptop επειδη παιζω live για να παιζω μεσω halion και τα γνωστα vsti instruments!Τι προτεινετε?

 

Yποψην...low bugget... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυμνό τελειως με μονο τα απαραιτητα το θές το 700άρι σιγουρα απ οτι ειδα και στην περιπτωση μου.(αν εχεις ήδη εξωτερική κάρτα ήχου).

 

πιο κάτω δεν παει με τιποτα απ οτι καταλαβα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε Desktop... εγώ με 700 ευρώ έφτιαξα μηχάνημα που φύσαγε (πριν 1,5 χρόνο)... Για οθόνες κλπ βρες μεταχειρισμένη, πληκτρολόγιο και ποντίκι 6 ευρώ και τα 2 από το eshop... Επεξεργαστή εγώ με core2 2G δεν έχω πρόβλημα στο desktop...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα το desktop ειναι οτι καλυτερο...Σπιτι που δουλεψα λιγακι καποια προγραμματα,οπως το CUBASE και το HALION,το PC μου δεν καταλαβαινει τιποτα!Επειδη ειναι γερο μηχανημα (4πυρηνο,με 4 Giga RAM και με WINDOWS 7,ειναι λες και παιζεις πασιεντζα!Ουτε κολλαει ουτε τιποτα!Αλλα ειναι το θεμα,πως παιζω σε live και live οχι σε καποιο stage αλλα σε γαμους,πανηγυρια και τετοια πραματα :)!Για αυτο το laptop θα μου ηταν πιο βολικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου