Προς το περιεχόμενο

Γιατί Δεν Έχουμε Ένα Περιοδικό Μουσικής Στην Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά είναι δεδομένα σε ένα συγκεκριμένο χώρο (μοτό ή μουσική ή πλέξιμο)

Είναι δεδομένα σε οποιοδήποτε διαφημιστικό πλάνο για οποιοδήποτε προϊόν...δύσκολα θα διαφημίσουμε ουίσκι στην...Μανίνα, κι ας έχει το μεγαλύτερο τιράζ στην Ελλάδα. Ούτε Κοκακόλα...κοκακόλα light ναι...για να καταλαβαίνουμε και τη διαφορά.

Τα παραδείγματά μου είναι "χοντροκομένα" για να γίνουν κατανοητές οι διαφορές

 

το σχόλιο αφορά στη σύγκριση μεταξύ e-magazine και έντυπου περιοδικού, με δεδομένο το χώρο

Και εδώ όμως, έχουμε διαφορετικά εργαλεία μέτρησης αποτελεσματικότητας που δεν είναι ο όγκος (τιράζ).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Αχ βρε Ηλία........  :-\

Ή είσαι λίγο καιρό στο Νοιζ ή δεν διαβάζεις αρκετά το Νοιζ είτε είσαι αθεράπευτα οπτιμιστής.

Αλλά για να παίζεις βιοποριστικά τη μουσική που σου αρέσει στην Ελλάδα, μάλλον το τρίτο  ;D

 

Μμμμ...μάλλον το τρίτο ;D...

Συγγνώμη αλλά όντως είμαι ελαφρώς αμόρφωτος - και όχι μόνο στα περί ΝΟΙΖ...

Υπήρξα παρορμητικός εδώ...θα μάθω 8)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γνώμη και από εμένα: το "περιοδικό" που ζητείται στο πρώτο ποστ δεν είναι μουσικό περιοδικό, αλλά περιοδικό για μουσικούς.

 

Θα πει κάποιος "και τι μας το λες;". Σας το λέω, ακριβώς για να υπογραμμίσω ότι ζητάμε ένα περιοδικό για μουσικούς, σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει καν περιοδικό για τη μουσική, το οποίο δεν υπάρχει διότι το ενδιαφέρον για τη μουσική είναι σχεδόν μηδενικό.

 

Αν αναζητήσετε, θα βρείτε ότι (ειδικά πριν το ίντερνετ) υπήρχαν δεκάδες παρόμοια έγκυρα περιοδικά και στις ΗΠΑ και στην Αγγλία, τα οποία πληροφορούσαν για μουσικά θέματα από κλασσική μουσική μέχρι ακραίο σκληροπυρηνικό πανκ.

 

Στην Ελλάδα, το μόνο περιοδικό που θυμάμαι να έχει τέτοιο προσανατολισμό ήταν το "Ποπ και Ροκ" (του Πετρίδη βέβαια), και αυτό έπαψε να είναι βιώσιμο και χάθηκε πριν πολλά-πολλά χρόνια. Ο "Ήχος" παλινωδούσε πάντα ανάμεσα στο Hi-Fi και τη μουσική (άσε που πριν λίγες μέρες πηγα να το πάρω - 12 του μήνα - και ακόμη δεν είχε βγει).

 

Οπότε, κατανοείτε φαντάζομαι την αντίφαση: αν δεν υπάρχουν αρκετοί ακροατές μουσικής για να συντηρήσουν ένα έστω μουσικό περιοδικό, τότε πως θα συντηρηθεί ένα περιοδικό για μουσικούς, οι οποίοι είναι σίγουρα λιγότεροι;;

 

Δεν είναι λοιπόν θέμα φόρμας, ή τεχνολογίας ή κρίσης: απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αρκετοί μουσικόφιλοι και αυτό είναι όλο.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "Ήχος" παλινωδούσε πάντα ανάμεσα στο Hi-Fi και τη μουσική

 

είναι απαραίτητο να το παρουσιάσεις αυτό τόσο απαξιωτικά;

 

ο Ήχος καλύπτει και τους δύο χώρους, τόσο απλά, αυτό θέλουν, αυτό κάνουν, και δεν τους μειώνει καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απαραίτητο να το παρουσιάσεις αυτό τόσο απαξιωτικά;

 

Δεν το εννοούσα απαξιωτικά καθόλου (παρ' ότι δε συμφωνώ ότι καλύπτει και τους δύο χώρους, αντίθετα νομίζω ότι δεν τους καλύπτει επαρκώς), άλλωστε και εγώ αυτό διάβαζα για πολλά χρόνια.

 

Το εννοούσα στο στυλ "ακόμη και αυτό το επιτυχημένο περιοδικό, δεν θα ήταν ίσως βιώσιμο αν αναφερόταν μόνο στη μουσική, αντίθετα χρειαζόταν πάντα και το κοινό του hi-fi για να επιβιώνει διαφημιστικά", το οποίο είναι άλλος ένας τρόπος να πεις ότι όντως δεν υπάρχουν αρκετοί μουσικόφιλοι.

 

Μάλιστα - δεν ξέρω αν το έχεις υπ' όψιν σου - είχαν υπάρξει εισηγήσεις από τους συνεργάτες του περιοδικού για αυτονόμηση της μουσικής ύλης, δηλ. για τη δημιουργία δύο περιοδικών - όμως δεν έγινε ποτέ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εννοούσα στο στυλ "ακόμη και αυτό το επιτυχημένο περιοδικό, δεν θα ήταν ίσως βιώσιμο αν αναφερόταν μόνο στη μουσική, αντίθετα χρειαζόταν πάντα και το κοινό του hi-fi για να επιβιώνει διαφημιστικά", το οποίο είναι άλλος ένας τρόπος να πεις ότι όντως δεν υπάρχουν αρκετοί μουσικόφιλοι.

 

τώρα είσαι σαφής

 

η ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά, σε όλα τα προϊόντα/υπηρεσίες, δεν μου έρχεται στο μυαλό καμία εξαίρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα είσαι σαφής

Και για τα υπόλοιπα post σου..Thanks από εμένα Trolley

 

Και δεν το λέω ειρωνικά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λέτε οτι το κοινό δεν επαρκεί για να συντηρήσει την ύπαρξη ενός περιοδικού αυτού του ειδους?

Μήπως ένας διαφορετικός τρόπος προσέγγισης του κοινού θα το έφερνε πιο ψηλά απ'τις ματαιώδοξες προσδοκίες σας?

Δηλαδή, αν ήταν πραγματικά περιοδικό απο μουσικούς για μουσικούς, με την ύπαρξη άρθρον περί τεχνικών, μουσικών κομματιών και άρθρα παρουσιάσεων και προωθούνταν πέραν των περιπτέρων, στα πιο εξειδικευμένα μέρη όπως ωδεία, μουσικά σχολεία κλπ δεν θα είχε περισσότερες πωλήσεις, απ'οτι αν το αφήνανε στο ράφι ενός περιπτέρου?

Εγώ λέω πως ναι, αλλά εκεί πλέον τίθεται και θέμα διαφορετικής στρατηγικής προώθησης του περιοδικού και αν οι υπεύθηνοι είναι διατεθιμένοι να το κάνουν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λέτε οτι το κοινό δεν επαρκεί για να συντηρήσει την ύπαρξη ενός περιοδικού αυτού του ειδους?

Μήπως ένας διαφορετικός τρόπος προσέγγισης του κοινού θα το έφερνε πιο ψηλά απ'τις ματαιώδοξες προσδοκίες σας?

Δηλαδή, αν ήταν πραγματικά περιοδικό απο μουσικούς για μουσικούς, με την ύπαρξη άρθρον περί τεχνικών, μουσικών κομματιών και άρθρα παρουσιάσεων και προωθούνταν πέραν των περιπτέρων, στα πιο εξειδικευμένα μέρη όπως ωδεία, μουσικά σχολεία κλπ δεν θα είχε περισσότερες πωλήσεις, απ'οτι αν το αφήνανε στο ράφι ενός περιπτέρου?

Εγώ λέω πως ναι, αλλά εκεί πλέον τίθεται και θέμα διαφορετικής στρατηγικής προώθησης του περιοδικού και αν οι υπεύθηνοι είναι διατεθιμένοι να το κάνουν.

 

Η επιθυμία σου για κάτι καλό είναι τόσο μεγάλη που... πραγματικά αισθάνομαι άσχημα να απαντώ παριστάνοντας τον ρεαλιστή... αλλά είναι δυστυχώς αλήθεια ότι τα νούμερα δε βγαίνουν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ένας διαφορετικός τρόπος προσέγγισης του κοινού θα το έφερνε πιο ψηλά απ'τις ματαιώδοξες προσδοκίες σας?

 

απαισιόδοξες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου