Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

 

καλα ακουγεται το ρημαδι....αλλα με ενισχυτη ακομα δεν το εχω ακουσει.....live situation δλδ.....στη ηχογραφηση ειναι ωραιο. ;)

 

Man τοσο καιρο και το pod x3 live σου ελεγα πως ειναι καλο μηχανηματακι (πριν παρεις τo rp) αλλα ακομα να το δοκιμασεις ::) Kαι live σκιζει ακομα πιο πολυ. Yπαρχει γενικα μια προκαταληψη σε ολα τα υπολοιπα μηχανηματα εκτος απο το δικο μας (βλεπε zebric που καταβαλλει μεγαλες προσπαθειες να μας πεισει ποσο καλα ειναι τα rp και το gsp και οχι τα της line6...sorry Μike αλλα δεν αντεξα ;D). Παντως αυτοι που εχουν αγορασει τις τελευταιες rp ειναι κυριως αυτοι που δεν εχουν δοκιμασει το x3, το εχω παρατηρησει...οχι πως ειναι καλυτερο το τελευταιο απλα λεω. Γενικα αν και δεν εχω δοκιμασει τις μεγαλες rp απο κοντα αλλα απ'οτι εχω ακουσει το ηχητικο στυλ τους μου φερνει πολυ σε x3, δεν προκειται να μπω στη διαδικασια να πω ποιο ειναι το καλυτερο, μου αρεσουν πολυ οι rp και δεν τις εχω δοκιμασει κιολας, που πιστευω τοτε θα μου αρεσουν ακομα περισσοτερο. Οσο για το νεο pod hd εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποσο καλυτερα ακουγεται απο το x3 ωστε να κανω κινηση οποτε περιμενω να το τεσταρω απο κοντα για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη.

 

Aν ερθεις στο noiz open day φερε την digitech σου να την τσεκαρω, εγω θα φερω το x3 ;)

 

αυτό που με απασχολεί και απορώ που δεν αναφέρθηκε είναι τα θεματάκια που έχει η line6 με την ποιότητα κατασκευής

είχα xt live και το x3 που ακολούθησε ήταν ακόμα χειρότερο, για την Μ13 διάβασα παρόμοια πράγματα εδώ(νοιζ)

κομβία και διακόπτες νομίζω και στο HD είναι τα ίδια...

 

Εγω παντως με το x3 δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε ειχε και ο προηγουμενος κατοχος του απο τον οποιο τον πηρα...αμα δεν το βασανιζεις και δεν το κλοτσας, κοπανας, το ριχνεις απο την ταρατσα κλπ δεν προκειται να εχεις προβλημα, με μια καλη μαλακη θηκη εισαι μια χαρα. Aθρωπινα πραγματα...καθε μηχανημα οσο και "τανκ" ειναι παντα μπορει να χαλασει...στη boss gt-8 πχ που ειχα παλιοτερα που ειναι τεθωρακισμενη ειχα καποια θεματα με buttons, pots κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το pedal mode της rp1000 + υπόλοιπες ευκολίες με τα footswitches της γενικότερα (amp loop/pedal loop) δε τα έχουν άλλες πεταλιέρες.

 

σε περιβάλλον λάιβ η χρηστικότητα της rp1000 είναι τόσο μεγάλη που δε μπορείς να την αγνοήσεις.

 

κι εγώ την διάλεξα χωρίς να την ακούσω απο κοντά, μόνο και μόνο για αυτό. Άλλωστε πιστεύω πως είναι λίγο ανούσιο να προσπαθεις να ασχοληθείς με τις μικροδιαφορές στον ήχο. Με όλες τις πεταλιέρες σ'αυτά τα λεφτα, στην εποχή μας, ειναι αδύνατο να μη βγάλεις ηχάρα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα floor based μηχάνημα θα έχει μοιραία περισσότερα προβλήματα από ένα rack. Ακόμα και οι controllers για rack (MIDI ή dedicated) είναι πιο απλές κατασκευές και εύκολο να φτιαχτούν με γερούς μεταλλικούς διακόπτες, κλπ.

 

That said, ακόμα και >1% να παρουσιάσει ζημιές ένα μηχάνημα, να είστε σίγουροι ότι θα το διαβάσετε σε fora  ::) έτσι πάει το πράγμα. Αν κάποιον τον ανακουφίζει πάντως, το HD500 τουλάχιστον (και προφανώς και τα μικρότερα), δεν έχει διακόπτες πάνω στην πλακέτα, αλλά σε βάση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That said, ακόμα και >1% να παρουσιάσει ζημιές ένα μηχάνημα, να είστε σίγουροι ότι θα το διαβάσετε σε fora  ::) έτσι πάει το πράγμα. Αν κάποιον τον ανακουφίζει πάντως, το HD500 τουλάχιστον (και προφανώς και τα μικρότερα), δεν έχει διακόπτες πάνω στην πλακέτα, αλλά σε βάση.

 

σωστό αυτό.

 

πάντως η λύση του ρακ ξεφεύγει συνήθως στα λεφτα. Ακόμα και τα πιο οικονομικα, θα πρεπει να τα συνδυάσεις με foot controllers και ανεβαίνουν αρκετά.

 

επίσης οι εγγυήσεις είναι μεγαλύτερης διάρκειας απο τη διάρκεια χρήσης ενός ψηφιακού μηχανήματος που θα ξεπεραστει σε μερικά χρόνια, άρα νομίζω πως άλλοι λόγοι είναι αυτοί που σε οδηγούνε στο ρακ και όχι η μικρότερη πιθανότητα να χαλάσει

 

λίγη προσοχή θέλουν όλα τα μηχανήματα και gg! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το pedal mode της rp1000 + υπόλοιπες ευκολίες με τα footswitches της γενικότερα (amp loop/pedal loop) δε τα έχουν άλλες πεταλιέρες.

 

Για τα amp loop και pedal loop οk αλλα αν και δεν τη δουλευω ετσι νομιζω και η x3 μπορει να λειτουργησει ετσι, σα να εχεις σκετα πεταλια δηλαδη, εχει σχεδον τους ιδιους διακοπτες στην πανω σειρα...stomp, mod, delay, comp...χανω κατι μαλλον ε; ??? Αν μπορει ας με διαφωτισει καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα amp loop και pedal loop οk αλλα αν και δεν τη δουλευω ετσι νομιζω και η x3 μπορει να λειτουργησει ετσι, σα να εχεις σκετα πεταλια δηλαδη, εχει σχεδον τους ιδιους διακοπτες στην πανω σειρα...stomp, mod, delay, comp...χανω κατι μαλλον ε; ??? Αν μπορει ας με διαφωτισει καποιος...

 

ναι, μιλάω για όλο το "πακέτο"

και κάτι ακόμα που δεν ξέρω αν το έχουν οι άλλες πεταλιέρες: μπορείς να ορίσεις κάποιο footswitch να εναλλάσσει 2 τιμες (που εσυ ορίζεις) οποιασδήποτε παραμετρου του signal chain. Πολύ χρησιμο κι αυτο.

 

τελοσπάντων sorry για το οφτόπικ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aν ερθεις στο noiz open day φερε την digitech σου να την τσεκαρω, εγω θα φερω το x3 ;)

 

 

 

θα φερω εγω ...μην ανησυχεις........... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε mike καταβαλλω προσπαθειες...οποτε οσοι εχουν rp/gsp και ειναι δυσαρεστημενοι τους γυριζω τα λεφτα τους πισω...ο καθενας ψωνιζει οτι θελει...εδω που φτασαμε δυσκολα θα βρεις κατι να ακουγεται ασχημα...ολα βεβαια φανερωνουν αδυναμιες σιγα σιγα...και επειδη εχουμε και κεφαλες και ρεστα ( η ειχαμε) γιατι ασχολουμαστε τοσο με αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα κανεις ρε συ, δεν ειπα οχι, να υποστηριξεις το μηχανημα σου οσο θες,οπως και τις rp, ειδικα αφου το αξιζουν και με το παραπανω, αλλα ωρες ωρες παραδεξου το πως εισαι λιγακι προκατελημενος με τα pod (βλεπε τα links με καποια posts σου πιο κατω) απο τα οποια ρε φιλε, ειδικα το x3, ε δεν το λες και ασχημο. Εκει στεκομαι εγω, δεν ειπα να μην υποστηριξεις τα digitech ;) Eνταξει, και οι αδυναμιες μεσα στο προγραμμα ειναι, οντως, πλεον με ολα μπορεις να βγαλεις παρα πολυ καλο ηχο και σε live φαση αλλα και σε direct, θελει ομως λιγη εξοικιωση, εμπειρια και φυσικα καλα δαχτυλα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179082.msg496501#msg496501

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179082.msg496412#msg496412

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179670.msg496133#msg496133

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου