Προς το περιεχόμενο

Επειγον - Cubase 5 + Garage Band = Our promo cd??? or nothing?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον λεω επιγον επειδη πρεπει να λυσω αυτο το προβλημα οσο πιο γρηγορα αλλιως τιην εβαψα.... Λοιπον ηχογραφω σπιτι μου το πρωτο μας promo cd ως συγκροτημα.. drums, guitars - bass-  vocals. Xρησιμοποιω για recodrings: saffire pro 40, , rode nt1a, sm 57, e604, randall amps κλπ  ηχογραφω στο imac

Η διαδικασια που ακολουθω ειναι η εξης: Hχογραφω στο computer με cubase 5 windows 7... με μετρονομο μια κιθαρα για reference track για να μπορω να ηχογραφησω τα drums.. Mετα κανω  export την κιθαρα την βαζω στο Garage Band και imac.. και ακουγωντας την γραφω το track των drums... Ξανα export απο  Garage band πισω στο cubase επεξεργασια και μετα πισω στο garage band για να ακουνε οι κιθαρες το complete drum track και να γραψουν στο σωστο bpm και feeling.. Λοιπον μολις τελειωσα σημερα οοοολες τις κιθαρες και μπασο.. Τα κανω import στο cubase και μολις αντιληθηκα οτι δεν συνχρονιζονται με τα τυμπανα.......  ??? εχω πελαγωσει... ειναι 1-2 bpm διαφορα....το cubase το γνωριζω αρκετα καλα... Mπας και μου κανε καμια λαδια το garage band στο export.... δεν εχω ιδεα....

 

ps: το γιατι γινετε ολη αυτη η διαδικασια μην το ψαχνετε δεν υπαρχει αλλη επιλογη..

ps1: σε 2 μερες πρεπει να παραδωσω γιατι πρεπει να βγουν οι κοπιες των cd..

ps2: ελπιζω να ειναι κατανοητα οπως τα εγραψα

 

 

Οποιαφηποτε βοηθεια ειμαι ολος αυτια... βασικα ματια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps: το γιατι γινετε ολη αυτη η διαδικασια μην το ψαχνετε δεν υπαρχει αλλη επιλογη..

 

Καλώς, ας μην το ψάξουμε. Ας περιοριστούμε να πούμε ότι κάνεις λάθος και ότι δεν θα έχεις έτοιμο το πρόμο cd σε δύο μέρες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πολυ καλα οτι εννουσα γιατι πρεπει να μεταφερω απο τον ενα υπολογιστη στον αλλο να μην το ψαξουμε και οχι να μην ψαξουμε το προβλημα αλλα αμα εσυ αυτο καταλαβες και επρεπε να πεις εξυπναδα οκ.. Παμε παρακατω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις πολυ καλα οτι εννουσα γιατι πρεπει να μεταφερω απο τον ενα υπολογιστη στον αλλο να μην το ψαξουμε και οχι να μην ψαξουμε το προβλημα αλλα αμα εσυ αυτο καταλαβες και επρεπε να πεις εξυπναδα οκ.. Παμε παρακατω..

 

Δεν ξέρω τίποτε "πολύ καλά" για το ζήτημά σου εκτός από αυτά που μας λες. Έχεις υιοθετήσει μία εντελώς αναποτελεσματική και χασομέρικη διαδικασία και μας ζητάς να την θεωρήσουμε δεδομένη. Δεν μπορεί να γίνει αυτό, αν όχι για τίποτε άλλο, αλλά διότι θα διαβάσει και κανένας άλλος και θα νομίσει ότι είναι λογικό να πηγαινοφέρνουμε τα τρακς από το ένα DAW στο άλλο.

 

Παρακάτω; Που ακριβώς;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως πρεπει να παραδεχθω πως ο φιλος ειχε φαντασια στον τιτλο! :)

 

σορυ για το οφτοπικ, συνεχιστε!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα όλη αυτή η "σαλάτα" που έχεις φτιάξει. Και (ίσως) μπορώ να καταλάβω γιατί το έκανες...αλλά θα συμφωνήσω με τον Trolley ότι έκανες λάθος επιλογή...

Πάμε παρακάτω...Βάλε πρώτα τους ρυθμούς στο Melodyne και μετά όλα τα υπόλοιπα και πές τους να συγχρονιστούν...χαζή μέθοδος...αλλά τόσο χαζή όσο και η αρχική δικιά σου!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα όλη αυτή η "σαλάτα" που έχεις φτιάξει. Και (ίσως) μπορώ να καταλάβω γιατί το έκανες...αλλά θα συμφωνήσω με τον Trolley ότι έκανες λάθος επιλογή...

Πάμε παρακάτω...Βάλε πρώτα τους ρυθμούς στο Melodyne και μετά όλα τα υπόλοιπα και πές τους να συγχρονιστούν...χαζή μέθοδος...αλλά τόσο χαζή όσο και η αρχική δικιά σου!

 

Eλα οι μαγκιες στα forum!

Aμα η ηχογραφηση επρεπε να γινει σε ενα χωρο που υπαρχει μονο το imac... και ολη η παραγωγη καπου που εχω μονο cubase πως αλλιως θα μπορουσα να δουλεψω??? Τεσπα ευχαριστω για την βοηθεια και αμα δεν εχετε κατι ουσιαστικο να γραψετε γιατι μπαινετε στον κοπο καν??

Δεν εχω υποψη το melodyne θα το ψαξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω υποψη το melodyne θα το ψαξω..

Το "ευχαριστω για την βοηθεια" και "ουσιαστικό" μήπως πάνε εδώ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από την στιγμή που το πρόβλημά σου είναι σε audio tracks (πρόβλημα ταχύτητας - συγχρονισμού ή/καί τονικότητας) υπάρχει δοκιμασμένη λύση, τουλάχιστον από εμένα.

 

VP-9000

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=271

ή VariOS

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=539

 

Το melodyne το έχω δει αλλά ποτέ δεν έτυχε να το δουλέψω σε κάποια παραγωγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα οι μαγκιες στα forum!

Aμα η ηχογραφηση επρεπε να γινει σε ενα χωρο που υπαρχει μονο το imac... και ολη η παραγωγη καπου που εχω μονο cubase πως αλλιως θα μπορουσα να δουλεψω???

Γι αυτό είπα ότι τα έκανες σαλάτα...με επιβεβαιώνεις! ;)

 

Μόνο το οnline demo του Melodyne να δείς, θα καταλάβεις ότι είναι ζήτημα ενός λεπτού ο συγχρονισμός...

 

Και ναι...εάν σου λύνουμε το πρόβλημα σε ένα λεπτό...είμαστε μάγκες σe αυτό το forum!!! ;D ;D

Kαλή τύχη!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου