Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις ατάκτως ερριμμένες για το Blues εδώ και σήμερα


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον είναι ότι μέσα στη λίστα αυτή (εντάξει δεν είναι και το Αμερικάνικο Τοπ 10 αλλά nevertheless ....) βρήκα και ένα νέο (σχετικά) Ελληνικό γκρουπ. Μέλος του οποίου είναι και ενεργός συμφορουμίτης μας. Ο οποίος δεν συνέβαλλε καθόλου στη συζήτηση.  ;)

 

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ, τόσα πολλά blues κλιπς και η απόψεις ή θέσεις στο συγκεκριμένο θέμα, τόσο λίγες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ, όπως και ο οντιοκόστας, ορμώμενος από το θέμα έψαξα λίγο την blues σκηνή στην Ελλάδα και ανακάλυψα, μέσα στα, ομολογουμένως πάρα πολλά, συγκροτήματα που ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος, και κάποια "διαμάντια" (Σημαντήρα ακούς?) που θέλουν να προωθήσουν τη μουσική αυτή ένα βήμα πιο πέρα, με νέες ιδέες (π.χ. Small Blues Trap).

 

Άλλωστε,

"Κακά τα ψέματα, όταν παίζεις blues στην Ελλάδα είναι συνήθως αυτό που λέμε στα Ελληνικά, preaching to the converted. Οπως και αρκετά άλλα είδη βέβαια......" - Audiokostas)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ, τόσα πολλά blues κλιπς και η απόψεις ή θέσεις στο συγκεκριμένο θέμα, τόσο λίγες.

 

Για φαντάσου...

 

Μετά από τόσες σελίδες, μεταφορά τμήματος των απόψεών μου στη Παιδική Χαρά, προσωπικές προσβολές μέσω της κλήσης να "κάνω μία προσπάθεια να σταματήσουν οι γελοιότητες", ο αρχικός πόστερ καταλήγει σε αυτό που του έχω ήδη γράψει;

 

σου προσφέρω τη μόνη (ενδεχομένως) ασυνήθιστη απάντηση που θα λάβεις σε όλο το thread, και αντί να αδράξεις την ευκαιρία να μάθεις κάτι παραπάνω, περιχαρακώνεσαι στα όσα ξέρεις, όταν μάλιστα εσύ ο ίδιος ατύπως παραδέχεσαι ότι δεν σε έχουν οδηγήσει σε κανένα συμπέρασμα.

 

 

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν - άλλη μία φορά - κάποια πράγματα: ο λόγος που είναι "τόσο λίγες" οι απόψεις και οι θέσεις, είναι ότι οι απόψεις και οι θέσεις διατυπώνονται από δύο κατηγορίες ανθρώπων: εκείνους που έχουν εκτεταμένη πρακτική τριβή με ένα αντικείμενο (όπως ο Ζάϊκος) και από εκείνους που τους αρέσει να εκλογικεύουν τις καταστάσεις και να καταλήγουν σε θεωρήματα (όπως εγώ ή εσύ).

 

Δεν διατυπώνονται απόψεις και θέσεις από ανθρώπους που έχουν κυρίως συναισθηματική σχέση με το αντικείμενό τους, διότι αυτοί (όπως όλοι οι ερωτευμένοι) θεωρούν αυτοδικαίως έγκυρη την αγάπη τους και δεν πολυσκοτίζονται για τίποτε άλλο, ούτε ενδιαφέρονται να επιχειρηματολογούν.

 

Στο είπα πολύ ξεκάθαρα, απευθυνόμενος στο - φημολογούμενο - υψηλό επίπεδο γνώσεών σου και στη - φημολογούμενη - σοβαρότητά σου, αλλά εισέπραξα τον άτοπο κυνισμό σου, με απόψεις που υποστηρίχτηκαν από διάφορους έφηβους συνφορουμίτες οι οποίοι είναι δικαιολογημένοι να μη καταλαβαίνουν τι γράφω - και δε διαχώρισες τη θέση σου από τα γραπτά τους.

 

Το "ελέω modulator" που μπέρδεψε τον αγαπητό blue, έχει να κάνει με το ότι ως "πρεσβύτερος" και "τιτλούχος" δίνεις τον τόνο: όταν ένα 44χρονο μέλος περιφρονεί τόσο εύκολα τη σοβαρότητα και την προσπάθεια του άλλου να πείσει για τις απόψεις του, περιχαρακωμένος πίσω από τον pascal και τον "Μπάσο και Ξερό Ψωμί", τότε ας μην έχουμε ελπίδες ότι δίνουμε κανένα καλό παράδειγμα ή βοηθάμε κανέναν σε οτιδήποτε ή - για να θυμηθούμε και τον αρχικό σου στόχο - ότι θα βγει κάποιο συμπέρασμα.

 

 

----

 

Και κάτι ακόμη: εδώ είναι χώρος συζήτησης, όχι χώρος μουσικών αγώνων. Το αν παίζεις τα μπλουζ (σε πόσα άτομα ακριβώς, όπως κατήγγειλε προ ημερών ο marathon;) δεν έχει καμία σημασία στο χώρο συζήτησης, εκτός αν είσαι δάσκαλος του είδους και θες να συμμετέχεις επώνυμα.

 

Αν είναι να κουβαλάμε το κύρος μας εκτός φόρουμ, σαν κεφάλαιο που μας επιτρέπει να κλάνουμε τις απόψεις άλλων εντός φόρουμ, διαβεβαιώνω ότι έχω και εγώ όνομα, επώνυμο και πορεία, έστω σαν ερασιτέχνης μουσικός (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα).

 

Ειδαλλιώς, οφείλει καθένας από εμάς να κουραστεί, να εκτεθεί και να επιχειρηματολογήσει - όπως γίνεται σε κάθε σοβαρή συζήτηση. Οι μόνοι που δεν δικαιούνται δια να ομιλούν είναι προφανώς εκείνοι που... βαριούνται να ομιλήσουν: μονολεκτικές ηλιθιότητες του στυλ "ναι (είμαι από τη Λουιζιάνα) ή "γιατί δε κάνεις μία προσπάθεια (να σταματήσεις τις γελοιότητες)", δείχνουν μόνο την ανασφάλεια, τη δειλία και ίσως το πόσο κακοπληρωμένος είναι στη δουλειά του αυτός που συμμετέχει (ο spy παρατήρησε προ ημερών ότι τα περισσότερα ποστ γράφονται σε ώρες γραφείου) - αλλά πάντως ΔΕΝ δείχνουν σοβαρότητα ή δημοκρατικό πνεύμα ή οτιδήποτε επαινέσιμο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ, τόσα πολλά blues κλιπς και η απόψεις ή θέσεις στο συγκεκριμένο θέμα, τόσο λίγες.

 

Καθόλου παράξενο κατά τη γνώμη μου και το γιατί το έθιξε ο blue στο αρχικό ποστ του. Βέβαια λείπουν και μερικοί, ή μπορεί κ απλά να μη γράψουν, γιατί δεν μου είναι και αρκετά εμφανές το τι ζητείται από κάποιον να συμπληρώσει στο αρχικό σου κείμενο, το οποίο για να είμαι ειλικρινής θα μπορούσα να το προσαρμόσω αλλάζοντας μερικά επίθετα ή περιπτώσεις σε οποιοδήποτε είδος μουσικής.

 

Και εκεί τελικά έρχεται κάποιος στην απορία της επιλογής κάποιου συγκεκριμένου μουσικού είδους για το γκρουπ που παίζει.

 

Όσο ασχολούμαι για μένα αυτό έχει όλο και λιγότερη σημασία και τελικά καταλήγει πάντα στο τι εργαλεία και τι μουσικούς έχεις διαθέσιμους οπότε και επιλέγεις ανάλογα.

 

Επίσης οι ακροατές μπλουζ στην Ελλάδα μετρώνται στα δάχτυλα ανάπηρου χελωνονιτζακίου, και να είμαι ειλικρινής τους 2 3 που γνώρισα τους γνώρισα αφού άρχισα να συμμετέχω στο νοιζ  :P

(όχι δε θα μετρήσω φίλο κ πρώην κιθαρίστα μου ο οποίος δήλωνε μπλουζίστας επειδή του άρεσε ο SRV, ενώ το παίξιμό του ήταν αποτυχημένο metal lead ;D )

 

Δεδομένων όλων αυτών, συν της ούτως ή άλλως μειωμένης μουσικής παιδείας στη χώρα είναι απόλυτα λογικό να μην βρίσκεις πολλές καλές μπάντες σε διάφορα είδη και πόσο μάλλον σε ένα όχι κ τόσο δημοφιλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ, τόσα πολλά blues κλιπς και η απόψεις ή θέσεις στο συγκεκριμένο θέμα, τόσο λίγες.

 

Νομίζω ότι η Κακίστρω ( :P ) από πάνω το πιάνει το νόημα, με τον μεταλο-στήβι φίλο της.

Και εξηγούμαι.

Νομίζω ότι η διαφορά έγκειται στην ορολογία. Άλλο blues, άλλο δωδεκάμετρο. Αυτά στα οποία αναφέρεσαι ως blues (μπάντες, κλιπς) αφορούν κυρίως σε απλά δωδεκάμετρα, δλδ μια μουσική φόρμα που συναντάται ΚΑΙ στα blues.

Στην Ελλάδα π.χ. υπάρχουν ένα σωρό μπάντες που παίζουν δωδεκάμετρα, αλλά πολύ πολύ πολύ λίγες που ξέρουν, μπορούν - και ενίοτε παίζουν - blues.

Όλοι ξέρουν τον Bonamassa, τον SRV, τον Clapton, τους ZZTop. Πες τους όμως για τη Ma Rainey και θα σε κοιτάνε με εκείνο το κενό βλέμμα που προσπαθεί να δείξει ότι καταλαβαίνει αλλά δεν τα καταφέρνει...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ, τόσα πολλά blues κλιπς και η απόψεις ή θέσεις στο συγκεκριμένο θέμα, τόσο λίγες.

Κατ εμέ...είναι απλό...υπάρχουν τόσα πολλά blues group, γιατί δεν μπορούν να παίξουν κάτι άλλο.

Και εμένα να βάλεις στη σκηνή που δεν ασχολούμαι σοβαρά, δεν διαβάζω νότες, είμαι κακός κιθαρίστας, δεν κάνω πρόβες...κλπ, έχω λίγες πιθανότητες να γίνω ρεζίλι...και όλες τις ατέλειες θα τις ρίξω στο feeling.!!!!

Τα blues είναι σαν το "House of the rising sun"...που με αυτό μικροί κουρδίζαμε τις κιθάρες. Από εκεί όλοι ξεκινάμε γιατί σαν βάση έχει 3 ακόρντα...απλά κάποιοι όσα χρόνια και εάν περάσουν, παραμένουν εκεί.

Δεν είδα πολλούς ας πούμε να προσπαθούν να παίξουν Metheny ή Django Reinhardt (παρεπιπτόντως οι λίγοι που συνήθως τολμούν παίζουν καλά γιατί είναι συνειδητοποιημένοι, μελετημένοι και αποφασισμένοι γι αυτόν τον δρόμο)

 

Προφανώς και το παραπάνω είναι η άποψή μου για το συγκεκριμένο ερώτημα και όχι η άποψή μου για το blues...Βlues παίζει και ο Jeff Beck και εύκολα το στέλνει αλλού και πολλοί άλλοι. Βlues παίζει και ο mister Ζάϊκος με συνειδητή (και αξιοσέβαστη) απόφαση ζωής.

 

Το αν παίζεις τα μπλουζ (σε πόσα άτομα ακριβώς, όπως κατήγγειλε προ ημερών ο marathon;)

Καλά...μην τρελλαίνεσαι και εσύ...πλάκα στο Νέστορα έκανα...που και εκείνου τη συνειδητή απόφαση ζωής (στη μουσική του) και σέβομαι και θαυμάζω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμέ...είναι απλό...υπάρχουν τόσα πολλά blues group, γιατί δεν μπορούν να παίξουν κάτι άλλο.

Το ξανάπαμε ότι τα περισσότερα γκρουπ παίζουν μέταλ όχι μπλουζ. Πάνε αυτά τα χρόνια  ;D

 

Αλλά ναι ένα 12 μετρο όλοι μπορούν να το παίξουν αλλά όπως είπε κ ο Ray (πολύ μ έχεις παρεξηγήσει εσύ :P) το παίζω ένα 12μετρο δε σημαίνει ότι παίζω κ μπλουζ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξανάπαμε ότι τα περισσότερα γκρουπ παίζουν μέταλ όχι μπλουζ. Πάνε αυτά τα χρόνια  ;D

Το αυτό κείμενο μου μου και για το metal...άλλωστε με ένα metal zone οι κιθάρες των 200 ευρώ, πατάνε όλες τις Gibson!!!! :D

 

Αλλά ναι ένα 12 μετρο όλοι μπορούν να το παίξουν αλλά όπως είπε κ ο Ray (πολύ μ έχεις παρεξηγήσει εσύ :P) το παίζω ένα 12μετρο δε σημαίνει ότι παίζω κ μπλουζ :)

Aυτό πήγαινε πές το στις μπάντες που παίζουν 12μετρα και νομίζουν ότι παίζουν blues. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βέβαια απορίας άξιο πως γίνεται να υπάρχουν τόσα πολλά blues γκρουπ

Το ξανάπαμε ότι τα περισσότερα γκρουπ παίζουν μέταλ όχι μπλουζ. Πάνε αυτά τα χρόνια  ;D

Αποφασίστε επιτέλους, εσείς οι modulators...υπάρχουν ή δεν υπάρχουν?...Έχετε αρχίσει να μας μπερδεύετε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτό κείμενο μου μου και για το metal...άλλωστε με ένα metal zone οι κιθάρες των 200 ευρώ, πατάνε όλες τις Gibson!!!! :D

Συμφωνούμε για 2η φορά. Κοσμοϊστορικά γεγονότα. Το ίδιο λέω κ εγώ  :D

 

Aυτό πήγαινε πές το στις μπάντες που παίζουν 12μετρα και νομίζουν ότι παίζουν blues. ;)

Ευχαρίστως ^^

 

Αποφασίστε επιτέλους, εσείς οι modulators...υπάρχουν ή δεν υπάρχουν?...Έχετε αρχίσει αν μας μπερδεύετε...

Φίλος οι μοντς δεν ακολουθούν συγκεκριμένη γραμμή. Ότι γράφεται είναι προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου