Προς το περιεχόμενο

strat vs tele


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ελαφριά σε σχέση με το κούτσουρο τη τέλε

 

Εδω κανεις λαθος,υπαρχουν παναλαφρες Tele (εχω...7.... ;D) ,οπως και strat που ειναι ασηκωτες...,δεν αποτελει χαρακτηριστικο του μοντελλου το βαρος αν και γενικα λογω του βαρους του τρεμολο και μεγαλυτερου μεγεθους οι strat ειναι συνηθως ΒΑΡΥΤΕΡΕΣ απο τις Tele.. ;)

 

 

Το μπράτσο ήθελα να πω συνολικά είναι κάπως ,σε σχέση με τη στράτο

 

Δυστυχως και εδω κανεις λαθος ,σε ολη τη ιστορια της η Fender εβαζε τα ΙΔΙΑ ακριβως μπρατσα στις tele & στις strat (μονο το Headstock εκοβε διαφορετικα) απλα επεσες σε διαφορετικο ΤΥΠΟ μπρατσου (η Fender εβγαζε και βγαζει τουλαχιστον...30 διαφορετικους τυπους μπρατσων... :D) μεταξυ των 2 κιθαρων που δοκιμασες και ετυχε να σε βολευει αυτο της strat.

 

Και εγω πιστευω οτι τα late 70s μπρατσα ειναι τα καλυτερα που εχει βγαλει ποτε η Fender μια και ειναι συνηθως παχια και πολυ βολικα ειδικα σε σχεση με τα late 60s (oπου συχνα πυκνα απαντα καποιος μεχρι και Α necks,πολυ στενους στο nut δηλ.),που δεν βολευουν ολους,δυστυχως αυτο δεν ισχυει και για την...υπολοιπη κιθαρα ;D μια και απο μαγνητες & ποιοτητα κατασκευης οι late 70s Fender ειναι συνηθως  αστα να πανε.....

 

Για οποιον ενδιαφερεται να μαθει τις ΣΩΣΤΕΣ πληροφοριες γυρω απο τα specs & την ιστορια της Fender ωστε να ξερει καλα για τι μιλαει αυτο το site ειναι θησαυρος

 

http://home.provide.net/~cfh/fender.html

 

Neck Back Shapes (profiles), all guitar and bass models.

Fender neck shapes have changed through the years too.

 

1950 to 1955: Fender neck shapes (all models) have a standard large and chunky "D" profile (big "baseball bat" style neck).

1956: Fender necks change to a large and chunky "soft V" profile.

1957: the "V" shape gets much stronger. This 1957 "strong V" neck profile becomes famous, and musicians like Eric Clapton prefer its shape. Some Fender necks produced have a "small strong V", where the neck isn't so big feeling, but still has a very strong "V" shape (mostly seen on Musicmasters and Duosonics, and the occassional Strat).

1958: the neck profile completely changes, with the "V" shape completely gone. It's back to a conventional "D" neck profile, but not nearly as thick and large as 1955 and prior neck profiles. This neck style is used on most reissue Fenders (regardless of the year being copied).

1959 and later: the "D" profile gets yet a bit smaller and less chunky. With the release of rosewood fingerboards on all models in mid-1959, the "D" neck profiles pretty much stay the same throughout the 1960s with only minor variance from year to year (for example, 1962 necks seem to be a bit chunkier than 1959 to 1961 necks).

Neck Width.

From March 1962 to 1969, Fender marked their necks with an "official" neck width letter at the butt of the neck (in front of the date code). The "B" neck width is the normal width, as used on about 99% of all Fenders from this period. All other sizes were available by special order only. Also all pre-1962 Fender necks have a 1 5/8" nut width (though I'm sure there are some exceptions, but none I have seen).

 

A = 1 1/2" wide at the nut.

B = 1 5/8" wide at the nut (normal size).

C = 1 3/4" wide at the nut.

D = 1 7/8" wide at the nut.

 

 

Ο επάνω μαγνήτης της Τέλε είναι εξίσου μοναδικός ,τον άκουσα με τ' αυτιά μου σας το ορκίζομαι  

 

Και παλι εξαρταται απο την περίοδο,οι late 60s-early 70s ειναι οντως εξαιρετικοι μαγνητες,δυστυχως αυτο δεν ισχυει για τους early 50s & late 70s ...(βεβαια και παλι παιζει μια και οι original μαγνητες της Fender ειναι...."οτι να'ναι" απο πλευρας specs...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μη παρεξηγηθώ ,επαναλαμβάνω . Δεν έχω 10 τελεκάστερ , μία έχω , δεν ξέρω τπτ από τεχνικά χαρακτηριστικά ,δεν έχω ασχοληθεί και μου είναι ακαταλαβίστικα .Είπα ότι έτυχε να παίζω με μια στράτο συγκεκριμένη για κάποιο διάστημα και να έχω μια συγκεκριμένη Τελεκάστερ . Όλα τα άλλα είναι θέμα γούστου και τελικά αυτό εξέφρασα . Μίλησα και μίλησαν και άλλοι για το απαραίτητο της ύπαρξης καλού ενισχυτή . Είπα επίσης ότι εγώ δε χρησιμοποιώ πετάλια ,παρά μόνο καθαρούς ήχους που βγαίνουν από τη κιθάρα και τον ενισχυτή . Είπα την άποψή μου σύμφωνα με το προσωπικό μου γούστο ,τις ελάχιστες γνώσεις που έχω σε τεχνικά και ιστορικά θέματα και πάντα σε σχέση με αυτές τις 2 κιθάρες που έτυχε να περάσουν απ τα χέρια μου .

Τώρα αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρειες περί του θέματος και πάτε να με τσιτώσετε ,θα πάρω ένα τηλέφωνο το θειό μου το Keith Richards για να σας εξηγήσει καλύτερα τι θα πει τελεκάστερ μια και έχει μερικές από δαύτες  ;D

Καλό μήνα σε όλους σας  :)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε καμμια αντιρηση απλα σου παραθετουμε καποια  FACTS ,απο εκει και περα εσυ μπορεις να πιστευεις οτι θελεις,no problem at all.... ;)

 

Για να καταλαβεις τι εννοουμε δες το με...γαστρονομικους ορους το θεμα... ;D

 

Λεω εγω ας πουμε.....

 

"Εφαγα σημερα το μεσημερι ενα  σπαγγετι με απλη σαλτσα ντοματας που ηταν πολυ πιο..ελαφρυ απο τις  πενες  με λουκανικα ,σεφταλια ....σκορδοστουμπι & καπνιστη ρεγγα..;D  ;D που εφαγα το βραδυ"... ;D

 

Συμπερασμα...

 

"Τα μακαρονια σπαγγετι ειναι πολυ πιο ελαφρια απο τα μακαρονια πενες!!"...  ;D

 

Καπως ετσι τελως παντων... ;D

 

Peace

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να διαλέξω οπότε ...πήρα κι απ'τα δυο..

Μου φαίνεται πως η τελε έχει 'όλη την ΑΒ' συχνοτικά ενω η στρατ είναι κάπως πιο περιορισμένη σε συχνότητες αλλά πιο focused..

Η τελε είναι πιο μυστηριώδης πάντως και σίγουρα η απόλυτη 'αλητεία' (για μενα)

πάντως μια στρατ που εχω με ατσαλι στον μπριτζ μαγνητη λιντυ φραλιν έχει ΠΟΛΥ παχυ ηχο στη θεση αυτη και με σετ τρεμολο τελε-ιζει... μην πω λεσπωλιζει!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου βαλουν πιπερι στο στομα οι φεντερακιδες  ;D ;D ;D

 

δε νομιζω οτι τους φεντερακηδες τους χαλαει ο ηχος της Λες Πωλ!!!

το θεμα τους ειναι πιο πολυ το feel και το playability!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι τους φεντερακηδες τους χαλαει ο ηχος της Λες Πωλ!!!

το θεμα τους ειναι πιο πολυ το feel και το playability!

 

και ότι ειναι αδύναμοι και δεν μπορούν να την σηκώσουν ;D ;D ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ότι ειναι αδύναμοι και δεν μπορούν να την σηκώσουν ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

γι αυτο παρτε vos που εναι 3,5 kg!(και απο τιμή....απιαστες σχεδον)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου