Προς το περιεχόμενο

Η Μπαλαντα του νεοελληνα - Κωστας Τηλαβερίδης


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα τραγουδι του φιλου μου (και παλιοτερα καθηγητη γυμναστικης :P ) Κωστα Τηλαβεριδη.

 

Το κομματι βασίζεται πολυ στο jamming και τη συνεννοηση με τα ματια. Είναι ζωντανη ηχογραφηση σε στουντιο με ελαχιστη προβα.

 

Αυτο που με ενδιαφερει κυριως, είναι ειλικρινεις αποψεις (χωρις βιογραφικο και προτερο εντιμο βιο ;D ), περι της συνθεσης και του στιχου. Κατα πόσο βρισκετε ενδιαφέρον το κομματι, που πασχει, αν εχει καποιο δυνατο σημείο κτλ.

Δεν ειναι για προμοσιον το θρεντ, καθώς το κομματι γραφτηκε καθαρά για δικους μας λόγους, επειδη σταματησαμε τα λαιβ και θελαμε κατι για να ξαναβρεθουμε. Δεν πωλειται ουτε διανεμεται πουθενα.

Απλά επειδη παιζουμε χρονια μαζι και η κριση μου ειναι περισσοτερο συναισθηματικη, θα ήθελα μερικες γνωμες αλα νοιζ. Γιατι στα λαιβ ολοι μπραβο σου λενε και οτι ηθελαν λίγο πανω τα πληκτρα. Και θα'θελα να ξερω αν περναει και στους απ'εξω η όλη "φαση" μας.

 

Φυσικά και ενδιαφέρομαι για γνωμες περι παιξιματος αν και εκει εχω πιο ξεκαθαρη γνωση επειδη παιζουμε χρονια με τα παιδια.

Περι του ήχου, δεν ειχαμε καμια αναμειξη, οποτε τα σχολια δεκτα, αλλα δε θα βοηθήσουν καπου.

 

Πωπω προλογος  ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος με προϊδέασε αρνητικά. Οι εικόνες που έπαιζαν στο βίντεο* (και αυτό δική σας επιμέλεια; ) σε συνδυασμό με τους στίχους επιβεβαίωσαν την αρνητική μου προδιάθεση. Δήθεν πολιτικοποιημένο, μας χαλάνε τα πάντα (αυτά που μας λένε να μας χαλάνε δηλαδή), αντίδραση και καλά απαξίωση με μηδενική ουσία. Σε ορισμένους κύκλους παίζει να κάνει θραύση.

 

Το δυνατό σημείο, υπάρχουν πολύ καλοί μουσικοί στην ομάδα οπότε ακούς ένα ωραίο υπόβαθρο.

 

*Έχω την εντύπωση πως μπορεί κ να έχω ξαναδεί το βιντεάκι κάπου κάποτε, τότε που ήταν της μόδας η εν λόγω θεματολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος με προϊδέασε αρνητικά. Οι εικόνες που έπαιζαν στο βίντεο* (και αυτό δική σας επιμέλεια; ) σε συνδυασμό με τους στίχους επιβεβαίωσαν την αρνητική μου προδιάθεση. Δήθεν πολιτικοποιημένο, μας χαλάνε τα πάντα (αυτά που μας λένε να μας χαλάνε δηλαδή), αντίδραση και καλά απαξίωση με μηδενική ουσία. Σε ορισμένους κύκλους παίζει να κάνει θραύση.

 

Το δυνατό σημείο, υπάρχουν πολύ καλοί μουσικοί στην ομάδα οπότε ακούς ένα ωραίο υπόβαθρο.

 

*Έχω την εντύπωση πως μπορεί κ να έχω ξαναδεί το βιντεάκι κάπου κάποτε, τότε που ήταν της μόδας η εν λόγω θεματολογία.

 

Το βιντεο μαλλον ειναι επιμελεια του Κωστα. Κι εγω σήμερα το είδα, στον τοιχο του fb μου ;D

 

Εσυ τι εχεις πετυχει και τα λες αυτα? ;D

 

Το υφος των στιχων ειναι σχεδον παντα αυτο. Γκρινια για κοινωνικοπολιτικά φαινομενα. Δε με κουραζει πολυ εμενα. Διοτι ναι μεν δε συντασσομαι με τετοιες "αντιδρασεις" αλλα δε διαφωνω κιόλας.

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα σε ποιους κύκλους αναφερεσαι οτι θα εκανε θραυση. Εγω νομιζω ότι αυτοι οι κυκλοι ειναι οι βολεμενοι νοσταλγοι των παλιών αγνων επαναστασεων, σε αντιθεση με το σημερα :P

 

Τελικά το ενδιαφερον σου εξαντληθηκε στο νοημα των στιχων και δε σε αφησε να ακουσεις παραπερα? Δε ρωταω ειρωνικα ή επιθετικα, το ξερεις, αληθεια με ενδιαφερει αν εγινε ετσι.

 

ΥΓ: Απαξιωση rulez \m/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το τραγούδι 2 φορές. Σαν σύνολο (μουσική+στίχος) το βρίσκω άρτιο. Η ενορχήστρωση είναι λίγο παλιά για τα γούστα μου (δηλαδή θα μπορούσε να έχει γραφτεί αρκετά χρόνια νωρίτερα) ενώ ο στίχος καταφέρνει να ξεφεύγει από τις κλισέ φράσεις της σχετικής θεματολογίας. Αυτό που μου χτύπησε "ασχημα" ήταν το βίντεο, γιατί κατάφερε να χαλάσει τα νοήματα των λέξεων εξηγώντας λέξη προς λέξη για τί ακριβώς συζητάει το τραγούδι (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε).

 

Αφότου λοιπόν το βίντεο απέλειψε την ενδεχόμενη (και γιατί όχι επιθυμητή?) πολυεπίπεδη ερμηνεία των στίχων από τον ακροατή (εμένα), τότε φάνηκε και η αδυναμία τους να τοποθετηθούν ουσιαστικά στα προβλήματα που συζητά : ξεκινάνε από την πολιτική κατάσταση (για την οποία μάλλον δεν φτάνει ένα τραγούδι για να την περιγράψει, εκτός αν είναι grunge και έχει ως μοναδικό στίχο τη λέξη "σκατά" ;D ), περνάει σε ένα σύντομο (και ίσως αχρείαστο) βιογραφικό-αυτοπροσωπογραφία (αλά χιπχοπ) και επιστρέφει στα κοινωνικο-πολιτικά παρεμβάλλοντας ακόμα μερικές προσωπικές ιστορίες και αναφορές του δημιουργού (ίσως ημιτελείς). Μάλλον έβαλε πολλά ζητήματα στο τραπέζι για τα οποία τελικά δεν είπε τίποτα.

 

Συνοπτικά, η ειλικρινέστατη άποψή μου είναι οτι αν το πετύχαινα στο ραδιόφωνο θα το πρόσεχα και ίσως το αναζητούσα στη συνέχεια για να το κατατάξω στις τίμιες προσπάθειες, αλλά αν το πετύχαινα στην τηλεόραση, μάλλον θα το προσπερνούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπάμε Blue γιατί είναι στο μυαλό μας.

+όλα για όλα - θα προτιμούσα ένα βίντεο π.χ. από λάιβ.

Μουσικά, δεν μου άρεσε το "δημοτικό" bridge αν και παραδέχομαι ότι είναι καλή ιδέα. Το τραγούδι κάτι μου θυμίζει έντονα από ελληνικό ροκ αλλά δεν μου ρχεται...

Επίσης με χάλασε η αρχική εικόνα του CD με το παλιό ραδιόφωνο. Έχω γίνει αλλεργικός στα "ευρήματα", ηχητικά, σκηνοθετικά και άλλα.

Edit: Ο Πέτρος παίζει μπάσο, ή είναι άλλος φαλακρός; :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δε με απογοητευει αυτο το φορουμ ;D

 

@blue

Η αληθεια ειναι ότι και μένα δε μ'αρεσε που το βιντεο εξηγουσε καθε λέξη. Όχι οτι μου χαλασε καποιο πολυεπιπεδο νοημα. Εχοντας παιξει με τον Κωστα παρα πολλά λαιβ, εξ ολοκληρου με δικα του τραγουδια (ισως γυρω στα 30 ακυκλοφορητα δηλαδη και με τον αναλογο μηδενικο κοσμο απο κατω), και γνωρίζοντας την πηγη των στιχων, το νοημα μου ειναι εντελως ξεκαθαρο.

Απλά μου εβγαλε μια ερασιτεχνίλα

 

Η ενορχηστρωση ηταν οπως ειπα περισσοτερο realtime, οπότε μαλλον βασιστηκε στα παλια και σιγουρα πατηματα.

 

Παντως μου δίνεις την εντυπωση οτι, μουσικά τουλάχιστον, δεν ειμαστε εντελως στην κοσμαρα μας (αυτος ο κινδυνος υπαρχει σε ενα σχημα που παραμενει "κλειστο" για χρονια σε μια εσωστρεφεια ομοια με της ΝΔ, χωρις να εχει επαφη με evri κοινο)

 

 

@Ray

Το παραδοσιακοτροπο refrain θα ελεγα οτι μου αρεσε ιδιαιτερα, ειναι και απο τις σπανιες στιγμες που σπαει η μονοτονια σε τραγουδι μας (χρησιμοποιω καταχραστικα το α' πληθ. αλλα δεν εχει προβλημα ο Κωστας). Οσο για τα "ευρηματα", θα συμφωνήσω οτι ειναι δειγμα ερασιτεχνισμου, σε επιπεδο δημιουργικότητας, αλλα είναι παρα πολυ διασκεδαστικα για το ιδιο το γκρουπ :D

 

Να συμπληρωσω επισης οτι ο κυριος κορμος ειναι ακουστική κιθαρα, πιανο, κρουστα. Παιζουμε (ή παιζαμε καλυτερα) παντα δικα μας τραγουδια, αγνωστα σε όλους σχεδον . Πολλά απ'αυτα ερμηνευσαν σε λαιβ στην Αθηνα οι Σταθης Δρογωσης, Νίκος Ζιώγαλας, Γιωργος Δημητριαδης, Μανώλης Φαμελος και Λουίζα Σοφιανοπουλου.

Ετσι για να αναφερω τις καλυτερες στιγμες μας ως σχημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα επιστρέψω με περισσότερα σχόλια (γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή), αλλά ένα ερώτημα/σχόλιο για την αρχή:

 

Γιατί το τραγούδι ακούγεται σα να γράφτηκε το 1983; Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι αισθητικό το θέμα (προσπαθήσατε να το κάνετε να ακούγεται έτσι), αλλά απλά έτσι 'σας βγήκε'.

 

Σαν στυλ το έχω ξεπεράσει, όταν τελείωσα το λύκειο (και όταν ασχολιόμουνα με τέτοια πολιτικόγκρινιάρικαχαμηλα τραγούδια).

 

(Οι φράσεις στο πιάνο μ'αρέσουν, Νίκο! Ωραίος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιδηρόπουλο ίσως;

 

Όχι, μουρθε. Το "Τραίνο φάντασμα" των Σπαθιών σε αργότερο τέμπο.

 

Edit: Επίσης οι παύσεις, το "Γάτο" του Παπακωνσταντίνου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιστρέψω με περισσότερα σχόλια (γιατί δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή), αλλά ένα ερώτημα/σχόλιο για την αρχή:

 

Γιατί το τραγούδι ακούγεται σα να γράφτηκε το 1983; Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι αισθητικό το θέμα (προσπαθήσατε να το κάνετε να ακούγεται έτσι), αλλά απλά έτσι 'σας βγήκε'.

 

Σαν στυλ το έχω ξεπεράσει, όταν τελείωσα το λύκειο (και όταν ασχολιόμουνα με τέτοια πολιτικόγκρινιάρικαχαμηλα τραγούδια).

 

(Οι φράσεις στο πιάνο μ'αρέσουν, Νίκο! Ωραίος!)

 

Μαλλον επειδη ο Κωστας δραστηριοποιηθηκε στη μουσικη εκεινα τα χρονια κυριως ;D Οπως ξαναειπα, ηταν ο καθηγητης μας στο λυκειο (πριν 10 χρονια) και απο τότε περιπου αρχισαμε να παιζουμε μαζι.

Μην περιμενεις τρομερη εξελιξη απο εναν γυμναστη-αυτοδιδακτο μουσικο. Λογικο ειναι να μενει αρκετα στο τοτε.

 

Ευχαριστώ πολυ για το προσωπικο σχόλιο :)

 

Παντως για να μην αφησω μονο την εντυπωση του προχειρου, ιδού ενα κομματι απο το μοναδικο δισκο που εχει κυκλοφορησει με ενορχηστρωση του Μπασλαμ (αν ενδιαφερει καποιον, ας ρωτησει με πμ ή με αναζητηση στο google, για να μη ξεφυγει το θεμα απο το σκοπο του). Το τραγουδι ερμηνευει ο Μανωλης Φαμελλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου