Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες αλλαξε ο Edge στη συναυλία των U2;;!


jumerang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή όποιος δεν σπρώχνει τα πράγματα ένα βήμα παραπέρα (κατά την δική μας άποψη πάντα) πρέπει να πάψει να υφίσταται;

 

Κράτα το παραπάνω ποστ για copy paste για το θέμα στους Scorpions ;D

 

Από περιέργεια μπορεί κ να το ανοίξω εγώ το τόπικ για το ποιες μπάντες πιστεύετε πως προσφέρουν κάτι καινούριο στη μουσική σήμερα, αλλά μάλλον θα γίνει σκοτωμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως θα τσίμπαγα για να πω/ρωτήσω: «τι πραγματικά ΝΕΟ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ κομίζει αυτός ο κιθαρίστας (και η μπάντα του) στην σημερινή μουσική?».

...

Μπορεί να θεωρηθούν εκτός θέματος αυτά που λέω, αλλά εγώ δεν νομίζω πως είναι άσχετο να ασχολούμαστε με την κενότητα του αρχικού ερωτήματος.

 

Βασικά αυτή ακριβώς είναι και η παρατήρησή μου. Αφήστε εμάς τους άρρωστους να ασχολούμαστε με βλακείες όπως με τί κιθάρα έπαιξε το τάδε τραγούδι ο Άκρης, και ανοίξτε ένα άλλο θέμα όπου μπορούμε όλοι να αντιπαραθέσουμε τις απόψεις μας για το εαν θα πρεπε ή όχι να σου αρέσουν οι U2.

Σε παρακαλώ να μην εκλάβεις το παρόν ώς μομφή για το post σου, άλλωστε εκφράζεις την άποψή σου πολιτισμένα και χωρίς να προσβάλλεις. Απλώς το βρίσκω λίγο άκυρο να μετατρέπεται κάθε thread που αφορά τον εξοπλισμό αγαπημένων κιθαριστών σε "δεν μου αρέσει αυτός ο κιθαρίστας η/και το συγκρότημα που παίζει": δεν είναι αυτός ο σκοπός του παρόντος thread.

Για να το αποσαφηνίσω ακόμη περισσότερο, φαντάσου σε αντίστοιχο σκηνικό σε μια live συζήτηση που να αφορά συγκεκριμένα θέματα σχετιζόμενα με καλλιτέχνη που σου αρέσει (π.χ. Tom Waits ;) ) και να ερχόταν κάποιος στην συζήτηση για να πει ότι "δεν μου λέει τίποτα ο Tom Waits, η φωνή του και η αισθητική του". Δεν θα ήταν παράταιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όποιος δεν σπρώχνει τα πράγματα ένα βήμα παραπέρα (κατά την δική μας άποψη πάντα) πρέπει να πάψει να υφίσταται;

 

Το ότι ακούει ο κόσμος τα πάντα και ότι να ναι και τους αρέσει μας λέει ότι ο κόσμος ακούει τα πάντα και ότι να ναι και ότι τους αρέσει.

Το ότι διασκέδασαν και θα διασκεδάσουν καποιες εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο μας λέει ότι η μπάντα έχει λόγο ύπαρξης.

Μη μου το πας στο χειραγώγηση πλήθους please.

Είναι πιο λογικό αυτό που χρησιμοποιώ εγώ: "Δεν μ΄αρέσουν πλέον και παρ΄όλο το πιθανότατο μελλοντικό μου μετάνοιωμα, ακόμα δεν νοιώθω τίποτα που δεν πήγα και ούτε χαλάστηκα που φαγα το 60άρι σε βόλτα με την οικογένεια παρά να δω τον Μπόνο να κόβει βόλτες επί σκηνής."

Και το έκανα ακόμα πιο ευχάριστα όταν ΔΕΝ πήγα στους White Stripes.

Αλλά είναι μια καθαρά προσωπική άποψη και δεν αναιρεί το γεγονός ότι κάτι εκατοντάδες χιλιάδες διαφωνούν μαζί μου.

Πάσο κι ο καθείς τα γούστα του.

Αλλιώς θα ήταν λίγα τα γκρουπ. Πολύ λίγα.

 

Αλλοίμονο αν ισχυριζόμουν ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης ένα γκρουπ.

 

Αναφέρομαι στην καλλιτεχνική τους αξία, εννοούμενη ως προσπάθεια δημιουργίας.

 

Δεν θα παρέμβαινα αν οι U2 δεν είχαν προσφέρει στο παρελθόν. Ήθελα, επομένως, να τονίσω αυτή την απόσταση ανάμεσα στο ενδιαφέρον παρελθόν και στο αδιάφορο παρόν.

 

Σαφώς και δεν αναφέρομαι σε τι μου αρέσει αλλά στην διάθεση μιας σπουδαίας μπάντας να κάνει χρήματα και πολιτική αντί να κάνει μουσική.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα τσίμπαγα για να πω/ρωτήσω: «τι πραγματικά ΝΕΟ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ κομίζει αυτός ο κιθαρίστας (και η μπάντα του) στην σημερινή μουσική?».

 

Μα τι κομίζουν στην σημερινή (ανύπαρκτη κατ εμέ) μουσική όλοι αυτοί που συνεχίζουν και περιοδεύουν ανα τον κόσμο κάνοντας συναυλίες (Roger Waters, Clapton, Police, Ozzy, Dylan, Stones κλπ κλπ κλπ κλπ ) πέραν απ το να ικανοποιούν τους φίλους τους που πάνε να τους δούν γιατί έτσι γουστάρουν?Ετσι κι αλλιώς αυτοί, την μουσική επανάστασή τους την κάνανε.Τους σύγχρονους δεν βλέπω.......

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια μπορεί κ να το ανοίξω εγώ το τόπικ για το ποιες μπάντες πιστεύετε πως προσφέρουν κάτι καινούριο στη μουσική σήμερα, αλλά μάλλον θα γίνει σκοτωμός...

 

SymphonyX? ;D

 

προσωπικά δεν απαιτώ απο έναν καλλιτέχνη να προσφέρει συνεχως κάτι καινούριο στη μουσική. Μου αρκει να εχει προσφέρει κάποτε, και να μην τα έκανε μαντάρα στην προσπάθειά του να θησαυρίσει απο αυτό (ή απλά να θησαυρίσει).

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μπάντα δεν χρειάζεται να προσφέρει κάτι καινούργιο κάθε τρείς και λίγο για να διατηρεί το όποιο μεγαλείο της, αλλά χρειάζεται να έχει προσφέρει κάτι καινούργιο τουλάχιστον μια φορά στην καριέρα της για να γίνει μεγάλη. Η προσφορά είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη.

 

Και ναι ο κόσμος μπορεί να είναι βλάκας, πεζός και άσχετος και να τρώει με ευχαρίστηση ξαναζεσταμένο φαγητό αλλά αν είσαι επαγγελματίας και αυτοί σε ζούνε εσένα και τα τρισέγγονά σου, δεν ξέρω πόσο τελικά "προδοσία" στην τέχνη είναι η συνέχεια. Και αν είναι, μήπως δικαιολογείται;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το αποσαφηνίσω ακόμη περισσότερο, φαντάσου σε αντίστοιχο σκηνικό σε μια live συζήτηση που να αφορά συγκεκριμένα θέματα σχετιζόμενα με καλλιτέχνη που σου αρέσει (π.χ. Tom Waits ;) ) και να ερχόταν κάποιος στην συζήτηση για να πει ότι "δεν μου λέει τίποτα ο Tom Waits, η φωνή του και η αισθητική του". Δεν θα ήταν παράταιρο?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179559.0

 

Κ όμως έχει γίνει  ;D ;D

 

SymphonyX? ;D

 

Σκοτωμός σου λέω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια μπορεί κ να το ανοίξω εγώ το τόπικ για το ποιες μπάντες πιστεύετε πως προσφέρουν κάτι καινούριο στη μουσική σήμερα, αλλά μάλλον θα γίνει σκοτωμός...

 

....χμ...βασικά τι εννοείς με τον όρο «καινούργιο» .......

Προσωπικά σα μουσικόφιλος θα έλεγα ότι καμία – ή σχεδόν καμία - εμπορικά μεγάλη μπάντα δεν έχει λόγο να διαφοροποιηθεί από αυτό που πετυχημένα κάνει….

 

Το «καινούργιο» , όπως τουλάχιστον το εννοώ εγώ - το αναμένω μόνο από μικρές underground μπάντες απλά οι περισσότερες πάνε άπατες…..  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παρέμβαινα αν οι U2 δεν είχαν προσφέρει στο παρελθόν. Ήθελα, επομένως, να τονίσω αυτή την απόσταση ανάμεσα στο ενδιαφέρον παρελθόν και στο αδιάφορο παρόν.

 

δεν είναι υποχρεωμένοι οι U2 να πρωτοπορούν και στα 80's και στα 90's και στο 2000's και στο 2010's....

 

όταν ξεκίνησαν, πρωτοπόρησαν, και ακόμη αρέσουν πολύ, αυτό σίγουρα επαρκεί για να δικαιολογήσει το στάτους τους

 

κι αν ο μπόζο ήταν εξίσου προσγειωμένος με τους άλλους, θα άρεσαν και σε περισσότερους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου