Προς το περιεχόμενο

Εξάσκηση για ταχύτητα


E7#9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι νοημα εχει για καποιον νορμαλ παιχτη (ΟΧΙ ΑΡΧΑΡΙΟ) να παιζει τις διατονικες απ το 50 σε ογδοα?

Τι τεχνικες μπορει να ξεσηκωσει απ αυτη τη μεθοδο?

 

Ζέσταμα, βολική τοποθέτηση των δαχτύλων, και την άνεση να απασχολείσαι συγκεκριμένα στην τεχνική και όχι στο τι παίζεις ώστε να διορθώνεις τυχόν ατέλειες. Άσε που με εξάσκηση σε κλίμακα σε όλη την ταστιέρα συνηθίζει και το αυτί στις νότες που έχει διαθέσιμες και οι οποίες ανήκουν στην ίδια κλίμακα. Η εξάσκηση σε κλίμακες τα δάχτυλα βοηθάει. Πρέπει να παραμένουν σε φόρμα και να έχουν την άνεση να κάνουν ότι θες. Μπορείς να το πεις αναγκαίο κακό, αλλά βοηθάει συνέχεια.

 

Φυσικά μετά βάζεις και άλλες ασκήσεις πχ, τρίτες, να ανεβαίνεις σε ακόρντα, να βάζεις τις μεταθέσεις, να ανεβαίνεις κλίμακες σε δύο οκτάβες, να παίζεις από άλλη θέση την ίδια κλίμακα. Από ασκήσεις ποτέ δεν τελιώνει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ ξεκινάω να κάνω ασκήσεις και μετά από λίγο βρίσκομαι να jammaρω χωρίς να το καταλάβω ;D ;D

Ναι μετά από λίγη ώρα παίζει στάνταρ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και την άνεση να απασχολείσαι συγκεκριμένα στην τεχνική και όχι στο τι παίζεις ώστε να διορθώνεις τυχόν ατέλειες.

 

 

Πανω σ αυτο συμφωνω τρελα!!! Αν βεβαια εχω αντιληφθει ακριβως αυτο που εννοεις...

Μαλλον μιλας στο οτι <<γυμναζεις>> τα δακτυλα, χωρις να κουραζεις ας πουμε το μυαλο με τονισμους, αλληλουχιες νοτων κ γενικα φρασεολογια..

ΕΕΕ???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι ολοι συνδιαζετε τη ταχυτητα με το ανεβοκατεβασμα κλιμακων.. Κ γιατι συνδιαζονται οι <<αργες>> ασκησεις παλι με το ανεβοκατεβασμα κλιμακων? Εσεις οταν σολαρετε κλιμακες ανεβοκατεβαζετε?

 

Τι νοημα εχει για καποιον νορμαλ παιχτη (ΟΧΙ ΑΡΧΑΡΙΟ) να παιζει τις διατονικες απ το 50 σε ογδοα?

Τι τεχνικες μπορει να ξεσηκωσει απ αυτη τη μεθοδο?

 

 

Στις ασκήσεις κλίμακας συμπεριλαμβάνονται διαστήματα 3ης 4ης 5ης 6ης 7ης.

Αρπεζ (chords) 3ης 7ης μικρής -μεγάλης , 6ης μικρής- μεγάλης

Όλα αυτά πάνε πακέτο με τις κλίμακες

 

Ελπίζω  να σου λύθηκε η απορία  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξεκινάω να κάνω ασκήσεις και μετά από λίγο βρίσκομαι να jammaρω χωρίς να το καταλάβω ;D ;D

 

Αν δε μάθεις να συγκεντρώνεσαι και να ορίζεις το χρόνο μελέτης δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις . Εξάσκηση = Πειθαρχία

Καλύτερα 30 λεπτά και συγκεντρωμένος παρά 3 ώρες (χαζεύοντας ή βλέποντας τηλεόραση παράλληλα)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω σ αυτο συμφωνω τρελα!!! Αν βεβαια εχω αντιληφθει ακριβως αυτο που εννοεις...

Μαλλον μιλας στο οτι <<γυμναζεις>> τα δακτυλα, χωρις να κουραζεις ας πουμε το μυαλο με τονισμους, αλληλουχιες νοτων κ γενικα φρασεολογια..

ΕΕΕ???

Ναι αυτό.

 

Αν δε μάθεις να συγκεντρώνεσαι και να ορίζεις το χρόνο μελέτης δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις . Εξάσκηση = Πειθαρχία

Καλύτερα 30 λεπτά και συγκεντρωμένος παρά 3 ώρες (χαζεύοντας ή βλέποντας τηλεόραση παράλληλα)   

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω λοιπον τι εκανα εγω για την ηλεκτρικη παντα.Πηρα ενα βιβλιο 

http://www.stetina.com/lessons.html

Speed κατι το ελεγε δεν θυμάμαι ακριβως . Το μελετησα επι 6 μηνες 20-30 λεπτα καθημερινα ανελλιπώς ,αν πονουσα σταματαγα επιτόπου και ψαχνομουν να δω τι λαθος κανω .Κιθαρα και πονος δεν πανε μαζι .  Ανεβαζα καθημερινα bpm .Στο τελος καταφερα να μπορω να παιζω ανετα αυτα που ηθελα.Βαλε στοχους ,βρες κομμάτια που πιστευεις οτι μπορεις να τα παιξεις και δοκιμασε .Ενας φιλος ειχε τρελα με Satriani kai Vai.Πηρε ενα ενα τα κομματια τους τα χωρισε σε ενωτητες ,πχ δυσκολα σημεια ,ευκολα σημεια κλπ κλπ κλπ και τα μελετουσε σαν ασκησεις.Μετα απο 1 με εναμιση χρονο δουλειας παιζει σχεδον τα παντα απο αυτους και εχει φτιαξει και ενα καλο οδηγο με λικς και απο τους δυο .Ασκησεις θαυματα δεν υπαρχουν ,υπαρχουν μονο επικινδικες ασκησεις . Αν μπορεις καθε τοσο βρες και καποιον που παιζει καλύτερα απο εσενα και βαλτον να σε ακουσει ,δεν μπορεις να φανταστεις τις συμβουλες θα παρεις .Οπως και στην κλασσικη εχω ενα βιβλιο που μολις το βρω θα σου πω τον τιτλο οπου ειχε απιστευτα πραγματα για κλασσικη και τεχνικη .Πχ για να ξεκολησω τον παραμεσο απο το δεξι χερι αρχισα να κανω ασκησεις παιζοντας και με το τεταρτο δαχτυλο .Μεσα σε ενα μηνα το δεξι πεταγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάσκηση = Πειθαρχία

   

 

κιθαρίσταααα.......προσό..ΧΗ!!!

ημι.....ανασσσσ

 

άσκηση 1, εμπρός....ΜΑΡΣ ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου