Προς το περιεχόμενο

wifi και υγεία.επηρεάζει τον άνθρωπο ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά οκ παραδέχομαι ότι ο τίτλος είναι λίγο άθλιος αλλά δεν ήξερα πως να το θέσω... Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε , αν κάνει δικιά το wifi στον άνθρωπο. Τα κύματα δηλαδή που στέλνει αν είναι επιβλαβή για τον άνθρωπο. Όπως τα κινητά για παράδειγμα. Εχω συνδεδεμένο το λαπιτοπ με καλλωδιο με το μόντεμ και έλεγα να το κάνω με wifi για αισθητικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο το "άγχος" σου για ένα θέμα σαν κι' αυτό, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό στην υγεία σου από το όποιο κακό μπορεί και να σου κάνει το wifi :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κινητο ειναι πολυ χειροτερο απο θεμα ακτινοβολιας οποτε πρωτα πρεπει να κοψεις αυτο αμα ειναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι μελέτες ως ώρας δε δείχνουν κάποιες αρνητικές επιπτώσεις στον άνθρωπο, μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά κείμενα

 

UK Health protection Agency

World Health Organization

 

Γενικά όσο αυξάνει η απόσταση από τις συσκευές που εκπέμπουν ραδιοκύματα, η όποια επίδρασή τους μειώνεται, οπότε γενικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας.Τώρα βέβαια ελπίζω να μην παρανόησα τι εννοείς με το

αν κάνει δικιά το wifi στον άνθρωπο.

και να υποθέσω ότι εννοείς αν κάνει κακό στον άνθρωπο;

 

Μόνο και μόνο το "άγχος" σου για ένα θέμα σαν κι' αυτό, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό στην υγεία σου από το όποιο κακό μπορεί και να σου κάνει το wifi :)

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο. Απλά ρωτάω γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση εχω την επιλογή είτε να αφήσω το καλλωδιο είτε να βάλω το wifi. Ο μόνος λόγος που θέλω να βάλω wifi είναι αισθητικός. Γι αυτό ρωτάω γιατί όλη μέρα κάθε μέρα κάτι να εκπέμπει... Καταλάβενετε . Με τον όρο δικιά παραπάνω έκανα λάθος κακό ήθελα να γράψω αλλά στέλνω από κινητό. Σορυ . Οπότε το βγάζω το καλλωδιο άφοβα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ο λογος που παντα παιζω με jack κιθαρα και εχω απαγορεψει ασυρματα μικροφωνα στη μπαντα ;D ;D ;D ;D ;D.

 

Αν και δεν ειμαι σιγουρος, μαλλον οχι. Δηλ για φαντασου το τηλεκοντρολ ή το τηλεκατευθυνομενο τζιπακι του γιου σου.(δες features στα ποσα Hz εκπαιμπει κλπ.)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτο το καλώδιο. Θα επιβιώσεις ;D

 

 

;D ;D ;D ;D

μηπως μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω αναζητηση για δυκτια στα windows 7 ? γιατι τα εβαλα προσφατα και ακομα ψαχνωμαι... επισης αν ξερει κανεις πς μπορω να στειλω απο το κιν μου κατι φωτο στο λαπτοπ με bloutooth με windows 7 παλι θα το εκτιμησω γιατι παλευω αλλα δεν... ενω ειναι ενεργοπποιημενο το μπλε δοντι και το βρισκω το λαπιτοπ με το κινητο παραυτα οταν παταω να την στειλει , γραφει το κινητο αναμονη απαντησης απο το λαπιτοπ και στο λαπιτοπ δεν δειχνει τιποτα... οποτε αν μπορειτε τα φωτα σας εσεις που ειστε μορφωμενοι... θενκ γιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D ;D ;D ;D

μηπως μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω αναζητηση για δυκτια στα windows 7 ? γιατι τα εβαλα προσφατα και ακομα ψαχνωμαι... επισης αν ξερει κανεις πς μπορω να στειλω απο το κιν μου κατι φωτο στο λαπτοπ με bloutooth με windows 7 παλι θα το εκτιμησω γιατι παλευω αλλα δεν... ενω ειναι ενεργοπποιημενο το μπλε δοντι και το βρισκω το λαπιτοπ με το κινητο παραυτα οταν παταω να την στειλει , γραφει το κινητο αναμονη απαντησης απο το λαπιτοπ και στο λαπιτοπ δεν δειχνει τιποτα... οποτε αν μπορειτε τα φωτα σας εσεις που ειστε μορφωμενοι... θενκ γιου

 

Για να πάρεις αρχείο με bluetooth στο laptop πρέπει ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος να ισχύουν 2 πράγματα.

 

1. Να είναι ενεργό το bluetooth στο laptop (εξ ορισμού είναι ενεργό)

2. Να το θέσεις σε κατάσταση αναμονής λήψης αρχείου (κάνε δεξί κλικ στο εικονίδιο του bluetooth και επέλεξε "ΛΗΨΗ ΑΡΧΕΙΟΥ"....ή κάτι τέτοιο)

 

Περί ασύρματων δικτύων

 

Μάλλον δεν είναι ενεργοποιημένη η ασύρματη κάρτα δικτύου στο laptop. Ψάξε για κάποιο κουμπί στο σασί ή κάποιο συνδυασμό πλήκτρων στο πληκτρολόγιο που ενεργοποιούν/απενεργοποιούν το wifi

 

Αν έχεις usb κάρτα δικτύου χρησιμοποίησε το πρόγραμμα της κάρτας για ανίχνευση δικτύων και όχι το πρόγραμμα των windows

 

 

 

Περί wifi

 

Όχι, το wifi δεν βλάπτει την υγεία (απ΄όσα λένε ..ή θέλουν να λένε... οι σχετικές έρευνες μέχρι τώρα),

εφόσον τηρούνται τα νόμιμα όρια έντασης σήματος (100mW)  ... που τηρούνται. (τα μηχανάκια που δίνουν δωρεάν οι παροχείς έχουν 100mW ένταση και στο εμπόριο δύκολα θα βρεις μεγαλύτερη ένταση....άντε κανα 200mW που στην Αμερική θεωρείται επίσης επιτρεπτό)

 

Το σήμα του είναι παρόμοιο με το rf, που χρησιμοποιείται για το ραδιόφωνο και την τηλεόραση. Αν δηλαδή έκανε κακό το wifi τότε θα έπρεπε να είχαμε τουλάχιστον από 5 μύτες και 7-8 αυτιά έκαστος με τόσα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά σήματα πάνω απ' το κεφάλι μας τόσα χρόνια.

 

(τα extra αυτιά ίσως δεν είναι και τόσο αρνητική παρενέργεια για ορισμένους)

 

Αντίθετα το σήμα της κινητής τηλεφωνίας αποδεδειγμένα βλάπτει την υγεία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xmmm... οκ ειμαι στα προθυρα του να βγαλω τα windows 7 και να ξαναβαλω τα xp... δεν μπορω να βρω τιποτα... πραγματι το laptop exei ena koympaki στο σασι του . το παταω και λεει οτι ενεργοποιηθηκαν και το bluetooth , και wlan παραυτα τιποτα απο τα δυο δεν μπορω να βρω πως λειτουργει... τι αποψη εχετε για τα 7 ? να τα κρατησ η να τα βγαλω ? μου εχεουν σπασει λιγο τα νευρα δεν μπορω να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου