Προς το περιεχόμενο

Fender-styled Boutique Basses


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μπασίστας επειδή θα έχει το γαιδούρι στους ώμους του 2 και 3 ώρες και δεν είναι παίζεις με τέτοιο βάρος κοιτάζει οπωσδήποτε και το ζύγισμα του μπάσου. Ο κιθαρίστας όχι τόσο πολύ.

Το κυττάζει, και το ζύγισμα και το βάρος.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλοι γνωστοι sessionαδες αφηνουν τις vintage κιθαρες τους για το studio και χρησιμοποιουν μια πιο συγχρονη fender...απο μπασσιστες ομως, αρκετοι φευγουν σε κατι εκτος fender.

 

και παλι εξαρταται,μια και πολλοι γνωστοι σεσσιοναδες μπασιστες παιζουν ζωντανα με Fender ;)

 

εξαρταται βεβαια και απο το ειδος της μουσικης και το ποσο ευελικτο μπασο θελουν,παντως  και παλι νομιζω οτι στο ΣΥΝΟΛΟ τους οι περισσοτεροι σεσσιοναδες οταν θελουν ηχο Fender με .... Fender παιζουν (απλα οι μπουτικοαντιγραφεις κανουν καλη διαφημιση) .

 

πιστεύω ότι εν γένει, το μπάσο, έχει πολύ λιγότερες ηχητικές απαιτήσεις από την κιθάρα

 

βασικα στο μπασο το 99% του ηχου οφειλεται ..δυστυχως στον ΜΠΑΣΙΣΤΑ,ενα μπασο εχω ολο κι ολο και το χρησιμοποιω ΠΑΝΤΟΥ,ε,αν ακουσεις την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα που κανει ο παικτης δεν θα το πιστευεις... ;)

 

Ασε που δεν αντέχω με τίποτα μπάσο που τρίζει. Είναι βέβαια και ο τρόπος που το χειρίζεσαι. Στους περισσότερους κιθαρίστες που δίνω μπάσο, το καταφέρνουν να τρίζει παντού

 

αυτο δεν ειναι ποτε προβλημα αν εισαι ΣΟΒΑΡΟΣ μπασιστας.. ;D και ρυθμιζεις το action οπως πρεπει (τουλαχιστον 1 ποντο στο 12ο ταστο δηλ. ;D),ΠΟΤΕ μου δεν εχω δει "καλοηχο" μπασιστα με χαμηλο action.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια!!!Ειμαι απο τσιπουρα οποτε δικαιολογηστε με :)

Καταρχας ωραιο θεμα!

Δευτερον στο θεμα του φεντερ...ενα φεντερ απο καποιον μαστερ μπιλντερ ειναι συχνα ποιο ακριβο απο φοντερα πεντουλα σαντοουσκαι κλπ...το μπασο του μιλερ εχει 5000...Δεν τα λες και λιγα :)

Περυσι ο καθηγητης μου εψαχνε το ιμπανεζ που επαιζε ο περσι τζοουνς...Δεν το βρηκε πουθενα και τελικα μπηκε στην αγορα..του προτεινα ενα καστοπ γαργικ :D το οποιο ειχε 2000...του αρεσε και του λεω πολλα λεφτα ρε δασκαλα...γυρναει με βλεπει γελαει λιγο και μου λεει οτι αν εισαι επαγκελματιας μουσικος το μπασο ειναι πλεον εργαλειο δουλειας και συχνα ανεβενει η τιμη του τα 3000...ο συγκεκριμενος επαιζε κατι 6ρια γαμαχα κατι γκαρι γουιλις κατι μπασα του ιωαννιδη και τωρα παιζε με ενα πρεσισιον με αλλαγμενη ταστιερα αταστη...αυτα ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ένα καλοσεταρισμένο, με καλοκομένο nut, σοβαρή γέφυρα, καλά κλειδιά και αξιοπρεπείς μαγνήτες P-bass (με ένα μαγνήτη J πίσω  ;D) είναι το εργαλείο που χρειάζεται ο average ροκ/μπλουζ/ποπ/heavy/τζαζ μπασίστας. Μαντέψτε τι δεν δίνει από τα παραπάνω στις average σειρές της η Fender.

 

δεν το βρήκα, τι είναι;

(αλήθεια)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το βρήκα, τι είναι;

(αλήθεια)

Με πλαστικό generic κακοκομμένο nut, γέφυρα ενισχυμένης τσιχλόφουσκας, μαγνήτες κατάλληλους για να κρατάς σημειώσεις στο ψυγείο, δεν είμαι σίγουρος. Κάτσε λιγάκι να το  σκεφτώ.  :P

Τα κλειδιά είναι συνήθως εντάξει.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα στο μπασο το 99% του ηχου οφειλεται ..δυστυχως στον ΜΠΑΣΙΣΤΑ,ενα μπασο εχω ολο κι ολο και το χρησιμοποιω ΠΑΝΤΟΥ,ε,αν ακουσεις την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα που κανει ο παικτης δεν θα το πιστευεις... ;)

Μεγάλο το ποσοστό σου αλλά σαφώς η βασική διαφορά εκεί βρίσκεται.

Palladino δεν γίνομαι, ούτε ακούγομαι αμα πάρω το gear του. Ούτε με ενέσεις.

 

Ακριβώς επειδή είναι ένα inconspicuous (στον χώρο μου) όργανο, είναι θέμα νοοτροπίας και αντιμετώπισης του οργάνου και της χωροθέτησης του μέσα στο γκρουπ.

Πώς θα αποφασίσεις να δέσεις ρυθμικά αλλά και μελωδικά με την ντραμς (γιατί αυτήν ακούει ο μπασίστας πρωτίστως κατ' εμέ) και να δώσεις το κατάληλο μελωδικορυθμικό υπόβαθρο μέσα από την ηχητική μίξη του γκρουπ (και όχι όπως το ρυθμίζεις με τα ακουστικά στο σπίτι) για να αποδώσουν το "μπουκέ" τους τα lead όργανα (φωνή/κιθάρα).

 

Ο καλός μπασίστας (στον χώρο μου) είναι αυτός που όταν δουλεύει δεν τον καταλαβαίνεις (αν δεν προσέξεις) και το ερμηνεύεις ως καλή γκρούβα της μπάντας και όταν σταματάει (ή κάνει λάθος) καταρρέει ο ήχος και κανείς δεν καταλαβαίνει το γιατί.

 

Άσχετα με το thread ;

Δεν νομίζω ....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πλαστικό generic κακοκομμένο nut, γέφυρα ενισχυμένης τσιχλόφουσκας, μαγνήτες κατάλληλους για να κρατάς σημειώσεις στο ψυγείο, δεν είμαι σίγουρος. Κάτσε λιγάκι να το  σκεφτώ.  :P

Τα κλειδιά είναι συνήθως εντάξει.  ;D

 

και τα nut νομίζω εντάξει είναι more often than not :) για τα άλλα δεν έχω άποψη

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός μπασίστας (στον χώρο μου) είναι αυτός που όταν δουλεύει δεν τον καταλαβαίνεις (αν δεν προσέξεις) και το ερμηνεύεις ως καλή γκρούβα της μπάντας και όταν σταματάει (ή κάνει λάθος) καταρρέει ο ήχος και κανείς δεν καταλαβαίνει το γιατί.

Νομιζω οτι αυτο που εγραψες ειναι ολη η φιλοσοφια για τον ρολο του μπασου στο 80% ολων τον ειδων της μουσικης συμπτηγμενη σε μια προταση ...ΕΥΓΕ

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι εν γένει, το μπάσο, έχει πολύ λιγότερες ηχητικές απαιτήσεις από την κιθάρα.

 

Ο ντράμερ σου φταίει, trust me. Μια χαρά ηχητικές απαιτήσεις έχει και μάλιστα με ελάχιστα πειράγματα στο πως θα παίξεις ή στο eq μπορεί να αλλάξει ολοκληρωτικά ο ήχος στη μπάντα και να δώσει εντελώς άλλο χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ντράμερ σου φταίει, trust me. Μια χαρά ηχητικές απαιτήσεις έχει και μάλιστα με ελάχιστα πειράγματα στο πως θα παίξεις ή στο eq μπορεί να αλλάξει ολοκληρωτικά ο ήχος στη μπάντα και να δώσει εντελώς άλλο χαρακτήρα.

Ο ντράμερ μας είναι μια χαρά κι όποιος αντέχει. Για τους άλλους υπάρχει η ελαφρά ποπ και η τζαζ.  ;D

 

Υπάρχει διαφορά το "λιγότερες ηχητικές απαιτήσεις από την κιθάρα" από το "δεν έχει καθόλου απαιτήσεις".

Και πάλι στο είδος μου ομιλών, λίγο πάνω, λίγο κάτω, το eq (δεν μιλάω για σκούπα όλα πάνω όλα κάτω) στο μπάσο δεν αλλάζουν δραματικά τα πράγματα. Για αυτό ΚΑΙ εσύ δεν αλλάζεις δραματικά ήχο από κομμάτι σε κομμάτι αντίθετα με τους κιθαρίστες που χορεύουν κλακέτες πάνω στις μπάνκες τους και καλώς κάνουν γιατί οι ηχητικές αλλαγές τους καθορίζουν τις στιγμές των κομματιών.

 

Σαφέστερος τώρα ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου