Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη(ες) σας μπυρα(ες);


alexi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Respect! Έλιωσα στα γέλια!

 

Πριν κάποιες βδομάδες ήπια Βεργίνα... μα κάποιος πήγε κ αγόρασε για το σπίτι του Βεργίνα;;; Έλεος !  ;D

Εντελώς τυχαία πριν μερικές μέρες πέρασα απ έξω από αυτό το μαγαζί και μου τράβηξε την προσοχή. Μα έχει και online μαγαζί;

Να ανοίξω θέμα, ομαδική παραγγελία από beer shop? :D

 

 

ναι απο τι ξερω ισχυει κανονικα και οι τυποι στις κοντινες περιοχες κανουν κανονικα delivery λες και ειναι σουβλακια αλλα αν εισαι μακρυα παιζει κανονισμος απο το τηλεφωνο...

το βρικσω πολυ εξυπνη ιδεα παντως  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

(εχει και μαμώ τα ποτήρια)

To αντρικό ποτήρι είναι ένα και τα υπόλοιπα είναι για εντυπωσιασμό.

1R32HK9.jpg

Απλό, απροσποίητο, λειτουργικό, λαϊκό, φθηνό.

Προσέξτε την βασιλική σφραγίδα.

Στο νησί είναι υποχρεωτική για να καταδεικνύει την ελάχιστη επιτρεπόμενη ποσότητα μπύρας. Μιλώ ειλικρινά.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε.

Στην Ευρώπη ο βασιλιάς της μπύρας είναι το Βέλγιο.

Δεν είναι του γούστου μου αλλά σπάνια θα βρείτε κακές μπύρες (με καλύτερο εμπορικό παράδειγμα την Orval).

Ακόμα και οι απομιμήσεις τους (και μία stout που είχα δοκιμάσει εκεί) είναι πάρα πολύ καλές.

 

Τη Βεργίνα σκοπεύω να την δοκιμάσω σύντομα γιατί έχω ακούσει πολλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Murphy's και Guinness (στο κουτάκι) εννοείται, Paulaner (ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που την δοκίμασα, "Ρε παιδιά τι μπύρα είναι αυτή;"), Franziskaner, και κόκκινη Chimay. Βέβαια έχω δοκιμάσει κάτι απίστευτες κατά καιρούς αλλά ήταν one night stand και δεν τις θυμάμαι.

 

To αντρικό ποτήρι είναι ένα και τα άλλα για εντπωσιασμό.

 

Απλό, απροσποίητο, λειτουργικό, λαϊκό, φθηνό.

Προσέξτε την βασιλική σφραγίδα.

Στο νησί είναι υποχρεωτική για να καταδεικνύει την ελάχιστη επιτρεπόμενη ποσότητα μπύρας. Μιλώ ειλικρινά.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε.

Στην Ευρώπη ο βασιλιάς της μπύρας είναι το Βέλγιο.

Δεν είναι του γούστου μου αλλά σπάνια θα βρείτε κακές μπύρες (με καλύτερο εμπορικό παράδειγμα την Orval).

Ακόμα και οι απομιμήσεις τους (και μία stout που είχα δοκιμάσει εκεί) είναι πάρα πολύ καλές.

 

Τη Βεργίνα σκοπεύω να την δοκιμάσω σύντομα γιατί έχω ακούσει πολλά.

 

Πως φαίνεται ο μελετημένος beer fan

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειναι η πρωτη επιχειρηματικη κινηση μεγαλου βεληνεκους της ΒΕΡΓΙΝΑ!!

Σκηνη απο την ταινια taken με τον Leam Neasson!!

H μπιρα του μαφιοζου ;D

 

Η Βεργινα ειναι το καλυτερο πραμα μετα τον Kotzen και το Jameson!!

vlcsnap-575321.png.34fb2085c342d2a8f35b254d648cef32.png

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντρικό ποτήρι είναι ένα και τα άλλα για εντυπωσιασμό.

1R32HK9.jpg

Απλό, απροσποίητο, λειτουργικό, λαϊκό, φθηνό.

Προσέξτε την βασιλική σφραγίδα.

Στο νησί είναι υποχρεωτική για να καταδεικνύει την ελάχιστη επιτρεπόμενη ποσότητα μπύρας. Μιλώ ειλικρινά.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε.

Στην Ευρώπη ο βασιλιάς της μπύρας είναι το Βέλγιο.

Δεν είναι του γούστου μου αλλά σπάνια θα βρείτε κακές μπύρες (με καλύτερο εμπορικό παράδειγμα την Orval).

Ακόμα και οι απομιμήσεις τους (και μία stout που είχα δοκιμάσει εκεί) είναι πάρα πολύ καλές.

 

Τη Βεργίνα σκοπεύω να την δοκιμάσω σύντομα γιατί έχω ακούσει πολλά.

 

Εδω με το ποτύρι είσαι λιγο λάθος ( φιλικά ετσί δεν το παίζω ξερόλας ...μη σφαγούμε  ;D )

Το ότι κάθε μπύρα έχει το ποτύρι της απο τις "σοβαρές" μπύρες εννοειτε είναι κατόπην μελέτης για το πώς θα εξελιχθούν και θα "ακουστούν" καλύτερα τα αρώματα της καθε μίας.

 

Δεν είναι τυχάιο που η Weiss σερβίρονται σε διάφορα μακρόστενα ψηλά ποτήρια και οι μοναστηριακές σε περίεργα ποτήρια σαν κρασίου η πήλινα.

 

Σε pint συνήθος σερβίρονται lager , stout και ίσως pils.

Ασε που οι αγγλοι φημίζονται οτι πίνουν πολύ αλλα όχι οτι είναι και τις ποιότητας σε αυτο που πίνουν.

 

Οσο για το θέμα Βασιλίας της Ευρώπης δέν νομίζω οτι ισχύει αυτό γιατί μιλάμε για διαφορετικους τύπους μπίρας.

 

Οι βέλγοι με τις Ale και τις trappist

Οι γερμανοί με της weiss, dunkel, lager

Oι τσέχοι με τις Pils. klp

 

Μεταξύ τους έχουν αναταγωνισμό ειδκά Γερμανία -Βελγιο όπως εμείς ξερω γώ με τα κρασία με Γάλους και Ισπανούς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δε μ αρέσει η Βεργίνα, όπως είπα όλες οι μπύρες καλές είναι και όπως συμπλήρωσαν κ άλλοι, οι κερασμένες ακόμα καλύτερες ^^

Αλλά μη τρελαθούμε ότι είναι και τίποτε ιδιαίτερο. Αν είναι διαίτης να το συζητήσουμε όμως  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω με το ποτύρι είσαι λιγο λάθος ( φιλικά ετσί δεν το παίζω ξερόλας ...μη σφαγούμε  ;D )

Το ότι κάθε μπύρα έχει το ποτύρι της απο τις "σοβαρές" μπύρες εννοειτε είναι κατόπην μελέτης για το πώς θα εξελιχθούν και θα "ακουστούν" καλύτερα τα αρώματα της καθε μίας.

Ναι ρε, δεν το συζητάμε, εννοείται. Απλώς το πάω πολύ σαν ποτήρι και βαριέμαι τους δοκιμαστικούς σωλήνες και τα βερμουτοπότυρα

Form follows function.

 

Μεταξύ τους έχουν ανταγωνισμό ειδκά Γερμανία -Βελγιο όπως εμείς ξερω γώ με τα κρασία με Γάλλους και Ισπανούς.

Άστο καλύτερα. Ατυχής η σύγκριση .....  :-[

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... Ξαναγύρισε η FIX!!!  ;D

 

Εγώ αρχικά ρωτάω εμένα πόσα λεφτά έχω και πόσο διψάω... (σπάνια έχω τόσα για να ξεδιψάσω με την αγαπημένη μου μπύρα)

 

"Σε βαρέλι τι έχετε?"

Επιλέγω κάποια λοιπόν από αυτές. Ελέγχουμε και τι συμφέρει περισσότερο (mL-τιμή). Όλα τα βαρέλια ωραία είναι, εκτός αν είναι weisse μπύρες που δεν μου αρέσουν  ;D

 

Τις φορές που θα επιλέξω αυτή που μου αρέσει πραγματικά:

Guiness (μόνο βαρελίσια), Murphy's, Paulaner, Carlsberg, Stella

 

Προτιμώ ποτήρι με χερούλι σαν της Evillnye το δεξιά ή κολονάτο ή από το μπουκάλι. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για χωρητικότητα 500mL φυσικά

 

Συμφωνώ με το ότι όλες οι μπύρες καλές είναι!  ;D

 

Edit:

 

Βασικά κάθε μπύρα την έχω συνδιάσει με συγκεκριμένο ποτήρι και ξενερώνω όταν η μπύρα μου είναι σε λάθος ποτήρι. Γιατί την Guiness πχ τη θέλω στο ποτήρι το αντρικό του Audio...

 

Ερώτηση: με τι σας αρέσει να συνοδεύεται η μπύρα? ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, δεν το συζητάμε, εννοείται. Απλώς το πάω πολύ σαν ποτήρι και βαριέμαι τους δοκιμαστικούς σωλήνες και τα βερμουτοπότυρα

Form follows function.

Άστο καλύτερα. Ατυχής η σύγκριση .....  :-[

 

 

Οκ πάσο απο κρασία δεν γνωρίζω  :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου