Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος μεταχειρισμένης κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού ξενύχτηδες του Noiz,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη κιθάρα και για αυτό το λόγο πριν να πάω να τη δοκιμάσω έκανα μια μικρή έρευνα έτσι ώστε να τη τσεκάρω όπως πρέπει καθώτι άσχετος με το σπορ. Για παράδειγμα http://www.blguitar.com/lesson/beginner/buying_used_guitars.html

 

Η (ηλίθια?) ερώτηση μου είναι η εξής: Το παληκάρι που τη πουλάει δεν έχει ενισχυτή αλλά ένα Line 6 Studio POD UX1. Θεωρείτε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τη τσεκάρω πάνω σε πραγματικό ενισχυτή είτε αρκεί ο παραπάνω εξοπλισμός;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δεις απλα αν δουλεύει τότε είσαι οκ με το ποντ.

 

Αν θες να το ψάξεις πολύ για τον ήχο της τότε κάνε ότι καταλαβαίνεις :) για τι κιθάρα μιλάμε;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προς το παρόν θα τη χρησιμοποιώ πάνω σε ένα Line 6 Studio POD UX2. Η κιθάρα είναι μια Epiphone Zakk Wylde (θα φάει αλλαγή μαγνήτες και κλειδιά με το καλημέρα σας αν είναι σε καλή κατάσταση και την αγοράσω). Την έχω δοκιμάσει παλαιότερα και μου άρεσε πολύ στα χέρια και νομίζω είναι πολύ καλή αγορά στο low budget που διαθέτω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να παρεις ZW και να αλλάξεις μαγνητες γιατι δεν παιρνεις μια απλή standart και να αλλάξεις μαγνητες ??? 

 

για το finish?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα και αντί να αλλάξεις μαγνήτες και κλειδιά να κρατήσεις τα χρήματά σου και να τα χρησιμοποιήσεις για αγορά ενισχυτή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Zakk Wylde της epiphone είναι πολύ καλή κιθάρα, κατασκευασμένη στο custom shop τμήμα(Ναι, στην Κίνα αλλά από άλλους εργάτες) και κατ'εμέ είναι ανώτερη σε playability από τη standard.

Όπως ειπώθηκε, πρόσεξε πολύ μήπως είναι fake, replicα, μαϊμού... Βγαίνει σε μαϊμου η συγκεκριμένη στην Κίνα λόγω του ότι είναι σχετικά ακριβή η epiphone, και την πωλούν πολύ φθηνότερα ως replica. Ως εκεί όλα καλά, αλλά το να την πουλήσει καποιος για αυθεντική είναι Παράνομο(Π κεφαλαίο).

Πρέπει να δεις πολλές φωτογραφίες της original κι ακόμη καλύτερα να δεις μία από κοντά σε κατάστημα(π.χ. Καγμάκης) ώστε να ξέρεις πως είναι και να ελέγξεις τη μεταχειρισμένη ότι είναι ίδια με την original(καλά, λίγες φθορές από τη χρήση θα έχει η μεταχειρισμένη).

Σε pod κλπ μια χαρά θα τεστάρεις την κιθάρα.

Η αλλαγή κλειδιών δεν είναι απαραίτητη εκτός εάν έχουν χαλάσει ή δε σου αρέσουν εμφανησιακά. Αν η κιθάρα ξεκουρδίζει λίγο, δεν φταίνε τα κλειδιά. Φταίνε οι χορδές, το σετάπ της, το nut και ίσως το relief(κουρμπα) του μπράτσου. Άρα η αλλαγή χορδων, nut και σετάρισμα είναι απαραίτητα.

Οι μαγνητες της είναι οι EMG-Hz passive που μπορούν να μπουσταριστούν με ενα EMG booster το οποίο θα τους δώσει πολύ περισσότερο output από ότι έχουν οι EMG 81-85

Η λύση αυτή κοστίζει λιγότερο από αλλαγή μαγνητών γενικά, κάνει active την κιθάρα και δίνει πολύ output:

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

Cheerz  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Zakk Wylde της epiphone είναι πολύ καλή κιθάρα, κατασκευασμένη στο custom shop τμήμα(Ναι, στην Κίνα αλλά από άλλους εργάτες) και κατ'εμέ είναι ανώτερη σε playability από τη standard.

Όπως ειπώθηκε, πρόσεξε πολύ μήπως είναι fake, replicα, μαϊμού... Βγαίνει σε μαϊμου η συγκεκριμένη στην Κίνα λόγω του ότι είναι σχετικά ακριβή η epiphone, και την πωλούν πολύ φθηνότερα ως replica. Ως εκεί όλα καλά, αλλά το να την πουλήσει καποιος για αυθεντική είναι Παράνομο(Π κεφαλαίο).

Πρέπει να δεις πολλές φωτογραφίες της original κι ακόμη καλύτερα να δεις μία από κοντά σε κατάστημα(π.χ. Καγμάκης) ώστε να ξέρεις πως είναι και να ελέγξεις τη μεταχειρισμένη ότι είναι ίδια με την original(καλά, λίγες φθορές από τη χρήση θα έχει η μεταχειρισμένη).

Σε pod κλπ μια χαρά θα τεστάρεις την κιθάρα.

Η αλλαγή κλειδιών δεν είναι απαραίτητη εκτός εάν έχουν χαλάσει ή δε σου αρέσουν εμφανησιακά. Αν η κιθάρα ξεκουρδίζει λίγο, δεν φταίνε τα κλειδιά. Φταίνε οι χορδές, το σετάπ της, το nut και ίσως το relief(κουρμπα) του μπράτσου. Άρα η αλλαγή χορδων, nut και σετάρισμα είναι απαραίτητα.

Οι μαγνητες της είναι οι EMG-Hz passive που μπορούν να μπουσταριστούν με ενα EMG booster το οποίο θα τους δώσει πολύ περισσότερο output από ότι έχουν οι EMG 81-85

Η λύση αυτή κοστίζει λιγότερο από αλλαγή μαγνητών γενικά, κάνει active την κιθάρα και δίνει πολύ output:

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

Cheerz  :)

 

Ευχαριστώ πολύ! =))))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η (ηλίθια?) ερώτηση μου είναι η εξής: Το παληκάρι που τη πουλάει δεν έχει ενισχυτή αλλά ένα Line 6 Studio POD UX1. Θεωρείτε ότι πρέπει οπωσδήποτε να τη τσεκάρω πάνω σε πραγματικό ενισχυτή είτε αρκεί ο παραπάνω εξοπλισμός;

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ προς το παρόν θα τη χρησιμοποιώ πάνω σε ένα Line 6 Studio POD UX2. Η κιθάρα είναι μια Epiphone Zakk Wylde (θα φάει αλλαγή μαγνήτες και κλειδιά με το καλημέρα σας αν είναι σε καλή κατάσταση και την αγοράσω). Την έχω δοκιμάσει παλαιότερα και μου άρεσε πολύ στα χέρια και νομίζω είναι πολύ καλή αγορά στο low budget που διαθέτω  ;D

 

Τι θα ωφελήσει να τη δοκιμάσεις σε νορμάλ ενισχυτή αν είναι να αλλάξεις μαγνήτες με το καλημέρα;

Και να μην τους άλλαζες, απ'τη στιγμή που και εσύ θα παίζεις μέσα από UX είσαι οκ.

 

Καλές αγορές.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη κιθάρα και για αυτό το λόγο πριν να πάω να τη δοκιμάσω έκανα μια μικρή έρευνα έτσι ώστε να τη τσεκάρω όπως πρέπει καθώτι άσχετος με το σπορ. Για παράδειγμα http://www.blguitar.com/lesson/beginner/buying_used_guitars.html

...

Καλά κάνεις και ενημερώνεσαι, αλλά κάποια από τα πράγματα που αναφέρει εκεί είναι λίγο παραπλανητικά.

Για παράδειγμα, εκεί που λέει να ελέγξεις το intonation ή το action είναι σαν να σου λέει να ελέγξεις αν είναι κουρδισμένη. (Ή σαν να πηγαίνεις να αγοράσεις μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και να σου προτείνει να ελέγξεις αν είναι φουσκωμένα τα λάστιχα).

 

Γενικώς, αυτά τα πράγματα ρυθμίζονται (εκτός αν έχει πρόβλημα κάπου το όργανο) οπότε αν τα βρεις "λάθος" ίσως αυτό δεν σημαίνει και τίποτα τελικά.

 

Καλύτερα να πας με κάποιο φίλο σου που να ξέρει καλύτερα ώστε να ελέγξετε αν είναι αυθεντική και αν έχει κάποιο μεγάλο πρόβλημα. (Σκεύρωμα, σπάσιμο, "αυτονομημένα" τάστα κλπ.).

 

Επίσης, θα σου πρότεινα να μην "αλλάξεις κλειδιά και μαγνήτες με το καλημέρα" αλλά αφού την κρατήσεις λίγο καιρό, ακούσεις κι άλλους μαγνήτες και αφού αποφασίσεις αν πράγματι χρειάζεται να αλλάξεις κλειδιά.

Καλη αγορά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου