Προς το περιεχόμενο

melody maker


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εδω στο σπιτι εναν sd sl-5 και θα τον δοκιμασω δεν εχω ιδεα εαν κανει για γεφυρα .αυτο που θελω να βρω ειναι εναν διπλο σε μεγεθοσ μονου που να εχει αυθεντικο ηχο μονου και να τον χρησημοποιο σαν διπλο(ογκοδησ)  κυριοσ στα βρωμικα

 

Does not compute.  ;D

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει διπλός σε μέγεθος μονού που θ'ακούγεται "αυθεντικά" διπλός, δεν υπάρχει διπλός που split-αρισμένος θ'ακούγεται σαν true SC κ.ο.κ. Πλησιάζουν μεν, δεν είναι το "αυθεντικό δε (το οποίο να σημειώσω πως δεν είναι απαραίτητα κακό/χάλια/απαράδεκτο κλπ.). Σε κάθε τι θυσιάζουμε μερικά χαρακτηριστικά για κάποια άλλα. Ζυγίζεις τις επιλογές σου και επιλέγεις το πλέον κατάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο X-minor εχει δικιο σε αυτο που λεει. O Haeussel που εχω ακουσει εγω (και που επελεξα να μπει στην tele μου) δεν ακουγεται 100% σαν διπλος. Ειναι περισσοτερο προσανατολισμενος σε Barden-Style μαγνητες.

Εχει βεβαια, οπως και αλλοι μαγνητες του ιδιου κατασκευαστη, απιστευτα καλο σπλιτ. Και αυτο δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση, αλλα γενικοτερη. Τοσο καλο, που αν δεν εβλεπα το μαγνητη μπροστα μου την ωρα που επαιζα θα ξεγελιομουν και εγω.

 

Προσφατα ειδα οτι εβγαλε αλλη μια εκδοση αυτων των rail μαγνητων που λεγεται Classic (νομιζω - το ειδα στο prospect του, δεν υπαρχουν στο site απο οτι ειδα) που ειναι ακομα πιο κοντα σε full humbucker sound. Δεδομενου του οτι προσωπικα εχω μεινει υπερ-ευχαριστημενος απο καθε μαγνητη του που εχω ακουσει θα περιμενα και αυτους τους νεους rail να "φυσανε".

 

Μετα απο αυτους θα προτεινα κατι σε SD. Ο Hot Rails ειναι κλασσικη λυση, με αξιοπρεπες split, οπως και ο Lil 59 (τον οποιο μαλλον θα προτιμουσα για bridge, καθαρα λογω γουστου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντοτε ήταν πεποίθησή μου ότι δεν αγοράζεις διπλό σε SC μέγεθος για να έχεις "ήχο διπλού". Οι Barden βέβαια (και κάποιοι του παππού Lawrence) είναι άλλη υπόθεση, καθώς "πείθουν" πολύ περισσότερο για μονοί (με το δικό τους "ιδίωμα").

 

Ανάλογη περίπτωση (παρεξήγησης) είναι και μαγνήτες σαν τους Μ-Series του Anderson, που ΔΕΝ είναι mini humbuckers (στον ήχο) ούτε ακούγονται σαν τέτοιοι, ούτε βέβαια σαν P-90.  ;) Έκαστος εφ' ω ετάχθη dudes.  ;D

 

Για όσους πάντως έχουν απαιτήσεις από το μαγνήτη τους να ακούγεται σαν "κάτι άλλο", θα πρότεινα να δοκιμάσουν αυτό:

 

http://www.thdelectronics.com/product_page_quintet_pedal.html

 

Βγαίνει και σε έκδοση για τοποθέτηση στην κιθάρα και είναι τελείως passive.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε ήταν πεποίθησή μου ότι δεν αγοράζεις διπλό σε SC μέγεθος για να έχεις "ήχο διπλού". Οι Barden βέβαια (και κάποιοι του παππού Lawrence) είναι άλλη υπόθεση, καθώς "πείθουν" πολύ περισσότερο για μονοί (με το δικό τους "ιδίωμα").

 

 

Πολλα συν. Παρα πολλα. Μαγνητες οπως οι Hot Rails και οι Lil59 δεν ακουγονται σαν διπλοι. Αν θες η κιθαρα σου να ακουγεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σαν κιθαρα με διπλους, θα την σκαψεις. Αυτοι οι μαγνητες θα σου προσφερουν εναν ηχο κοντα σε ηχο διπλου, με τις δικες του ιδιαιτεροτητες ομως. Προσωπικα εχω λατρεψει αυτον τον ηχο, ειδικα για neck...τοσο ωστε να τους εχουν ολες οι κιθαρες μου ;D ;D

 

Και μετα υπαρχουν και οι μαγνητες rails που ακολουθουν την Barden σχολη και δεν ακουγονται σχεδον καθολου σαν διπλοι (και αυτη τη σχολη θα ακολουθει η επομενη κιθαρα μου ;D).

 

Παντως για το φιλο, αν θελει καποια εξτρα γκαζια και ογκο, θεωρω οτι ενας medium-high output SD θα τον βολεψει μια χαρα...απλα μη περιμενει να εμφανιστει ενας PAF ως δια μαγειας πανω στην κιθαρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου