Προς το περιεχόμενο

Κατανόηση της Μουσικής


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To tell a long story short, ποιό τελικά θα ήταν το πιο σωστό (αν υπάρχει) να έχει βαρύτερη σημασία για εμένα (για τη μουσική μου ή γενικότερα για τη μουσική) η γνώμη του  «ειδικού» ή η γνώμη του απλού ακροατή?

 

Η γνώμη εκείνου που αφιερώνει πραγματικά χρόνο να ασχοληθεί με την μουσική σου, και μένει μακρια από εμπάθειες, κόμπλεξ και επιφανειακές αναλύσεις.

 

Από προσωπική εμπειρία, και μιλώντας πάντα για την μουσική, συνήθως ο «ειδικός» βλέπει πράγματα που δεν βλέπει ο απλός ακροατής, αλλά και το αντίστροφο.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χτες βράδυ ,έτυχε και είχαμε σε μια παρέα μια συζήτηση περίπου παρόμοια .Εγώ ως ερασιτέχνης μουσικός και μάλιστα όχι βιρτουόζος , ένας φίλος με μια σχετική οσμή εξαιτίας της μικρής χρονικά ενασχόλησής του -ερασιτεχνικά- με κάποιο γκρουπάκι και μια φίλη καθηγήτρια κιθάρας . Η συζήτηση κατέληξε καλή ώρα όπως εδώ. Ναι μεν αλλά και με τη σημείωση αυτή και τον αστερίσκο τον άλλο  :)

Η δικιά μου η άποψη μια και σας μιλάω εγώ είναι ότι η τέχνη δε μπαίνει στο ζύγι. Μου αρέσει κάτι -προσωπικά εμένα- ή όχι . Το γιατί μου αρέσει δεν έχει να κάνει με το αν ο συνθέτης είναι βιρτουόζος και καθηγητής της μουσικής ,ή ο πρώτος άνθρωπος στη γη που έπαιξε αυλό ή χτύπησε μερικές πέτρες με ένα ξύλο . Τα αντίστοιχα ισχύουν και για τον ακροατή . Οι τέχνες κρίνονται από το συναίσθημα που προκαλούν στο κάθε δέκτη ξεχωριστά . Δεν είναι άθλημα που κρίνεις από το τελικό αποτέλεσμα του αγωνίσματος . Στον αθλητισμό πχ ή στις επιστήμες -στην ιατρική - που αναφέρθηκε και πιο πριν μπορείς να πεις ότι έγινε κάθε δυνατή προσπάθεια ,αλλά δυστυχώς χάσαμε ,το παιχνίδι ή τον ασθενή . Στη τέχνη δε μας νοιάζει αν ο άλλος έκανε προσπάθεια για κάτι που δε μας συγκινεί ,επίσης μπορεί να μας συγκινήσει και κάτι που -έχωντας κάποιες μουσικές γνώσεις -κρίνουμε ότι είναι αστεία απλό .......σα τον αυλό του πρώτου ανθρώπου που έπαιξε ποτέ μουσική επάνω στη γη .

Καλή εβδομάδα νάχετε

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, καταλήγω σε αυτή την απάντηση: αυτό που ρωτάς φίλε LK δεν πρέπει να εμφανίζεται στο νου σου ως ερώτηση, αλλά ως στάση.

 

Εγώ ανδρώθηκα ως ακροατής τη δεκαετία του '80, όπου και έγινε μία από τις πιο θεαματικές προσπάθειες για να πάψει η "κατανόηση της μουσικής" να είναι θέμα "ειδικών" και να γίνει θέμα για όλο το κόσμο. Αλλά ο λόγος που η προσπάθεια ήταν θεαματική, ήταν ότι μεγάλος αριθμός καλλιτεχνών (όχι μόνο μουσικών) έθεσε σαν προϋπόθεση το να είναι η δουλειά του κατανοητή από τον απλό κόσμο. Προϋπόθεση !

 

Εσύ (ή εγώ) πρέπει να το αποφασίσουμε για λογαριασμό μας, επίσης. Αν θέλουμε η δουλειά μας να απευθύνεται σε ειδικούς, τότε σε τέτοιους θα απευθύνεται (π.χ. εγώ αυτό κάνω). Αν θέλουμε να απευθύνεται σε όλους, τότε θα είναι τέτοια που να απευθύνεται σε όλους.

 

Ο ελιτισμός, είναι απόφαση του καλλιτέχνη και αν είσαι ελιτιστής, τότε δεν μπορείς ποτέ να είσαι λαϊκός. Το αντίστροφο ισχύει επίσης.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Mea Culpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ελπίζω να βοήθησα.

Περισσότερο από όσο φαντάζεσαι.

 

Ενδιαφέρουσες τα μάλα και όλες οι ανωτέρω αναλύσεις απόψεις, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα να αντιμετωπίζω τη μουσική ως ακροατής και όχι ως μουσικός .Όποτε ακούω κάτι αναλώνω τη σκέψη μου  σε διάφορα παρεμφερείς ζητήματα και νομίζω ότι στο τέλος χάνω όλο το νόημα ...... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελιτισμός, είναι απόφαση του καλλιτέχνη και αν είσαι ελιτιστής, τότε δεν μπορείς ποτέ να είσαι λαϊκός. Το αντίστροφο ισχύει επίσης.

 

αυτο νομιζω τα λεει ολα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως αν ΔΕΝ συμβει αυτο δεν θα μπορεσεις να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ να κανεις τεχνη μια και θα ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ..... ;D ;D οποτε αναγκαστικα θα επιστρεψεις στην..πρωινη εργασια σου...

Γι αυτο φαε μια καριοκα ;) ;D ;D ;D ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Γι αυτο φαε μια καριοκα

Από Ξάνθη ή Από Κοζάνη όμως?????? ;D ;D ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα χαρω πολυ περισσοτερο οταν ερθει καποιος στο τελος μιας συναυλιας κ μου πει:"φιλαρακι περασα πολυ ωραια σημερα" απο το να μου πει "φιλαρακι μου αρεσαν πολυ τα σολιδια σου"

Σιγουρα χρειαζομαστε και τα δυο σχολια εμεις οι μουσικοι αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε οτι η μουσικη και γενικα οι τεχνες ειναι για να μπορουμε ολοι μας(ερμηνευτες-ακροατες) να εκφραζουμε μεσω αυτων αυτα που δεν μπορουμε να πουμε η να νιωσουμε.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε Bluezlick

 

Κοίτα και εγώ προτιμώ … να έρθει μια ξανθιά (μετά το live) και να μου πει : «Πέρασα τέλεια….είσαι κούκλος…..πάμε σπίτι μου», αλλά άλλη βαρύτητα  έχει η γνώμη της (σε μια κρίση μουσικής συνείδησης – ποίος είμαι , που πάω, τι κάνω) και άλλη βαρύτητα αν έρθεις εσύ και μου πεις « φίλε τι solara ήταν αυτή» ή φίλε «τι παπάρας είσαι….δεν σταύρωσες νότα» .Do  u see my point?  Καπού εκεί χάθηκα στις σκέψεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου