Προς το περιεχόμενο

Kings of Leon - Come around Sundown


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήξερα ότι οι Kings of Leon θα κυκλοφορούσαν σύντομα δίσκο, ή μπορεί να τον είχαν κυκλοφορήσει ήδη, αλλά δεν τον είχα ακούσει ακόμα εγώ. Η κυκλοφορία τελικά ήταν στις 21 Οκτωβρίου και χτες πήγα στη σελίδα τους και υπάρχει εκεί διαθέσιμος να τον ακούσει όποιος θέλει ολόκληρο για μια φορά δωρεάν. Στην επόμενη επίσκεψη σε παραπέμπει πλέον στο μαγαζί (ακόμα και με καθαρισμό cookies)

Σίγουρα έχουν απομακρυνθεί εδώ και ένα δυο δίσκους από τον αρχικό ροκ ήχο τους, αυτό που άκουσα πάντως είχε μερικές εξαιρετικές προτάσεις.

 

Το single που πρωτοκυκλοφόρησαν από τον καινούριο δίσκο είναι το Radioactive

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσαν περισσότερο παλιότερα.

Τώρα έχουν κάπως την στόφα του “φτασμένου” γκουπ. Άσε που ο ήχος τους πια μου θυμίζει U2(θου κύριε.. ;D)

Το κομμάτι που έβαλες το έχω ακούσει στο ραδιόφωνο και μου πέρασε ψιλοαδιάφορο. Πάντως έχω περιέργεια να ακούσω όλο το δίσκο. Θενκς για την πληροφορία.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που ο ήχος τους πια μου θυμίζει U2(θου κύριε.. Grin)

 

Ενταξει εξελισονται...τα προηγουμενα εμοιαζαν (τι εμοιαζαν δηλ.ΙΔΙΑ ηταν) με Pearl Jam.....

 

Αντε οταν γινουν 40αρηδες τους ευχομαι να μοιαζουν με τους Stones.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως επειδή είναι φτασμένο γκρουπ. Αλλά γιατί αυτό είναι αρνητικό;

Γενικώς, δεν είναι αρνητικό.

Αυτό που εννοώ για τους kings of leon είναι ότι απέκτησαν το προφίλ του supergroup κάνοντας παράλληλα την μουσική τους λιγότερο ενδιαφέρουσα, λιγότερο ορμητική(αν ακούσει κανείς το πρώτο τους άλμπουμ θα δει μια άλλη πλευρά της μπάντας). Υπάρχουν κι άλλα supergroups(π.χ. radiohead) που δεν έπαψαν να εξερευνούν την μουσική και να βαθαίνουν την οπτική τους.

Φυσικά όλα αυτά δεν είναι παρά η προσωπική μου άποψη και στην τελική μια χαρά ήταν και είναι οι kings για να συνοδεύσεις την μπύρα σου. ;)   

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό μοιάζει με Pearl Jam? :s

 

Το Radioactive δεν θεωρώ ότι είναι από τα κομμάτια που με κέρδισαν με την πρώτη ακρόαση αλλά στη δεύτερη το λέω οκ.

Μου άρεσαν πολύ και τα έχω συγκρατήσει μέχρι να ξανακούσω το δίσκο συνολικά

 

 

όπως και Back down south και pony up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν φανταζόμουν όταν αγόραζα 1ο τους cd ότι τα παπαδοπαίδια από το Tennessee θα έφταναν τόσο ψηλά. Οι κριτικοί βέβαια τότε έγραφαν διθυράμβους γι' αυτούς, αλλά αυτό το παλιομοδίτικο southern rock που έπαιζαν δεν με έπειθε ότι θα τους ανεβάσει ψηλά. Προφανώς το κατάλαβαν κι αυτοί και το γύρισαν...

 

Σίγουρα στις μέρες μας οι Kings Of Leon θεωρούνται supergroup στο χώρο του alternative που κινούνται πλέον. Και όχι άδικα. Το προηγούμενό τους Only By The Night ήταν αυτό που τους πέρασε στην αντίπερα όχθη. Όταν διαβάζεις σχόλια για το album (από κριτικούς και οπαδούς) του στυλ "είμαι μπερδεμένος με αυτό το album" (που μεταφράζονται σε "μου αρέσει, αλλά πολύ εμπορικό δεν είναι;") καταλαβαίνεις ότι η μπάντα έκανε το μεγάλο βήμα. Κι επειδή το βήμα αυτό για τους Kings Of Leon ήταν και πετυχημένο, θεωρώ ότι δύσκολα θα γυρίσουν πίσω.

 

Το Come Around Sundown είναι στο ίδιο μονοπάτι με το Only By The Night. Μετά από 2-3 ακούσματα θεωρώ ότι είναι ένα καλό και συνεπέστατο album. Δεν νομίζω να βγάλει χιτάκια σαν το Sex On Fire, αλλά έχει πολλά καλά τραγούδια.

 

Οι Kings Of Leon δεν είναι τροφή για το μυαλό, αλλά ενεργοποιούν άλλες αισθήσεις. Μου αρέσουν και δεν με ενοχλεί που αρέσουν και σε πολλούς άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδια ενω ειναι αρκετα ποπ το στιλακι τους και εμενα μου αρεσουν... ειδικα η φωνη του παλικαριου που τραγουδαει ειναι ολα τα λεφτα... απο αυτο το album ξεχωρισα παντως το pyro!!

 

Kings Of Leon - Pyro Live on Later with Jools Holland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL! τα αυτιά μου  ;D

 

Είχε αυτό το μήνα στο bassplayer αφιέρωμα στον Jared Followill (τον μπασίστα τους προφανώς), ο οποίος λέει έμαθε να παίζει μπάσο κατά την ηχογράφηση του 1ου τους δίσκου  :o ???

Πάντως είναι χαλαρά από τους αγαπημένους μου νέους μπασίστες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου