Προς το περιεχόμενο

αλαγες σε les paul!!!Η γνωμη σας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να αλλαχτει σε μια epi lp ειναι τα ποτενσιομετρα και οι μαγνητες. Τα μαμισια ποτενσιομετρα ειναι πολυ απροβλεπτα στη συμπεριφορα .

 

εγω εχω μια lp standard και τα ποντεσιομετρα ειναι αψογα... οσο για τα κλειδια παιδια μην τρελαθουμε... αν η κιθαρα φοραει grover γιατι να τα πειραξεις φιλε μου... υπαρχουν καλητερα κλειδια απο τα grover ? αν βαλεις κλειδια που κλειδωνουν τι θα κερδισεις ? σε κιθαρα χωρις τρεμολο δεν νομιζω οτι χρειαζονται κλειδια locking ... χανει η κιθαρα σου ? ξεκουρδιζει ? δεν νομιζω... οσο για τους στοκ μαγνητες.... καποια στιγμη θα ηχογραφησω ενα μικρο mp3 και θα ανεβασω να ακουσεις ποσο γκαζι μπορουν να βγαλουν οι στοκ μαγνητες με μια rp500... ανυποφορο γκαζι... ακομα και για μενα που εδω καπιοι ισως με εχουν καταλαβει ποσο αχορταγος ειμαι σε αυτο το θεμα... οποτε ασε το επιφωνακι ως εχει και παρε καλυτερο εξοπλισμο... δεν σου λεω το κλασσικο , μαζεψε κατι παραπανω και παρε εναν mesa boogie , απλα παρε μια πεταλιερα σωστη για γκαζια και θα δεις διαφορα τεραστια... τωρα αν δεν εχεις και ενυσχητη ακομα χειροτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά στα live.

Δεν ειδα καπου να μιλαει για live o BlackIce θα τον καλιψει τελεια πιστευω!

ποσο γκαζι μπορουν να βγαλουν οι στοκ μαγνητες με μια rp500...

+++++++10000

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την κιθαρα την πηρα απο νοιζ,και τα κλειδια και η γεφυρα δεν ειναι σε καλη κατασταση και εμφανισιακα και λειτουργικη.

οπως ειπα και πριν τα εχουν τα χρονια τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει απο ανταλαγη μια les paul replica αλλα πολυ καλη κατασκευαστηκα

η αλλαγες που εκανα ηταν:

 

μαγνητες tonerider rocksong set δεν ειναι active αλλα κλασικo heavy παιζουν ανετα.και οπω θα δεις εχει η και ακομη πιο γκαζατους και η ποιοτητα σε σχεση με την τιμη τους ειναι γνωστη σε αρκετους εδω στο νοιζ

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html

και ψωνιζεις απο εδω με ελαχιστα εξοδα αποστολης

http://www.dangleberrymusic.co.uk/p-136-tonerider-pickups-neck-humbucker-pickup-generator-pickup-in-nickel.aspx

αλλα και απο ελλαδα πιο τσιμπημενοι βεβαια

Fuzzville, Athens

Patision 220C, Athens, Greece 112 56

Tel: 210 8674090

Email: [email protected]

Website: www.myspace.com/fuzzvillemusicstore

 

500αρια cts pots και γενηκα ενα wiring kit να τελιωνεις μια για παντα

http://www.axesrus.com/axeknobs.htm#Kits

 

roller bridgε και γιατι οχι αυτη την WIlkinson Ultimate Roller Bridge

http://www.axesrus.com/axeSolidBodyh.htm

 

bone nut θα προτηνα κατι οχι ετοιμο αλλα να στο κοψει ο μαστωρας που θα πας να σου κανει το γενηκο σεταρησμα

 

τωρα τα κλειδια αν δουλευουν αστα για πιο μετα αν θες

 

ξερω οτι δεν εχεις πιστοτικη και καλα κανεις αλλα μπωρεις να ρωτησεις και να μαθεις σε καποια απτις γνωστες τραπεζες για μια απλη prepayed card και να εξυπηρετησε οποτε και οταν θες χωρις αλλες υποχρεωσεις με μονο μια φορτηση,αλλα και σιγουρα λιγοτερα χρηματα στις αγορες σου απέξω μιας και αν ηδη δεν το ξερεις εδω οι τιμες ειναι πολυ πανω

καλη τυχη

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τιν RP οι EMG το πιθανοτερο να ειναι περιττοι.

ναι αλλα οταν δεν θα ειναι εκει η rp500 θα ειναι απαραιτητοι.εξαλλου η rp500 ειναι για το μελλον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου πρόταση θα ήταν να μην αλλάξεις απολύτως τίποτα. Αντιθέτως, μπορείς να κρατήσεις τα χρήματα σου, μάζεψε όσο μπορείς παραπάνω και περίμενε να πάρεις ένα σοβαρό (ΣΟΒΑΡΟ) ενισχυτή της προτίμησής σου. Το gain και ο ήχος που θέλεις θα βγαίνει από εκεί. Οι πεταλιέρες είναι δυστυχώς μεσοβέζικες λύσεις (και είμαι κι εγώ κάτοχος πεταλιέρας - αναγκαστικά! ;D) και κατ'εμέ απογοητεύουν γρήγορα. Μπορεί οι εξομοιώσεις να είναι πειστικές μέχρι ενός σημείου στο αυτί, αλλά προσωπικά έχοντας συνηθίσει να παίζω με τις δυναμικές στο δεξί και το volume της κιθάρας και μόνο (ούτε κανάλια αλλάζω), η διαφορά είναι περισσότερο από απλά διακριτή σε μια πεταλιέρα.

 

Όπως και να'χει, πράττεις ότι σου υποδεικνύει η τσέπη σου και η κρίση σου, απλά παραθέτω τη γνώμη μου. Τα δύο cents μου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου