Προς το περιεχόμενο

New Yamaha Motif XF


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω απολύτως ως προς την καταλληλότητα ενός υπολογιστή για χρήση σε στούντιο αντί για ένα synth workstation.

 

Από αυτή την άποψη, ένα synth workstation θα πρέπει να προσφέρει δυνατότητες που να βοηθούν το χρήστη του να παίζει ζωντανά όσο το δυνατόν πιο εύκολα και άνετα. Και εν έτει 2010 δεν ξέρω αν και κατά ποσόν είναι κατάλληλο αυτό το user interface που επιμένει να επιλέγει η Yamaha. Επίσης, η λειτουργία που θα υποτίθεται ότι προορίζεται για ζωντανό παίξιμο, δηλαδή το Performance mode, είναι ακόμα κολλημένο στα 4 parts, που είναι πραγματικά άξιο απορίας.

 

Έχουν προστεθεί βέβαια κάποιες λειτουργίες που είναι πάρα πολύ χρήσιμες, όπως η non-volatile flash RAM (κάτι παρόμοιο με αυτό που είχαν τα Kurzweil), δηλαδή μνήμη στην οποία φορτώνεις τους αγαπημένους σου ήχους, δείγματα κλπ, και μένουν εκεί χωρίς να χρειαστεί να τους ξαναφορτώσεις. Μόλις ανοίγεις το όργανο, είναι εκεί, χωρίς να χρειάζεται φόρτωση, όπως στα περισσότερα άλλα samplers. Φυσικά υπάρχει και η "κανονική" sample RAM, το ανώτατο όριο της οποίας είναι πλέον τα 2GB. Επίσης αυξήθηκε η wave ROM στα 741MB. Ωραία όλα αυτά, αλλά περίμενα πολλά περισσότερα από τη Yamaha, για να πω την αλήθεια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ρε παιδια...μπορει κανεις να με βοηθησει και εμενα??μηπως εχει κανει το motif xf??το ακουσα στον νακα...ενταξει απο ηχο εμεινα ικανοποιημενος..αλα μεσα σε λιγα λεπτα,οπως καταλαβενετε δεν ειναι δυνατον να βγαλεις και συνολικη αποψη!!!ενδιαφερομαι κυριως για ηλεκτρονικη μουσικη..αλλα οχι μονο!!δεν θελω να περιοριστω!!σε σχεση με το g6..που ακουσα..το yamaha με γεμισε περισσοτερο σαν ηχο!!βεβαια απο την αλλη το g6,εχει αλλα πραγματα που δεν εχει το yamaha!!ειλικρινα εχω χιλιο μπερδευτει..και οι καιροι ειναι και δυσκολοι!!δεν υπαρχουνε λεφτα για πεταμα!!! ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα λεγα ότι το συγκεκριμένο είναι ό,τι καλύτερο για ηλεκτρονική και είναι πολύ ακριβό για τους ήχους που προφέρει. Με 3 χιλιάρικα μπορείς να χτίσεις ένα πολύ ωραίο και αξιόλογο daw με soft synths σε mac και να βγάλεις πολύ πιο ωραία αποτελέσματα.

 

Θα χαρακτήριζα το καινούργιο XF σαν ένα all around workstation για όσους παίζουν live και προτιμούν τον χαρακτηριστικό ήχο Yamaha. Και να το είχες πάλι πιο πολύ σαν midi controller θα το χρησιμοποιούσες σε home studio αν έγραφες αποκλειστικά ηλεκτρονική μη σκάς :P...

 

Εσύ ξέρεις τι ήχους θες και για ποιο σκοπό, αφού πήγες και το άκουσες τι άλλο να πούμε?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις πολλα δικια!!!εχω ηδη ενα νεο midi controler..novation sl mkii 61!!! απλα δεν το εχω δουλεψει ακομα..γιατι ακομα δεν εχω μετακομισει!!!και ο χωρος ηδη ειναι ασφηκτικα γεματος!!!απο οσα εχω δει στα video..κανεις πολλα πραγματα...απλα δε ξερω,εχω φαει ενα κολληματακι με τα workstation!!σιγουρα ομως,οπως ειπες και εσυ..τα λεφτα ειναι πολλα και ισως να μην με καλυψει!!η αληθεια ειναι οτι ναι με καλυψε το χf...σαν ηχο..πιο γεματος!!!οπως επισης..και το v-synth gt...το οποιο δεν ειναι workstation..αλλα κανεις παπαδες!!απλα αν καταλαβα καλα..πρεπει να ξερεις πολλα πραγματα για να δουλεψεις το συγκεκριμενο μηχανημα..!!οσοι το εχουνε βεβαια  μου εχουνε πει τα καλυτερα..και οτι για ηλεκτρονικη μουσικη θα με καλυψει αρκετα σε σχεση με ενα workstation!!!απλα επειδη περαν των midi controler..και των software που εχω χρησιμιποιησει..δεν εχω κανει ποτε αγορα ενος καθαρα synthesizer η workstation!!ξερω σιγουρα οτι ειναι 2 διαφορετικα πραγματα..αλλη φιλοσοφια..απλα εχω χασει λιγακι την μπαλα!!κακο πραγμα το ιντερνετ..ολο βλεπεις και κολλας τρελαααααααα ;) τι να πω!!θα ειχα καταληψει ισως στο gt..απλα δεν ξερω,με χαλασε το εξης που διαβασα: There is no sequencer, no multi timbrality, and no huge pool of ROM instruments!!64MB ram!!! επισης,ειλικρινα την φιλοσοφια του συγκεκριμενου μηχανημοτος δεν την καταλαβα!!!μετα ακουσα το xf και εγινε στο μυαλο μου πολεμος!!!!!!τι να πω..ελπιζω να καταλαβω καποια πραγματα..πριν πεταξω τα λεφτα μου τζαμπααααα ??? γνωριζω πολυ καλα.οτι μηχανημα για νακαλυπτει 100% τις αναγκες μας δεν υπαρχει..σιγουρα αυτο που θα μας λειπει στο ενα ,θα το βρουμε στο αλλο και παει λεγοντας!!!στο τζοκερ δεν εχω τυχη..οποτε θα συμβιβαστω..θελω δεν θελω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν προστεθεί βέβαια κάποιες λειτουργίες που είναι πάρα πολύ χρήσιμες, όπως η non-volatile flash RAM (κάτι παρόμοιο με αυτό που είχαν τα Kurzweil), δηλαδή μνήμη στην οποία φορτώνεις τους αγαπημένους σου ήχους, δείγματα κλπ, και μένουν εκεί χωρίς να χρειαστεί να τους ξαναφορτώσεις. Μόλις ανοίγεις το όργανο, είναι εκεί, χωρίς να χρειάζεται φόρτωση, όπως στα περισσότερα άλλα samplers. Φυσικά υπάρχει και η "κανονική" sample RAM, το ανώτατο όριο της οποίας είναι πλέον τα 2GB. Επίσης αυξήθηκε η wave ROM στα 741MB. Ωραία όλα αυτά, αλλά περίμενα πολλά περισσότερα από τη Yamaha, για να πω την αλήθεια. ;)

 

Οι διαφορές με το XS είναι μόνο η non-volatile και η WAVE ROM δλδ?

Γιατί για μένα προσωπικά η non-volatile δεν είναι και τόσο αναγκαία.

Καλό είναι βέβαια να υπάρχει αλλά δεν είναι και αναγκαίο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα το XS δεν θα έπαιρνα το XF.Γιατί? επειδή για 300 mb παραπάνω rom,δεν "τρέχει τίποτα".Δηλαδή, αν ήθελα το όργανο για στουντιακές δουλειές,δεν θα είχαν νόημα τα 300Mb επειδή με software όργανα θα είχα πολλά γίγα δειγμάτων να χρησιμοποιήσω,οπότε είναι αυτονόητο...Αυτό συμβαίνει αν είχα το XS.Έλα όμως που δεν το έχω και αν είχα χρήματα ίσως να έπαιρνα το XF.Γιατί ? για σύνθεση μουσικής και όχι για Live αφού δεν παίζω live (εκτός από το μπαλκόνι του σπιτιού μου και με ακούει όλη η γειτονιά  ;D ).

 

Όμως γιατί για σύνθεση μουσικής αφού έχουμε το pc ? Νά γιατί. Πές ότι έχεις ένα synth workstation.Το ανοίγεις και ξεκινάς να τζαμάρεις μπάς και σου βγεί καμμία καλή ιδέα.Σε κάποια φάση,σου έρχεται η ιδέα και χρειάζεσαι στα γρήγορα ένα sequencer για να αρχίσεις να την δουλεύεις,πρίν σου φύγει. Με αυτό τον τρόπο μπορεί μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας να συνθέσεις ολόκληρο κομμάτι στο synth ή arranger keyboard που έχεις.Και το σημαντικό είναι ότι δεν χρειάζεται να ανοίγεις, οθόνες,υπολογιστές,να περιμένεις να φορτώσουν τα λογισμικά κ.λ.π.

 

Δηλαδή η αμεσότητα που προσφέρουν αυτά τα όργανα-workstations-στην σύνθεση μουσικής είναι ασύγκριτη.Για αυτό το λόγο θα έπαιρνα το XF, αν δεν είχα το XS ή ακόμα και το ES.Αλλά αν είχα το XS, δεν θα έπαιρνα το XF εκτός και αν πουλούσα το ένα και έπαιρνα το άλλο πληρώνοντας λιγότερα από την τσέπη μου! Δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί να έχω το XS και να πάρω και  το XF και να τα έχω και τα 2,εκτός και αν είμαι ερωτευμένος με τα MOTIF και τα μαζεύω για συλλεκτικούς λόγους!

 

Πάντως σαν όργανα,"σκίζουν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλησπερα!!μια ερωτηση γιατι δεν γνωριζω!!!αν φερω καποιο workstation η καποιο synth απο εξωτερικο,πλην της παροχης ρευματος..θα εχω καποιο αλλο προβλημα??υπαρχουνε διαφορες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου