Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες αλλαξε ο Edge στη συναυλία των U2;;!


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι υποχρεωμένοι οι U2 να πρωτοπορούν και στα 80's και στα 90's και στο 2000's και στο 2010's....

Μα δεν μίλησε κανείς για πρωτοπορία.

Για μία δημιουργική(ήτοι αξιοπρεπή) αντιμετώπιση της μουσικής μίλησα.

Όταν βλέπεις γύρω σου να γίνονται δισκάρες από τους γέροντες(Bob Dylan, Gil-Scott Heron, T-Bone Burnett, Rowland Howard etc.) μπορείς πιο εύκολα να αποφανθείς για αυτήν την γενιά μουσικών και να δεις ποιος μεγάλωσε καλά και ποιος ¨άσχημα¨.

 

Άστο άστο ας μείνουμε στο gear των U2. Σκοτωμός σου λέω ;D

+1  ;)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μα δεν μίλησε κανείς για πρωτοπορία.

Για μία δημιουργική(ήτοι αξιοπρεπή) αντιμετώπιση της μουσικής μίλησα.

 

ρώτησες "τι πραγματικά ΝΕΟ....  κομίζουν σήμερα"

 

βέβαια αν θεωρείς "δισκάρες" τα τελευταία του Ντύλαν, μιλάμε σε διαφορετικό μήκος κύματος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια αν θεωρείς "δισκάρες" τα τελευταία του Ντύλαν, μιλάμε σε διαφορετικό μήκος κύματος  ;)

+1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε σε διαφορετικό μήκος κύματος  ;)

 

Μάλλον έχεις δίκιο, οπότε

 

ας μείνουμε στο gear των U2.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες,

 

Ξερετε, απεναντι απο το σπιτι μου εναι μια πολυ μεγαλη αλανα.Ακομα και αν ερχονταν εκει να παιξουν οι U2 δεν θα εκανα καν τον κοπο να βγω στο μπαλκονι να τους ακουσω!! ;D ;D

 

Απο τις μπαντες που σιχαινομαι περισσοτερο.Εντελως αδιαφοροι και αθλιοι μουσικοι, και ο ταγουδιστης τους ειναι ενα μεγαλο χαλι.

 

Κριμα που υπαρχουν τοσο καλοι μουσικοι στο κοσμο και παιζουν στα πεζοδρομια και στα μετρο για ψιχουλα, φανταστικες μπαντες που δεν γιναν ποτε γνωστες , και κατι τετοιες σιχαμενες και αθλιες μπαντες σαν  τους U2 να κολυμπανε στα εκατομμυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξερετε, απεναντι απο το σπιτι μου εναι μια πολυ μεγαλη αλανα.Ακομα και αν ερχονταν εκει να παιξουν οι U2 δεν θα εκανα καν τον κοπο να βγω στο μπαλκονι να τους ακουσω!! ;D ;D

 

Εντελως αδιαφοροι

 

ρε λες να ειμαστε γειτονακια  ;D

 

αλλα το show ειναι show και αυτοι το κανουν καλα

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις μπαντες που σιχαινομαι περισσοτερο.Εντελως αδιαφοροι και αθλιοι μουσικοι, και ο ταγουδιστης τους ειναι ενα μεγαλο χαλι.

 

Ωραίο το ανεκδοτάκι...  :D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάντως θα τσίμπαγα για να πω/ρωτήσω: «τι πραγματικά ΝΕΟ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ κομίζει η σημερινή μουσική?».

παραλίγο να τσιμπήσω κι εγώ και να απαντήσω σοβαρά... μππρρρρρ... κι έχω δουλειά σήμερα!

 

Καλοί ήταν οι U2. Δεν πήγα! ;D ήμουν στην πλατεία με τα παιδιά μου, και φάγαμε κάτι κρέπες, και μετά παγωτό απο Δωδώνη. Και μετά LOTR και μετά ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα τι να κανεις, μονο οι floyd μπορουν να εχουν (η μαλλον ειχαν...και μαλιστα 15 χρονια πριν) πιστοτητα cd ακομα και αν τους βλεπεις απο την Βαρυμπομπη (οποιος εχει δει ξερει).

 

(Off topic)

 

Η μοναδική, πέρα για πέρα ΑΛΗΘΙΝΗ και 100% ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη που πλαισιώνει το συγκεκριμένο θέμα. 8)

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ήχος που απλά να πλησιάζει αυτό που κάνανε οι FLOYD στις συναυλίες τους από το '73 και μετά. (έστω από το 1987 και μετά, για τους δύσπιστους)...

 

Ευτυχώς για το κάθε μουσικό της υφηλίου, σταμάτησαν να παίζουν, και έτσι μπορούν πλέον ΕΛΑΧΙΣΤΑ γκρουπ να φτιάξουν κάτι κοντινό από θέμα ήχου. ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως να το ξεπεράσουν...

(On topic)

 

Όσον αφορά τους U2, δεν πρόκειται από μεριά μου, να σχολιάσω κάτι στο θέμα ήχου και performance, για ένα από τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ γκρουπ στην ιστορία της μουσικής, τόσο σε στουντιακή όσο και σε συναυλιακή καριέρα. Οι άνθρωποι κατέχουν πρωτεία αξιοζήλευτα.

 

Τέλος, προσωπικά, νομίζω ότι είναι εντελώς ΑΤΟΠΟ να σχολιάσει κάποιος αρνητικά, τον ήχο του Edge και δη των U2. Το λιγότερο που καταφέρνει να κάνει, είναι να δηλώσει Άσχετος και άμουσος συνάμα...

 

(Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα. Δεν είμαι προσβλητικός, απλά κυνικός)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο της αντιπαράθεσής μας είναι θλιβερό. Γιατί πρέπει να βρίζει ο ένας τον άλλο όταν απλά προκύπτει διαφωνία?

 

Τεσπά, ο Νικόλας έκανε την καλύτερη δουλειά:

Δεν πήγα! ;D ήμουν στην πλατεία με τα παιδιά μου, και φάγαμε κάτι κρέπες, και μετά παγωτό απο Δωδώνη.

;D

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου