Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος:

 

Θεωρώ ότι η διαπίστωση του OP ισχύει, είτε το θέλουν (οι επαγγελματίες μουσικοί) είτε όχι (οι free loaders). Δηλαδή:

 

Οι δισκογραφικές έχουν χάσει την μάχη με την μουσική πειρατεία, εδώ και καιρό μάλιστα. Έχουμε ήδη περάσει σε μια νέα εποχή όπου οι επαγγελματίες μουσικοί προσανατολίζονται (εκ των πραγμάτων) σε άλλους τρόπους για να επιζήσουν από αυτό.

 

Σε παλιότερες εποχές (αλλά και χώρες) που το επάγγελμα του μουσικού δεν ήταν προσοδοφόρο, πάλι υπήρξε μουσική -παράδοση και (ίσως κάπως περιορισμένη) παραγωγή. Άρα σε κάθε περίπτωση, εαν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την μουσική - και διαθέτει το κατάλληλο ταλέντο για να το υποστηρίξει, θα βρει κάποιον τρόπο να το κάνει. Άρα και οι μεν (βιομηχανία), και οι δε (μουσικοί) έχουν βρει και θα βρίσκουν δίοδο να πωλούν (νομίζω αναφέρθηκε ήδη ο τρόπος που λειτουργεί η ΑΕΠΙ) και να εκφράζονται.

 

Το κατά πόσο τα παραπάνω δικαιολογούν την κλοπή (διότι περί κλοπής πρόκειται είτε το θέλουμε είτε όχι) της πνευματικής ιδιοκτησίας, νομίζω είναι άλλη συζήτηση, άσχετη με την παρούσα και ίσως άνευ ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τέτοιες thesis θα κερδίσεις και εσύ το τίτλο του τρελού του κάμπου.

 

 

 

o Sun Tzu ελεγε οτι για να κερδισεις μια μαχη πρεπει να γνωριζεις ΚΑΛΑ τον εχθρο σου,αυτο εκανα και εγω ;) (μη ξεχνας οτι τον καιρο που..σπουδαζα το μεγαλυτερο ονειδος που βρηκε ποτε την ανθρωποτητα,ο εφαρμοσμενος κομμουνισμος δηλ,ζουσε και βασιλευε και επρεπε να καταπολεμηθει....σε πρακτικο επιπεδο ....ευτυχως πεθανε απο μονος του..σε θεωρητικο επιπεδο δυστυχως ακομα πρεπει να δωθουν μαχες για να ψοφησει αυτη η αηδια (το γεγονος οτι οι κυριοι πρεσβευτες του..ειδικα στην Ελλαδα...(που αλλωστε ειναι και το μοναδικο μερος της γης οπου λατρευεται ο Σταλινισμος) δεν εχουν ιδεα για το ΤΙ πραγματικα ειναι η κομμουνιστικη θεωρια...βοηθαει παντως.... ;D)

 

Παντως για να ηρεμησεις σε ενημερωνω οτι ο τιτλος της εργασιας μου ηταν "Γιατι πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος για να ασπαστεις τον μαρξισμο"..ή κατι τετοιο τελος παντων.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να ηρεμησεις σε ενημερωνω οτι ο τιτλος της εργασιας μου ηταν "Γιατι πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος για να ασπαστεις τον μαρξισμο"..ή κατι τετοιο τελος παντων.... ;D

 

Όντως ηρέμησα λίγο.

Αφήνω λοιπόν αυτό το thread, σεβόμενος την ηρεμία και των άλλων.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά αν κατάλαβα καλά ο κομμουνισμός είναι ο εχθρός μας έτσι; Επίσης αν κατάλαβα καλά το να χαρακτηρίσεις κάποιον "κομμουνιστή" είναι κατηγορία, σαν να τον λες ηλίθιο, ας πουμε;

 

Μάλιστα.. Ωστε αυτός ευθύνεται για τα δεινά αυτού του τόπου...

 

Παίδες με ρέγουλα η εμπάθεια και η πολιτικός αποπροσανατολισμός, ώρες ώρες διαβάζω τόσο αφελείς απόψεις που δεν θα άκουγα ούτε στα κεντρικά δελτία ειδήσεων. Διαβάζουν και μικρά παιδιά και μπορεί να σας πιστέψουν.

 

Φιλικά,

Ενας κομμουνιστής

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά αν κατάλαβα καλά ο κομμουνισμός είναι ο εχθρός μας έτσι;

σαφως

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά το να χαρακτηρίσεις κάποιον "κομμουνιστή" είναι κατηγορία, σαν να τον λες ηλίθιο, ας πουμε;

 

καλα καταλαβες

 

Μάλιστα.. Ωστε αυτός ευθύνεται για τα δεινά αυτού του τόπου...

 

συ ειπας

 

 

 

Φιλικά,

Ενας αντι-κομμουνιστής

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που σ αυτό τον τόπο έχουμε σιχαθεί ν ακούμε κομμουνιστές να ωρύονται για τον καπιταλισμό σε σημείο που έχει φτάσει ο απλός άνθρωπος να ντρέπεται να ζητήσει χρήματα για τη δουλειά του;

 

Ας αφήσουμε κατα μέρος τις βολές κατά του κομμουνισμού, ακούω την γκρίνια των αδικημένων αυτής της πλευράς κάθε μέρα και έχω βαρεθεί να μαι ειλικρινής μιας και φαντάζει πλέον πιο πολύ από ποτέ απίστευτο καραγκιοζιλίκι.

 

Τώρα η κουβέντα τελικά καταλήγει σε πολιτικό θέμα, και απορώ πως ο OP δεν περίμενε πως θα εξελιχθεί κάπως έτσι. Το θέμα φώναζε για 100 σελίδες στην πλάκα.

 

Συμπερασματικά όμως, πρέπει να καταλάβει ο κόσμος πως η τέχνη χρησιμοποιείται εμπορικά χρόνια τώρα, και γι αυτό υπάρχει μια πληρης λειτουργική κερδοσκοπική (ναι καλό είναι αυτό) βιομηχανία.

 

Από εκεί και πέρα όποιος κάνει τέχνη για την προσωπική του χαρά και κατάθεση ψυχής δε χρειάζεται να τη δημοσιεύσει και ποτέ του.

Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι ο Κάφκα (με τον οποίο μοιράζομαι την ημερομηνία γενεθλίων) πέραν του ότι είχε κανονική δουλειά καθημερινή, ότι έγραφε είτε το κατέστρεφε είτε το έκρυβε. Εν τέλει οι δουλειές του έγιναν διάσημες μετά τον θάνατό του όταν βρέθηκαν από κάποιο φίλο ή γνωστό του ή συνεργάτη δε θυμάμαι.

Αν και προσωπικά δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου, δεν μπορεί κάποιος να αρνηθεί ότι έφτιαχνε αριστουργήματα που είχαν πολλά να πουν. Πάντως για την πάρτη του τα έκανε και δε θεωρούσε δεδομένο πως πρέπει πχ το κράτος να τον χορηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μαλλον με εκλεβαν,δεν εχω κρατησει τις εξωτερικες μεμβρανες στα αλμπουμ μου εκτος απο 3,αυτο των Clash,το Body & Soul (Joe Jackson 1984) στις 1900 δραχμες & το Womack & Womack (1985)  στις 1800....εσυ τι τιμες εχεις?

 

ΟΧΙ δεν κανω..ο νομος αυτος ειναι ο ΑΚΡΟΓΩΝΙΑΙΟΣ λιθος του καπιταλισμου και το ΑΠΟΛΥΤΟ κοκκινο πανι της θεωριας του κομμουνισμου (το thesis μου στο μαστερ μου ηταν ο...μαρξισμος... ;D).

 

εγώ έχω αγοράσει τα περισσότερα μη-εισαγωγής γύρω στο χιλιάρικο, και τα εισαγωγής γύρω στα 2.500

 

ως προς τον νόμο αγοράς και ζήτησης απαντάς επιλεκτικά, κόβοντας από ό,τι λέω ό,τι δε σε βολεύει, οπότε δεν έχει νόημα να το συνεχίσω

 

το "αλάνθαστο" του νόμου αυτού το απορρίπτουν ΠΟΛΛΟΙ περισσότεροι από τους κομμουνιστές, αν είχες δίκιο θα έπαιρναν πολλαπλάσια ποσοστά στις εκλογές (αλλά ας μην το πολιτικοποιήσουμε)

 

για την ακρίβεια το απορρίπτουν οι πάντες, γι' αυτό και υπάρχουν οι διάφορες ρυθμιστικές αρχές, και όπου αυτές κοιμούνται ή χειραγωγούνται, προκύπτουν στρεβλώσεις και κρίσεις στις αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά,

Ενας αντι-κομμουνιστής

 

Καληνύχτα φίλτατε.

Να ξέρεις πως ούτε ένα πτυχίο, ούτε οι (λειψές) οικονομικές σου γνώσεις προσδίδουν βαρύτητα στα λεγόμενά σου.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απο περιέργεια, νέες ιδέες μπορούν να υπάρξουν (επιτρέπονται;) ή όλα κατηγοριοποιούνται ώς καπιταλισμός ή κομμουνισμός;

Κάτι μου λέει ότι πλησιάζει λουκέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληνύχτα φίλτατε.

Να ξέρεις πως ούτε ένα πτυχίο, ούτε οι (λειψές) οικονομικές σου γνώσεις προσδίδουν βαρύτητα στα λεγόμενά σου.

 

Eτσι ειναι εμεις οι αποφοιτοι του Stern (NYU) εχουμε λειψες οικονομικες γνωσεις σε σχεση με τους αποφοιτους του ΤΕΙ-Παπαρηγα.... ;D

 

Βεβαια σε μια κομμουνιστικη χωρα οπως η Ελλαδα ολα μπορεις να τα ακουσεις..

 

(για οσους δεν το γνωριζουν η Ελλας ηταν μεχρι και την σωτηρια αφιξη του ΔΝΤ, απο το 1974 και μετα η τελευταια κομμουνιστικη χωρα της Ευρωπης,με ολα τα χαρακτηριστικα ενος κομμουνιστικου κρατους,δηλ.μια κληρονομικη διεφθαρμενη  νομενκλατουρα ως κυβερνηση που εκανε οτι γουσταρε,ενα αποχαυνωμενο ποπολο απο δημοσιουπαλληλους που δεν παρηγαν απολυτως τιποτα,μηδενικη παραγωγη,κατεστραμενη οικονομια και "στρατευμενη" τεχνη....το τελειο σοβιετ δηλ. ;D,αν εξαιρεσεις τα γκουλαγκ βεβαια που ευτυχως δεν ειχαμε,ευτυχως γιατι εκει μας εβλεπα να σπαμε πετρες με τον Trolley....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου