Προς το περιεχόμενο

pay 2 play ( η νεα μοδα , υποθετικα ερχομενη στην Ελλαδα)


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οφειλω να ζητησω συγνωμη απο τους αναγνωστες του φορουμ γι αυτο. Απλα διαβαζοντας για το φαινομενο pay2play ειπα να το αναφερω ως κραχτη για το μελλον στις μουσικες σκηνες. Δεν ειναι παραπλανητικο. Το επομενο βημα μετα τη λαμογια θα ειναι εμεις να πληρωνουμε για να παιζουμε. ΕΙναι το ζοφερο κ αδιστακτο μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η συμφωνια ηταν οτι απο τα 40 ατομα κ πανω παιρναμε 50-50. Απ τα 40 κ κατω παιρναμε 4 ευρω ανα κεφαλι.  Ο τσεκαδορος στη πορτα μετρησε 68 ατομα. Ο μαγαζατορας λεει 48. ( αντε να του το αποδειξεις). Κ μετα λεει οτι μπηκε κ μεσα επειδη ο κοσμος δεν ηπιε ( πως να πιει, οταν εκτος απο το 10ευρω χρεωνεις αλλα 3 για μπυρα η 4 για ποτο?) κ φυσικα δε μας πληρωσε , ουτε ποτα μας κερασε.

τα χαρτακια που κοπηκαν στην εισοδο με το 10ευρω που ειναι?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgious εκανες τη σωστη ερωτηση, παραλιγο να το ξεχναγα, λοιπον του ζητησαμε να μας δειξει τα χαρτακια της εισοδου, κ ξερεις τι ειπε? Εδινα καρτελακια κ επειδη μου τελειωσαν η γκαρσονα τα ξαναπηγε πισω στην εισοδο . Αλλα το παιδι στην εισοδο τα μετρησε ολα ( μεχρι το 48 γιατι στο σχολειο δε του εμαθαν παραπανω) ισχυριστηκε. καλο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνια ηταν οτι απο τα 40 ατομα κ πανω παιρναμε 50-50. Απ τα 40 κ κατω παιρναμε 4 ευρω ανα κεφαλι.  Ο τσεκαδορος στη πορτα μετρησε 68 ατομα. Ο μαγαζατορας λεει 48. ( αντε να του το αποδειξεις). Κ μετα λεει οτι μπηκε κ μεσα επειδη ο κοσμος δεν ηπιε ( πως να πιει, οταν εκτος απο το 10ευρω χρεωνεις αλλα 3 για μπυρα η 4 για ποτο?) κ φυσικα δε μας πληρωσε , ουτε ποτα μας κερασε.

 

Τα 10 ευρω στην εισοδο ηταν κοινη συμφωνια, αρα εχετε και εσεις μεριδιο ευθυνης. Βεβαια το γεγονος οτι δεν σας πληρωσε δεν ειναι σωστη επαγγελματικη συμπεριφορα. Για δωρεαν ποτα δεν ηταν στην συμφωνια οποτε δεν βλεπω το λογο που επισημανθηκε.

 

 

 

Η διαφορα στα ατομα συνηθως υπαρχει για διαφορους λογους

 

1. Γνωστοι του καταστηματος, οποτε αυτοι δεν μετρανε σαν πελατες (εχει καθε  δικαιωμα να βαλει μερικους γνωστους του δωρεαν για θεμα δημοσιων σχεσεων)

2. Ειχατε καποιο guest list? Οταν εχετε δικα σας ατομα να μπαινουν δωρεαν φυσικα και δεν μετρανε αυτα τα ατομα, αφου δεν πληρωνουν εισητηριο

3. Κακεντρεχεια του ιδιοκτητη

 

 

Αν η συμφωνια τηρηθηκε το ξερετε εσεις και ο ιδιοκτητης εκτος και αν μπορειτε να το αποδειξετε εγγραφως με καποιο συμφωνητικο, τιποτα το δικηγοριστικο απλα τους ορους συμφωνιας και τις υπογραφες σας

 

Ασχετα με το αν τηρηθηκε η συμφωνια η οχι μερικα πραγματα που αξιζουν προσοχη

 

1. Τι ειδος μουσικης παιζετε, αν παιζετε διασκευες και ζητατε 10 ευρω στην εισοδο εμενα μου φαινονται πολλα, αλλωστε δεν θα πηγαινα να δω ενα συγκροτημα που παιζει διασκευες  (μονο εαν ηταν δωρεαν). Προτιμω αυθεντικα συγκροτηματα

 

2. Ποσο κοινο εχετε (ασχετα με το μαγαζι). Μηπως ειναι πολυ νωρις να χρεωνετε 10 ευρω για να σας δουν. Ειναι συνηθισμενο η αυξημενη τιμη να δημιουργει κακες εντυπωσεις στους πελατες (εαν δεν τους αρεσει το αποτελεσμα μονο κακα λογια θα πουν). Στην περιπτωση που πληρωνοσασταν ειναι αμφιβολο εαν θα σας εκλεινε ξανα για συναυλια αφου μαζεψατε μονο 48-68 ατομα (Ποσα ατομα χωραει το μαγαζι ?)

 

3. Ημερα της συναυλιας, αν ηταν για παραδειγμα στον τελικο η στο rockwave η καποια μερα που ο κοσμος δεν ειναι διαθεσιμος εχετε δημιουργησει ενα ακομη προβλημα

 

Οπως και αλλοι ειπαν τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε και οχι για να γκρινιαζουμε. Μπορεις να ξεκινησεις να διαβαζεις αυτο το βιβλιο

 

http://www.play.com/Books/Books/4-/5816750/Tour-Smart/Product.html

 

Σιγουρα το επομενο live σας θα ειναι πιο προσεγμενο.

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Νικο

Να σ απαντησω σε ενα ενα.

 

1. Φυσικα κ δε μετρησαμε γνωστους του καταστηματος γιατι με αυτους θα ειμασταν +10 πανω. Οι οποιοι το ειπαν στη πορτα ειμαι γνωστος, μη με μετρας συνεπως τους βγαλαμε εκτος.

 

2. Ουτε τη γκεστ λιστα μετρησαμε. Αν κ αυτοι ηταν με το ζορι 6 με 7 ατομα.

3. Συμφωνω κ λιγα λεμε.

4. Παιζαμε hard rock mainstream κομματια, το προγραμμα μας απαρτιζοταν απο 40% δικα μας κ 60% διασκευες.

5. Ειχαμε 68 ατομα μειον τους γνωστους του μαγαζατορα κ τους γκεστ μας. Το μαγαζι ηταν πιτα.

6. Δεν ηταν στο τελικο ουτε στο rockwave. Οποτε τι λες? ειμαι αδικαιολογητα γκρινιαρης?

 

Οσα βιβλια κ αν διαβασεις, παντα θα στη κανουν τη κλεψια.  Κ οσο για τα 10 ευρω, ο ιδιοκτητης μας ειπε οτι ειναι μια στανταρ φιξ τιμη με ποτο, φυσικα που δεν ισχυσε ουτε αυτο γιατι μολις μυριστηκε κοσμο ( που δεν θα χει ξαναδει στη τρυπα του) εβαζε κ καπελο 3 στη μπυρα κ 4 στο ποτο οπως προανεφερα. Αλλα μη μου πειτε οτι ε ενας μακακα ειναι αυτος, δεν ειναι ολοι ετσι.  Ολο κ κατι απο οσα προανεφερα κανουν , εαν δε τα κανουν ολα μαζι οπως ο λεγαμενος κυριος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας δεν ξέρω αν είναι άσχετο με την κουβέντα αλλά ένας φίλος που δούλευε επαγγελματικά στο Σικάγο , οι καταστηματάρχες ζητούσαν λίστα πελατών  που θα φέρει το σχήμα . Αν η λίστα ήταν ικανοποιητική τότε άρχιζε ο οικονομικός  διακανονισμός  ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας δεν ξέρω αν είναι άσχετο με την κουβέντα αλλά ένας φίλος που δούλευε επαγγελματικά στο Σικάγο , οι καταστηματάρχες ζητούσαν λίστα πελατών  που θα φέρει το σχήμα .

Καλά, στο Σικάγο είναι γνωστοί γκανγκστερς...φουσκωτούς είχε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, στο Σικάγο είναι γνωστοί γκανγκστερς...φουσκωτούς είχε?

 

Ηταν ο φίλος μου ,μια φορα στον ηλεκτρικό, και ενας τύπος πυροβόλησε έναν αλλο στο κεφάλι κατά τη διάρκεια της διαδρομής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου Νικο

Να σ απαντησω σε ενα ενα.

 

1. Φυσικα κ δε μετρησαμε γνωστους του καταστηματος γιατι με αυτους θα ειμασταν +10 πανω. Οι οποιοι το ειπαν στη πορτα ειμαι γνωστος, μη με μετρας συνεπως τους βγαλαμε εκτος.

 

2. Ουτε τη γκεστ λιστα μετρησαμε. Αν κ αυτοι ηταν με το ζορι 6 με 7 ατομα.

3. Συμφωνω κ λιγα λεμε.

4. Παιζαμε hard rock mainstream κομματια, το προγραμμα μας απαρτιζοταν απο 40% δικα μας κ 60% διασκευες.

5. Ειχαμε 68 ατομα μειον τους γνωστους του μαγαζατορα κ τους γκεστ μας. Το μαγαζι ηταν πιτα.

6. Δεν ηταν στο τελικο ουτε στο rockwave. Οποτε τι λες? ειμαι αδικαιολογητα γκρινιαρης?

 

Οσα βιβλια κ αν διαβασεις, παντα θα στη κανουν τη κλεψια.  Κ οσο για τα 10 ευρω, ο ιδιοκτητης μας ειπε οτι ειναι μια στανταρ φιξ τιμη με ποτο, φυσικα που δεν ισχυσε ουτε αυτο γιατι μολις μυριστηκε κοσμο ( που δεν θα χει ξαναδει στη τρυπα του) εβαζε κ καπελο 3 στη μπυρα κ 4 στο ποτο οπως προανεφερα. Αλλα μη μου πειτε οτι ε ενας μακακα ειναι αυτος, δεν ειναι ολοι ετσι.  Ολο κ κατι απο οσα προανεφερα κανουν , εαν δε τα κανουν ολα μαζι οπως ο λεγαμενος κυριος ...

 

 

Ο μονος λογος που ανεφερα την γκρινια ειναι γιατι σκοπος απο μια τετοια εμπειρια ειναι η βελτιωση της στρατηγικης σας. Βεβαια καλα εκανες και μοιραστηκες την εμπειρια σου

 

Εγω αυτο που θα εκανα μετα απο μια τετοια εμπειρια ειναι :

 

1. Δεν θα ξαναεπαιζα σε αυτο το μαγαζι

2. Θα εφτιαχνα ενα απλο συμφωνητικο για επομενες συναυλιες (αν δεν το υπογραψει ο ιδιοκτητης τοτε κατι παει στραβα)

3. Θα ημουν ευγενικος με τους υπολοιπους ιδιοκτητες (δεν ειναι καλη ιδεα να ξεκινατε μια συμφωνια με κακη διαθεση)

 

 

Ελπιζω το θεμα να μην εξελιχθει σε απλο κουτι παραπονων

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τον πήρατε από τα μούτρα ομαδικά με τα διάφορα.

Λανθασμένα ως τίτλος μεν και πολλάκις συζητημένο αντικείμενο αλλά παρόλα αυτά ένα υπαρκτό ζήτημα.

Δεν παίζει ρόλο τι μουσική παίζεις, για πόσο θα παίξεις, πόσο κόσμο φέρνεις και πόσο χρεώνεις. Αυτά είναι ζητήματα που θα σου επιτρέψουν να ξαναπαίξεις ή όχι και με καλύτερους ή χειρότερους όρους.

Παίζει ρόλο η προηγηθείσα συμφωνία που κάνεις. Θα μου πεις ποιά συμφωνία. Αυτή που έσφιξες τα χέρια (καμία γραπτή συμφωνία εκατέρωθεν) και τα κριτήρια αποδοχής επικυρώνονται από τον εκάστοτε "πορτιέρη";

Εάν η συμφωνία είναι fixed price (τόσα και όσοι κι άμα έρθουν ή τόσα άμα έρθουν τόσοι και διαφορετικά τόσα) τα πράγματα είναι οριστικά.

Εάν η συμφωνία είναι time & material (ποσοστό επί του εισητηρίου) τα πράγματα είναι ρευστά (είναι μεγάλη η λίστα των πραγμάτων που δεν εξασφαλίζονται με το "πάρε τόσα το κεφάλι να παίξεις το Σάββατο").

Και παραμένουν ρευστά εφόσον δεν συγκεκριμενοποιείται και καταγράφεται το είδος της συναλλαγματικής σχέσης.

Και αυτήν την ρευστότητα επικυρώνουν σιωπηρώς αμφότερα τα μέρη.

Απλώς είναι πιο επώδυνο για αυτούς που ζούνε από αυτό.  ;)

 

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Και ναι, στην Αμερική (αλλά και στην Ελλάδα), απ' όσο γνωρίζω, υπάρχει το pay2play.

Αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς όπως περιγράφτηκε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου