Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις ατάκτως ερριμμένες για το Blues εδώ και σήμερα


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτοι που παιζουν μπλουζ επειδη δε μπορουν να παιξουν κατι αλλο,δεν παιζουν ΟΥΤΕ μπλουζ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι που παιζουν μπλουζ επειδη δε μπορουν να παιξουν κατι αλλο,δεν παιζουν ΟΥΤΕ μπλουζ...

Συμφωνούμε απόλυτα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι που παιζουν μπλουζ επειδη δε μπορουν να παιξουν κατι αλλο,δεν παιζουν ΟΥΤΕ μπλουζ...

 

+1

 

Επίσης θα τους ακούσουν 5-6 φορές οι φίλοι τους κι οι γνωστοί τους και κατόπιν, ούτε αυτοί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοι που παιζουν μπλουζ επειδη δε μπορουν να παιξουν κατι αλλο,δεν παιζουν ΟΥΤΕ μπλουζ...

 

Μην εισαι απολυτος. Αν και καταλαβαινω τι λες σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις παιζουν.

Παιζουν καλα?, δε παιζουν αλλα δε το σφυριζουν? ΗΝΤΑ ΒΩΡΕ?

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μόνοι που δεν δικαιούνται δια να ομιλούν είναι προφανώς εκείνοι που... βαριούνται να ομιλήσουν: μονολεκτικές ηλιθιότητες του στυλ "ναι (είμαι από τη Λουιζιάνα) ή "γιατί δε κάνεις μία προσπάθεια (να σταματήσεις τις γελοιότητες)", δείχνουν μόνο την ανασφάλεια, τη δειλία και ίσως το πόσο κακοπληρωμένος είναι στη δουλειά του αυτός που συμμετέχει (ο spy παρατήρησε προ ημερών ότι τα περισσότερα ποστ γράφονται σε ώρες γραφείου) - αλλά πάντως ΔΕΝ δείχνουν σοβαρότητα ή δημοκρατικό πνεύμα ή οτιδήποτε επαινέσιμο.

 

Έχεις αναφερθεί σ' εμένα μια-δυο φορές ως...κακό παράδειγμα για την εξέλιξη της συζήτησης. Δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση, σε βεβαιώ. Από την άλλη, σε βλέπω να ολισθαίνεις στο νούμερο 1 λάθος που κάνουν όσοι συζητούν στο internet: Προβαίνεις σε άφθονες προσωπικές κρίσεις και -οριακά προσβλητικές- εικασίες για ανθρώπους που δεν έχεις δει ποτέ σου και δεν ξέρεις παρά ελάχιστα γι' αυτούς. Το μόνο εύκολο είναι να σου επιστραφούν και η συνέχεια είναι γνωστή: το θέμα παρεκτρέπεται και απαξιώνεται.

 

Η όποια άποψή μου είναι ενός ανθρώπου που ακούει αρκετά αυτή τη μουσική και του αρέσει να -προσπαθεί- να την παίξει με κιθάρα τα τελευταία 2 και κάτι χρόνια. Σπίτι του, μόνος του, για χόμπι.

 

Greetings from Louisiana

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα blues ειναι (η αν προτιματε, ξεκινησε ως) μια καθαρα λαικη μουσικη, οπως το ρεμπετικο, τα παραδοσιακα των βαλκανιων, το yodeling κλπ κλπ.

Με συγχωρεις, αλλα το blues δεν ξεκινησε οπως το ρεμπετικο.

Οντας μαυρος, καποια εποχη, δεν ειχες επιλογη, παρα να εισαι σκλαβος...

Ο ρεμπετης εαν ηθελε μπορουσε να αλλαξει τροπο ζωης, να γινει υπαλληλος, μαναβης, δεν ξερω τι και να αποφυγει τις περαιτερω "ταλαιπωριες" απο μεριας κοινωνιας.

Ο μαυρος δεν ειχε επιλογη για τον τροπο ζωης.

Το μονο κοινο τους ηταν μια περιθωριοποιηση, η οποια και παλι ηταν θεμα επιλογης στην Ελλαδα και τους ρεμπετες, για τους μαυρους δεν υπηρχε επιλογη.

 

Στην τελικη, μην ξεχναμε οτι το μεγαλυτερο revival, ή η αναγνωριση των παραδοσιακων ονοματων, ξεκινησε και εγινε εκτος Αμερικης, απο χωρες που δεν ειχαν το κομπλεξ του να θεωρουν καποιον κατωτερο.

Οι Αμερικανοι τοπικα ακουγαν blues. Η τραγικη πλειοψηφια τους εκεινη την εποχη ακουγε αλλα πραγματα. Πιο "καθως πρεπει" μεχρι και αργοτερα στα μεσα της δεκαετιας του '60 που ας μην εχουμε την ψευδαισθηση, και η chess εγραφε, αλλα δεν ηταν αυτο που εγινε αργοτερα, μια μικρη εταιρεια ηταν και η πλειοψηφια ακουγε μουσικες τυπου Beach Boys, Hank Marvin, Petula Clark surf κλπ...

Απλα η εξελιξη, παρα την απουσια μεσων γρηγορης και αμεσης πληροφορησης (internet π.χ.) γινοταν πολυ πιο γρηγορα απ'ο,τι σημερα, λογω του οτι ο κοσμος ακουγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα ποτε οτι οι συνθηκες υπο της οποιες γεννηθηκε το blues ηταν ιδιες ή εστω παρομοιες με αυτες του ρεμπετικου. Ειπα οτι ειναι και τα δυο λαικα ειδη, οπως και τα αλλα που ανεφερα. Αν θελεις αντικατεστησε τη λεξη ρεμπετικο με το Luk Thung, το ιδιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εισαι απολυτος. Αν και καταλαβαινω τι λες σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις παιζουν.

Παιζουν καλα?, δε παιζουν αλλα δε το σφυριζουν? ΗΝΤΑ ΒΩΡΕ?

ΗΝΤΑ ΒΩΡΕ!!!

αχαχαχαχαχα,τι μου θυμισες..

Εννοω οτι νομιζουν οτι παιζουν μπλουζ και πανω σ αυτη τη λανθασμενη εντυπωση,επαναπαυτηκαν και δεν επαιξαν το ''παραπανω'',γιατι τους φανηκε πολυ δυσκολο αρα ειπαν ''μπορει να μην παιζω πολλα αλλά παιζω καλα τα μπλουζ...''.

Παλι λαθος γιατι το πραγματικο μπλουζ,ειναι πιο δυσκολο απο το τετριμμενο πεντατονικο ροκ...γιατι θελει υφος και αισθημα κι αυτο δεν διδασκεται.

Ειναι θεμα φυτειας...(παρ την οπως θες τη λεξη..)

Εγω ας πουμε,προσπαθω να παιξω τετριμμενο ροκ γιατι καταλαβα την ανεπαρκεια μου

στα μπλουζ,απ τα πρωτα χρονια της ενασχολησης μου....

Βεβαια εχω ενα φιλο που μου λεει:''Ρε συ,τι ωραια που τα παιζεις τα μπλουζ...''

Τι να του εξηγησω τωρα?

Οτι ο ΒΒ Κing παιζει μια νοτα και σε στελνει ενω εγω με 15 σε φερνω στην πραγματικοτητα?

(Οτι δεν ειχα παππου στη φυτεια...)

Ε,αμα καποιος που νομιζει οτι παιζει μπλουζ,ακουσει και κανενα ''Παιζεις και μαμω τα μπλουζ''..αντε μαζευτον μετα... ;D

Το μπλουζ θελει κατι που δεν εξηγειται,ουτε μαθαινεται.Γι αυτο ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ...

Γνωμη μου παντα... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπλουζ θελει κατι που δεν εξηγειται,ουτε μαθαινεται.Γι αυτο ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ...

Γνωμη μου παντα... ;)

 

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη του αντικειμένου θα πω απλά οτι συμφωνώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου