Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με σεταπ κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδεια.

Εχω το εξεις προβλημα...

Εiχa σεταρει την κιθαρα μου με 11ρες john pierce.Mετα εβαλα ενα σετ rotosound 11ρες

παρομοιο και ολα ηταν παλι οκ.Τωρα εβαλα ενα σετ 11ρες ernie ball παλι παρομοιο,και

τασταρει το 4ο ταστο λιγο στις μπασες χορδες.

ΓΙΑΤΙ???Μπορω να κανω κατι να το φτιαξω?

 

Να επισημανω οτι δεν εχω πιραξει καθολου τη γεφυρα και το truss rod απο τοτε που την

πηρα απο το σεταπ πριν 3-4 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τσεκαρε το relief του μπρατσου!!!πατα με το αριστερο χερι στο πρωτο ταστο τη μπασα μι και με το δεξι αντιχειρα πατα στο 15 ταστο.Τωρα με το μεσαιο δακτυλο ;D του δεξιου χεριου ελεγξε την αποσταση της χορδης απο το 7 ταστο.Πρεπει να ειναι 0,3-0,5 χιλιοστα.Λογικα για να τασταρει εκει εχει λιγοτερη αποσταση.Αρα πρεπει να χαλαρωσεις να ξεσφιξεις δηλ. το truss rod.Τωρα το λιγο που λες ειναι σχετικο δηλ. τριζει Ή τασταρει κανονικα.Το τριξιμο ακουγεται απο τον ενισχυτη στο καθαρο καναλι?Τι κιθαρα εχεις γιατι συνηθως αυτες που εχουν πολυ λεπτο μπρατσο πχ ΙΒΑΝΕΖ θελουν συχνα ρυθμισμα αναλογα με τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε βήμα-βήμα αυτά που θα διαβάσεις κ θα είσαι κύριος! 8)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

 

Να ξέρεις πως το σετάρισμα δεν είναι παντοτινό κ ότι μπορεί κάποιες χορδές να είναι ίδιο πάχος αλλα διαφέρουν στην ποιότητα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε βήμα-βήμα αυτά που θα διαβάσεις κ θα είσαι κύριος! 8)

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

 

Να ξέρεις πως το σετάρισμα δεν είναι παντοτινό κ ότι μπορεί κάποιες χορδές να είναι ίδιο πάχος αλλα διαφέρουν στην ποιότητα! :)

Μπα δεν ειναι θεμα ποιοτητας,καθως τωρα που ειναι και καλοκαιρι μπορει να υπαρχει μια μικρομεταβολη στο μπρατσο λογω της ζεστης,για περισοτερα ας μας πει καποιος που γνωριζει καλυτερα

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν ειναι θεμα ποιοτητας,καθως τωρα που ειναι και καλοκαιρι μπορει να υπαρχει μια μικρομεταβολη στο μπρατσο λογω της ζεστης,για περισοτερα ας μας πει καποιος που γνωριζει καλυτερα

 

Θα διαφωνήσω με το θέμα ποιότητας γιατί κ εγώ νόμιζα πως δέν παίζει ρόλο αλλα όταν άλλαξα απο Νταντάριο 10άρες σε Ελιξίρ 10άρες ώς που να την σετάρω με ζόρισε αρκετά! >:(

 

Αλλα θα συμφωνήσω με τα καιρικά φαινόμενα! ;) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με το θέμα ποιότητας γιατί κ εγώ νόμιζα πως δέν παίζει ρόλο αλλα όταν άλλαξα απο Νταντάριο 10άρες σε Ελιξίρ 10άρες ώς που να την σετάρω με ζόρισε αρκετά! >:(

 

Αλλα θα συμφωνήσω με τα καιρικά φαινόμενα! ;) ;D ;D

 

κοιτα εγω τουλαχιστον με τις ernieball δεν ειχα ποτε προβλημα,ελιξιρ δεν εχω δοκιμασει επειδη ειναι καπως ακριβα τα σετ που εχω δει.Το μονο που μου την σπαει στις ernieball ειναι οτι μαυριζουν ευκολα...εγω παντα 10αρες βαζω αλλα ειναι και αναλογα το οργανο καποια εχουν πιο σταθερα μπρατσα...ενταξει ισως λεω και μ******ς ,δεν ξερω αυτη ειναι η αποψη μου τωρα αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτΙ εχω vintage μπρατσο ειναι μια fender mij reissue 57.

πως θα πιραξω το truss rod οταν πρεπει να βγαλω πρωτα τις χορδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις οποιες εβαλα πριν 30 λεπτα...

Ειναι ολοκαινουριες  :(

 

μηπως να τις αφησω 2 βδομαδες και να βαλω αλλες κανοντας ολη τη διαδικασια απο την αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις οποιες εβαλα πριν 30 λεπτα...

Ειναι ολοκαινουριες  :(

 

μηπως να τις αφησω 2 βδομαδες και να βαλω αλλες κανοντας ολη τη διαδικασια απο την αρχη?

 

Σήκωσε λίγο το καβαλάρι κ δες αν σου ταστάρι ακόμα!

Για να μήν βγάζεις-βάζεις χορδές...ίσως δεν σου ταστάρι μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου