Προς το περιεχόμενο

τα χαρακτηριστικά και η χρήση της Γλώσσας σήμερα


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο φοβερό είναι δε, ότι συχνά, άνθρωποι που χρησιμοποιούν αγγλικά στην καθομιλουμένη, δεν ξέρουν καν να μιλούν καλά αγγλικά. Αφού το γουστάρουμε που το γουστάρουμε, ας κάτσουμε να το μάθουμε σωστά τουλάχιστον.

Καλά, ούτε οι Άγγλοι το κάνουν καλά αυτό...  ;)

 

Τρομερή ατάκα:

-"Speak English, Mick !!"

Woopi Goldberg στο Jumping Jack Flash για τον Mick Jagger.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει.

Οι Γερμανοί, και θα στο επιβεβαιώσει και ο ΣΦ, μεταγλωτίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Σειρές ταινίες και πλέον έχουν κερδίσει να έχουν τα games τους στα Γερμανικά.

Τώρα περί παράδοσης στα Αγγλικά, δεν έχει άδικο όποιος το παρατηρήσει. Φυσικά και γίνεται. Καλό παράδειγμα το press room που αναφέρθηκε. Ακόμα και εκείνη η διαφήμιση (cosmote?) με τη γιαγιά που παρουσιάζει τα πλεονεκτήματα της εν λόγω σύνδεσης και χρησιμοποιεί διάφορες εκφράσεις στα αγγλικά για να δείξει ότι είναι πιο "μοντέρνα", ενήμερη και γνώστης του συγκεκριμένου αντικειμένου, με κορυφή το μπάι φαρ :P

 

Αυτό είναι μια αβάσιμη άποψη που οδηγεί σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα το οποίο με την σειρά του καταφέρνει να ωραιοποιήσει τις απόψεις των υπερασπιστών της ελληνικής.

Δεν έχω παρατηρήσει κ εγώ να χρησιμοποιεί κάποιος άνετα αγγλικές εκφράσεις ενώ δε γνωρίζει καλά αγγλικά ήδη, αλλά δεν θα απορούσα πάρα πολύ.

 

Έχω ξαναγράψει σε διάφορα θέματα γλωσσικού περιεχομένου που έχουν ανοιχτεί στο νοιζ, ότι γλωσσικά συγκρίνοντας τον εαυτό μου με τους γονείς μου (οι οποίοι έχουμε περάσει ακριβώς από τα ίδια εκπαιδευτικά ιδρύματα, τόσο σχολείο και πανεπιστήμιο) βρίσκω τον εαυτό μου αρκετές φορές να πρέπει να τους ρωτήσω τι εννοούν λόγω του λεξιλογίου τους.

Οι ίδιοι θεωρούν και συμφωνώ με αυτούς ότι έχει βοηθήσει πάρα πολύ και η διδασκαλία των αρχαίων που είχαν από το Γυμνάσιο, ενώ εγώ μόνο από το Λύκειο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ' την άλλη, δεν καταλαβαίνω γιατί οι υπόλοιποι ευρωπαικοί (και μη) λαοί, χωρίς να είναι ξενοφοβικοί (το πολύ σοβινιστές να πεις κάποιους), προστατεύουν τη γλώσσα τους με ποικίλους τρόπους, ενώ εμείς παραδιδόμαστε στα αγγλικά ψυχή τε και σώματι και το χαιρόμαστε κι όλας.

 

Το πιο φοβερό είναι δε, ότι συχνά, άνθρωποι που χρησιμοποιούν αγγλικά στην καθομιλουμένη, δεν ξέρουν καν να μιλούν καλά αγγλικά. Αφού το γουστάρουμε που το γουστάρουμε, ας κάτσουμε να το μάθουμε σωστά τουλάχιστον.

 

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, και στα δύο

 

μόνο εμείς είμαστε γραφικοί όταν υπερασπιζόμαστε τη γλώσσα μας

 

όσο για τα αγγλικά των "αγγλομανών"...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γίνω λίγο δικηγόρος του διαβόλου, αν κάποιος χρησιμοποιούσε στην καθομιλουμένη πολύ καλά αγγλικά, θα είχατε πρόβλημα ή θα ήταν οκ;

 

αναφορά στον διάβολο στο ποστ 666, τυχαίο δεν νομίζω;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γίνω λίγο δικηγόρος του διαβόλου, αν κάποιος χρησιμοποιούσε στην καθομιλουμένη πολύ καλά αγγλικά, θα είχατε πρόβλημα ή θα ήταν οκ;

Εγώ το κάνω πολύ συχνά και σε ποστ μου εδώ. Προσωπικά δε με ενοχλεί μιας και όντως τα Αγγλικά μου είναι μια χαρά, αλλά προσπαθώ να το περιορίζω όποτε το θυμάμαι.

 

Εδώ πολλές φορές πρώτα σκέφτομαι την Αγγλική λέξη και μετά την Ελληνική. Άστα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λανθασμένες βέβαια, αφού σε 5 χρόνια ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να πέσουμε στα οικονομικά μεγέθη της εποχής εκείνης

 

 

Ολιγη οικονομικη ιστορια δεν εβλαψε ποτε κανεναν... ;D

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ στα μεγεθη εκεινης της εποχης (και μαλιστα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ μια και λογω του "αναγκαστικου εσωτερικου δανειου" του 1923 (το γνωστο κοψιμο στη μεση των χαρτονομισματων του Πρωτοπαππαδακη),δεν χρεοκοπησε η Ελλαδα μετα την Μικρασιατικη καταστροφη αλλα 10 χρονια αργοτερα ;) (για ΤΡΙΤΗ φορα στην ιστορια της),τωρα εχουμε ουσιαστικα χρεοκωπησει μια και συντηρουμαστε απο τριτους που ετσι και μας αφησουν στη μοιρα μας θα γινουμε Σομαλια..... ;))

 

σε σχεση μαλιστα με τη  περιοδο 1953-1977 (χρονια πρωτοφανους και υγιους αναπτυξης ,αναπτυξης που σχεδον εκμηδενισε το χρεος μας,κυριως λογω της υποτιμησης του Μαρκεζινη ,παλι σε στυλ Πρωτοπαππαδακη δηλ...."δωστε μας τα μισα σας χρηματα πατριωτες" , και της απιστευτα σκληρης δημοσιονομικης πολιτικης με την οποια τελικα το 67 ξεπληρωσαμε ΟΛΑ τα χρεη μας απο το ..1826!) σημερα ειμαστε σε ΤΡΑΓΙΚΗ οικονομικη κατασταση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γίνω λίγο δικηγόρος του διαβόλου, αν κάποιος χρησιμοποιούσε στην καθομιλουμένη πολύ καλά αγγλικά, θα είχατε πρόβλημα ή θα ήταν οκ;

 

Στην ελληνική καθομιλουμένη με τις συνήθεις αγγλικές λέξεις/φράσεις, δύσκολο να καταλάβεις αν κάποιος ξέρει καλά αγγλικά ή όχι. Αν απλώς μιλάει καλά αγγλικά, μπράβο του. Θα του χρησιμεύσουν πολύ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή σήμερα το δολάριο είναι στο 1,33 και μου έχει πεί ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα είναι στο 1,50...λέω να δώσω στον SF λίγη πίστωση χρόνου.. ;D ;D

 

ρε μη φοβασαι σου λεω...κιθαρα δεν ξερω..οικονομικα ομως ΞΕΡΩ,παρε την αρχη της κατρακυλας...

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231060086

 

THE DOLLAR IS TOAST... ;D (καλα αν πλακωθουν και οι Κινεζοι με τους Γιαπωνεζους ,που το βλεπω να γινεται και αρχισει να πουλαει δολλαρια το Πεκινο για να αγορασει γιεν....αστα να πανε.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μη φοβασαι σου λεω...κιθαρα δεν ξερω..οικονομικα ομως ΞΕΡΩ,παρε την αρχη της κατρακυλας...

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231060086

 

THE DOLLAR IS TOAST... ;D

 

Ναι, όλα αυτά ισχύουν εκτός αν φύγει ο Edge από τους U2. Τότε θα δεις τι θα πάθεις Αλικαρνασέ.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου