Προς το περιεχόμενο

heavy rock/stoner sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο marshall υπαρχει.JVM 205Η με 1936lead καμπινα.

Εχω και μια lespauloειδες κιθαρα την fernandes monterey elite με emg81 κουρδισμενη σε standard c με την οποια παιζω μεταλ.Mου ακουγεται λιγο too much o συνδιασμος...

Η αληθεια ειναι οτι με fuzz δεν εχω πιραματιστει ποτε...

 

 

χρειαζεσαι fuzz & lower output μαγνητες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από fuzz για ωραίο muff ήχο δες και τα hoof, masket, skreddy (ανάλογα ποιό muff θες, mayo all the way αν θες την γνώμη μου) ή κάποιο Stomp under foot.

Αν θες το holy grail fuzz για stoner, θα σου πρώτεινα ένα ωραιότατο D*A*M Meathead,

silicon fuzz, είναι κάτι ανάμεσα σε muff & silicon Fuzz Face, απλά must για τέτοιες μουσικές.

 

Κιθάρα θα ήθελα ηδανικά μαονένια με p90's, αλλά έχω δει να παίζουν stoner με τις πιο

κουφές και αταίριαστες κιθάρες οπότε anything goes.

 

Για ενισχυτές πολλά watt με to λιγότερο 2x12 cab

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει ο μαγικός συνδυασμός που τα κάνει όλα τέλεια. Υπάρχουν stoner ή και doom ακόμα μπάντες που παίζουν με ελάχιστο distortion και υπάρχουν κι άλλες που φτάνουν στα όρια του sludge. Αν μπορείς να μας αναφέρεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα του ήχου που θες να προσεγγίσεις πιστεύω θα σε βοηθήσουμε παραπάνω απ'το "ταυράκι + μοσχαροκεφαλή orange και φύγαμε".  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δικιο ο x-minor μου φαινεται...θα τα τσεκαρω τα fuzzakia μιας και ενα θα το παρω σιγουρα ασχετα με το στονερ μιας και λιπει το fuzz απο τη ''συλλογη'' μεχρι στιγμης.

Ενας ηχος που μου αρεσει πολυ για stoner ειναι των clutch τους οποιους ειδα και προσφατα στο gagarin και ο τυπας επαιζε με sg και 2 marshall plexοηδεις σε 2 x 4x12.

Παρ'ολα αυτα θα ηθελα λιγο πιο high gain ηχο απο τους clutch αλλα σε αυτο το ηχοχρωμα...

 

Mερικα videos που με κερδισαν ειναι τα παρακατω.

RED FANG

CLUTCH

Clutch - "Burning Beard" DRT Entertainment

KARMA TO BURN

DOWN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Χαίρε φίλε!

Το λοιπόν όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, μέσα στον χώρο του stoner υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί ήχοι, πράγμα που ζητάει πιο συγκεκριμένη περιγραφή για να σου προτείνει κανείς εξοπλισμό... Προσωπικά πάντως θα πρότεινα Les Paul, αλλα όχι κανένα καινούργιο chambered μοντέλο, γιατι αυτό θα σου έκοβε απ'τον ήχο/όγκο που φαντάζομαι θες να πετύχεις.. Αλλά δες μόνο από τα ονόματα που έστειλες: τον vintage-λιγότερο gain ήχο των Fang & Clutch, τον κλασικό les paul stoner rock (με έμφαση και στις δύο λέξεις) των Κ2Β ή το πιο EMG-oriented των DOWN (και αντίστοιχα corrosion of conformity αν σε ενδιαφέρει..) Γενικά ρίξε μια παραπάνω ματιά στο τι παίζει πριν βγεις στην γύρα για μασίνια! Αλλιώς κατευθύνσου σε ένα σετ les paul-marshall που θα παίζεις απο 70'ς μέχρι sludge! :-p

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic.

Αν και δεν μπορω με τιποτα να ακουσω αυτη τη μουσικη,

ακουσα απο Clutch  ή the Clutch(πως λεγονται) αυτο εδω καταλαθος και μου αρεσε.

Clutch - "Electric Worry" DRT Entertainment

 

Please continue! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου