Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο Home Studio σε σπίτι με τριφασική παροχή και Dimmers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

 

Μέσα στις επόμενες 45 ημέρες θα έχω μετακομίσει σε νέο σπίτι με τριφασική παροχή.

Αυτό για το οποίο ανησυχώ είναι θέματα θορύβου και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.

 

Ο εξοπλισμός μου αποτελείται από Αναλογική 16κάναλη κονσόλα CFX16 MKII, 2 αυτοενισχυόμενα JBL EON 15 G2, 8 synths, PC με DAW's και VSTi's/VST's και εσωτερική κάρτα ήχου, 2 μικρόφωνα και 2 εξωτερικά Hardware FX Units.

 

Η όλη συνδεσμολογία γίνεται με κέντρο την αναλογική κονσόλα πράγμα που σημαίνει οτι τα ηχεία συνδέονται στην Main XLR Output της κονσόλας. Η έξοδος της κάρτας ήχου συνδέεται σε μία Stereo είσοδο της κονσόλας (έστω 15-16) και η είσοδος της κάρτας ήχου παίρνει σήμα από τις Auxiliary Send 1,2. Εναλλακτικά μπορεί να πάρει και από ζεύγος SUB 1-2 ή 3-4 αλλά τότε δεν στέλνεται το εσωτερικό εφφέ της κονσόλας και τα εξωτερικά  εφφέ στο SUB 1,2,3,4 Bus.

Το ενα εξωτερικό εφφέ υποστηρίζει Dual Stereo λειτουργία. Ο τρόπος με τον οποίο το συνδέω είναι ο εξής. Aπό την EFX Send 1 της κονσόλας μπάινω στο L/Μono Input A του εφφέ και από την EFX Send 2 της κονσόλας μπαίνω στο L/Mono Input B του εφφέ.

Από τα Output A L/R και B L/R επιστρέφω στα EFX L/R Returns 1 και 2 της κονσόλας.

 

Με λίγα λόγια τρέχω το εφφέ σε DUAL MONO IN---->DUAL STEREO OUT διάταξη έχοντας φυσικά επιλέξει από το μενού του εφφέ να γεφυρώνει την L/MONO Input με την R. Όπως καταλαβαίνετε το εφφέ εφαρμόζεται παράλληλα σε όποιο κανάλι επιθυμώ.

Το άλλο εφφέ για το οποίο μίλησα συνδέεται σε σειρά μεταξύ ενός συγκεκριμένου οργάνου και της κονσόλας οπότε μπορεί κάλλιστα να θεωρηθει ως προσωπικό εφφέ ή απλά μέρος του συγκεκριμένου οργάνου.

 

Το συνολικό μου Set Up έχει την εξής εγκατεστημένη ισχύ:

 

Εγκατεστημένη Ισχύς ορίζεται η Maximum ισχύς η οποία δύναται να απορροφηθεί από όλον τον εξοπλισμό σε συνθήκες μέγιστης λειτουργίας. Φυσικά υπάρχει ένας συντελεστής ταυτοχρονισμού ο οποιος καθορίζεται στατιστικά και εκφράζει τη μέση τιμή ποσοστιαίας κατανάλωσης έναντι της εγκατεστημένης ισχύος. Σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα ο συντελεστής αυτός δεν ξεπερνά το 40% (πράγμα που σημαίνει οτι τις περισσότερες φορές δεν καταναλώνω παραπάνω από το 40% της ισχύος που δύναται να απορροφήσει από το δίκτυο ο εξοπλισμός μου πολύ απλά γιατί δεν δουλεύω τα μηχανήματα όλα μαζί και σε πλήρη λειτουργία.

 

Παρακάτω αναφέρω τη μέγιστη ισχύ που απορροφά ο εξοπλισμός μου. (Προσοχή: Τα ηχεία μου αποδίδουν 400W έκαστο αλλά όπως όλοι γνωρίζετε τα ακουστικά ή μουσικά Watts ουδεμία σχέση έχουν με τα Watts που καταναλώνει ένα ηχείο ως ηλεκτρική ισχύ.)

 

Υπολογιστής: 1000W

16 κάναλη Κονσόλα: 40W

2xΗχείο JBL EON 15 G2: 2x175W=350W

Εξωτερικό Εφφέ 1: 18W

Εξωτερικό Εφφέ 2: 20W

Synth 1: 5,4W

Synth 2: 8,4W

Synth 3: 22W

Synth 4: 22W

Synth 5: 20W

Synth 6: 35W

Synth 7: 38W

Synth 8: 12W

-----------------------------------------------------------------------------------

Σύνολο: 1590,8W ή χονδρικά 1,6kW

 

Όπως προείπα το σπίτι έχει Τριφασική παροχή. Επειδή σε πραγματικές συνθήκες καμία μα καμία ηλεκτρική εγκατάσταση (εκτός και αν είναι εργαστηριακή για πειραματικούς σκοπούς) δεν έχει ακριβώς το ίδιο φορτίο, εμφανίζονται προβλήματα ασύμμετρης φόρτισης σε κάθε μία από τις τρείς φάσης. Αυτό σημαίνει οτι η κάθε φάση δεν φορτίζεται πάντα με την ίδια τιμή Watts και σαν αποτέλεσμα λόγω ύπαρξης μη αμιγώς ωμικών φορτίων η κάθε μία από τις φάσεις δεν διατηρεί την ιδεατή διαφορά φάσης 120 μοιρών που απαιτεί το ιδανικό τριφασικό σύστημα.

 

Για παράδειγμα αν με αμπερομέτρηση στους 3 ρευματοφόρους ενός σπιτιού προκύπτει 18A, 20A, 21A τότε ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος που προϋποθέτει συνηθισμένα είδη οικιακών φορτίων θεωρεί την εγκατάσταση συμμετρική και την παραδίδει.

 

Τί γίνεται όμως στο πραγματικό διανυσματικό διάγραμμα φόρτισης που απασχολεί έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό και από το οποίο φυσικά έχει απαιτήσεις ένα ιδαίτερο φορτίο όπως είναι το Home Studio; Αυτό που πραγματικά συμβαίνει στην ασύμμετρη φόρτιση είναι να υπάρχει και ασύμετρη κατανομή διαφοράς φάσεων. Πχ μπορεί να έχουμε RS:118 μοίρες, ST:116 μοίρες και TR:126 μοίρες.

 

Tι θα γίνει πχ αν η κονσόλα μου και ο υπολογιστής πάρει παροχη από τη φάση R του σπιτιού μου και τα 2 ηχεία από τις φάσεις S και T αντίστοιχα;

Σε αυτήν την περίπτωση η απόκλιση από την ιδεατή διαφορά φάσης που είναι 120 μοίρες μπορέι να δημιουργήσει θόρυβο. Στο παραπάνω παράδειγμα υπάρχει απόκλιση δύο, τεσσάρων και έξι μοιρών στη διαδοχή των φάσεων.

 

Το συγκεκριμένο θέμα δεν οφείλεται ούτε σε κακή γείωση ούτε σε ουδετερογείωση όπως πολλοί νομίζουν. Ένας εύκολος τρόπος προκειμένου να εξαλείψουμε τον κίνδυνο αυτό είναι να συνδέσουμε όλον τον εξοπλισμό μας στην ίδια φάση έτσι ώστε όλα τα υποφορτία μας να είναι συμφασικά και να έχουν την ίδια αναφορά.

 

Στη δική μου περίπτωση έχω συνολικά 1,6kW υπό 220V. Αυτό σημαίνει οτι η γραμμή που θα έχω συνδεδεμένο το φορτίο μου θα πρέπει να μπορεί να αντέχει τουλάχιστον σε 1600/220 = 7,27A (Ampere).

 

H ελάχιστη ασφάλεια με την οποία ασφαλίζει κανείς γραμμή φωτισμού είναι 10A. Η συνδεσμολογία γίνεται με χρήση αγωγών 1,5mm2. To μόνο που πρέπει να προσέξει κανείς σε αυτήν την περίπτωση είναι η γραμμή να μην είναι ήδη φορτισμένη από φώτα ή άλλες συσκευές που συνολικά απορροφούν επιπλεόν 620W ή αλλιώς 2,73A για το δεδομένο παράδειγμα.

 

Πιο σωστή λύση είναι να πάρει κανείς την παροχή για το Home Studio από γραμμή ισχύος όπως λέγεται η οποία ασφαλίζεται με 16A ασφάλεια και βγάζει μόνο μία τερματική πρίζα ισχύος. Όλο το κύκλωμα συνδέεται με 3x2,5mm2 καλώδια και δεν είναι διαθέσιμο σε άλλη κατανάλωση.

 

Γιατί γράφω όλα τα παραπάνω τώρα.

 

Αυτό που δεν ξέρω για το διαμέρισμα είναι το κατά πόσο έχει γραμμές ισχύος στα σημεία που έχω σκεφτεί να τοποθετήσω το Workstation μου.

 

Εναλλακτικά αν θα πάρω από δεκάρα γραμμή υπάρχει το ενδεχόμενο στο κύκλωμα να υπάρχουν dimmers. Όλο το σπίτι εκτός της κουζίνας πέρα από τον κεντρικό standard φωτισμό διαθέτει γυψοσανίδες στην περιφέρεια των ταβανιών στις οποίες έχει τοποθετηθεί κρυφός φωτισμός που ελέγχεται από Dimmers.

 

Αυτό που πρέπει να ελέγξω συν τοις άλλοις είναι από ποιο κύκλωμα παίρνει ο κεντρικός φωτισμός και αν ελέγχεται και αυτός με Dimmers πέραν του κρυφού.

 

Είχε ποτέ κανείς σας πρόβλημα με θόρυβο και Dimmers;

 

Αν τελικά έχω πρόβλημα με θόρυβο τι μπορώ να παρεμβάλω μετά από την παροχή του Home Studio έτσι ώστε να μην έχω θόρυβο; Εννοείται οτι η συσκευή που θα παρεμβληθεί θα πρέπει να έχει προδιαγραφές ισχύος 1600W που αποτελεί την Eγκατεστημένη του Home Studio. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιο σωστή λύση είναι να πάρει κανείς την παροχή για το Home Studio από γραμμή ισχύος όπως λέγεται η οποία ασφαλίζεται με 16A ασφάλεια και βγάζει μόνο μία τερματική πρίζα ισχύος. Όλο το κύκλωμα συνδέεται με 3x2,5mm2 καλώδια και δεν είναι διαθέσιμο σε άλλη κατανάλωση.

 

 

 

 

Ακριβως αυτο που πολυ σωστα εγραψες και μην παιδευεσαι,φωναζεις εναν ηλεκτρολογο,σου τραβαει τη γραμμη που θελεις στο σημειο που θελεις και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς να παρεμβάλεις έναν μεταχηματιστή απομόνωσης 1:1 στην γραμμή που θα δώσεις το σύνολο του εξοπλισμού.

 

Αυτό βασικά ισχύει και στην περίπτωση που θα χρησιμοποιούσες μία φάση, καθώς αυτό από μόνο (η μία φάση) του δεν σε προφυλάσει από θορυβώδεις παρεμβολές που προηγούντε του ρολογιού σου....

 

Θέλει λίγο προσοχή στην επιλογή του μετασχηματιστή γιατί μπορεί να καταλήξεις σε περισσότερο θόρυβο....

 

Θα πρέπει επίσης να λάβεις υπόψην σε σχέση με το φορτίο και τα στιγμιαία spikes που μπορούν να δώσουν κάποιες συσκευές όπως τελικοί ενισχυτές.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Τελικά τα Dimmers θα προκαλέσουν προβλήματα θορύβου; Είναι μεγάλη η πιθανότητα αυτή ή όχι;

 

Νομίζω οτι τα Dimmers ευθύνονται τόσο περισσότερο για το θόρυβο όσο πιο πολύ μειώνουν την RMS τιμή της τάσης που λαμβάνει το φωτιστικό. Με άλλα λόγια αν ένα Dimmer δουλέυει στο ελάχιστο δηλαδή παρέχει 220V στο φωτιστικό θα μειωθεί ο θόρυβος; Σε περίπτωση που όταν γράφω έχω σβηστά τα φώτα που ελέγχουν τα Dimmers θα εξαλειφθεί ο θόρυβος που προκαλείται από τα Dimmers;

 

Σίγουρα η γραμμή ισχύος είναι μια λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχω περιθώριο να περάσω νέα καλώδια μέσα από τις γραμμές (σπιράλ, ευθείες και κουτιά διακλαδώσεως) για να μην έχω τρύπημα μερεμέτι και νέο βάψιμο.

 

Ο Μ/Σ απομόνωσης μου ακούγεται καλή περίπτωση. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω τι να προσέξω και τι να επιλέξω σε σχέση με το θόρυβο για να μην καταλήξω με περισσότερο θόρυβο.

 

Το μόνο που φαντάζομαι είναι οτι εφόσον πρόκειται για M/Σ 1:1 θα είναι γαλβανικά απομονωμένος παίζοντας και το ρόλο φίλτρου αλλά και προστασία από ηλεκτροπληξία σε σχέση με τη Γη μόνο. Επίσης θεωρώ οτι 2kVA είναι αρκετά.

 

Τι άλλο πρέπει να προσέξω κατά την αγορά του Μ/Σ για να μην καταλήξω με περισσότερο θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου