Προς το περιεχόμενο

Πολυτονικό σύστημα και άλλα ηδύποτα


ex-BitCollector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεξε όμως που είναι η παγίδα. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο γιατί να σταματήσουμε εκεί; Γιατί να μην κάνουμε ακόμα δυσκολότερη την γλώσσα μας και να γίνουμε όλοι σαίνια. Ας εισάγουμε π.χ. ιερογλυφικά πέντε, έξι χιλιάδες για αρχή. Άσε που θα έχουν και πολύ δουλειά οι γλωσσολόγοι, βοηθά και την ανεργία  :). My point is ότι μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε για την πραγματική αξία του πολυτονικού, όχι με εθνικιστικές μπούρδες (αρχαία ελληνικά my ass), αλλά δεδομένης της τρέχουσας κατάστασης στα νέα ελληνικά μην τα εκφυλίζουμε κι άλλο. Βάλε κανα τόνο βρέ bro, τσάμπα είναι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε κανα τόνο βρέ bro, τσάμπα είναι.

 

ἂν εἶναι γιά σένα θά βάζω

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(η λυπη που νοιωθω βλεποντας την 9χρονη κορη του Γερμανου φιλου μου να μιλαει Γερμανικα επιπεδου Γκαιτε ενω η 9χρονη κορη του Ελληνα φιλου μου.... αλλαλαζει ως... πιθηκας... ;D κατι λεξεις  που μοιαζουν με...Ελληνικα,ισως με κανει ακομα περισσοτερο αντιδραστικο...)

Η 9χρονη κόρη μου μιλάει πάρα πολύ καλά Ελληνικά.

Εχουμε δώσει ιδιαίτερο βάρος και στα δύο παιδιά μας στο θέμα διάβασμα (δεν μιλάω για το σχολικό). ΚΑι ως εκ τούτου μιλάνε αρκετά καλά από μικρή ηλικία.

Αντίθετα από κάτι Αμερικανάκια που γνωρίσαμε πέρυσι που ήταν όλο κλισέ εξυπνάδες. (ασε εκείνο το "like" κάθε τρίτη λέξη)

Α, ναι. Τα βιβλία που διαβάζουν τα παιδιά μου είναι σε μονοτονικό.

Και η φιλοσοφία, ποίηση, αστρονομία, μαθηματικά, μουσική που θα διαβάσουν θα είναι στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά και μονοτονικά Ελληνικά.

Και είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα έχουν καλύτερες, περισσότερες γνώσεις τις οποίες θα διαχειρίζονται γλωσσικά ΠΟΛΥ καλύτερα από τη γιαγιά τους που διάβαζε Φαντάζιο και Ρομάντζο στο πολυτονικό.

 

Να πω ότι θεωρώ ατράνταχτο επιχείρημα το "γιατί μου αρέσει βρε αδερφέ".

Για τα υπόλοιπα ........

 

Yann, η συντήρηση και η αντίδραση στην αλλαγή δεν είναι ακριβώς αυτό που εννοείς αντίδραση

 

Κι είχα πει, θα το βουλώσω.

Αλλά σκας ελέφαντα ρε Νικο.

Yann, τ΄απόγευμα βάλε καφέ.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ἂν εἶναι γιά σένα θά βάζω

 

 

τέλεια, τώρα που το βρήκες, φυσικά θα το συνεχίσεις!!  :D  :D

 

να δούμε πόσο θα αντέξεις τα ταχυδακτυλουργικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 9χρονη κόρη μου μιλάει πάρα πολύ καλά Ελληνικά.

 

H κορη σου αποτελει ΕΞΑΙΡΕΣΗ (& το ξερεις πολυ καλα αυτο),οπως αλλωστε εξαιρεση αποτελεις  & ....εσυ... ;D

 

Αντίθετα από κάτι Αμερικανάκια που γνωρίσαμε πέρυσι που ήταν όλο κλισέ εξυπνάδες. (ασε εκείνο το "like" κάθε τρίτη λέξη)

 

Δεν μιλησα για Αμερικανακια,για Γερμανακια μιλησα (μη ξεχνας οτι οι Γερμανοι ΕΙΝΑΙ φιλοι μας... ;D),τα Αμερικανακια την εχουν χασει τη μαχη εδω και χρονια....

 

 

Να πω ότι θεωρώ ατράνταχτο επιχείρημα το "γιατί μου αρέσει βρε αδερφέ".

Για τα υπόλοιπα ........

 

Εδω με αδικεις ,πιστευω πραγματικα (και νομιζω οτι εχω πει για ποιους λογους) οτι το μονοτονικο ειναι πολιτιστικος,ηθικος,κοινωνικος και εθνικος εκφυλισμος (δεν ειναι ο μονος πολιτιστικος,ηθικος,κοινωνικος και εθνικος εκφυλισμος ,ουτε ο κυριοτερος, αλλα ειναι εκφυλισμος),το ιδιο πιστευουν (& το εξηγουν στα λινκ που παραθετω) και πολλοι ΠΟΛΥ σημαντικοτεροι ανθρωποι απο εμενα.

 

τέλεια, τώρα που το βρήκες, φυσικά θα το συνεχίσεις!!  Cheesy  Cheesy

 

να δούμε πόσο θα αντέξεις τα ταχυδακτυλουργικά...

 

Οντως δεν αντέχονται,όμως σε εσένα θα απαντώ με τόνους..... ;D

 

η αλήθεια είναι πως άμα κολλήσει ο ΣΦ, δεν ξεκολλάει

 

το καταλαβαίνει το λάθος του όμως...

 

μα εχω δικιο μαρτυς μου ο ΕΛΥΤΗΣ... ;D (σε εσενα θα απαντω χωρις τονους.... ;D)

 

 

 

Και βεβαια να και ενα ΜΝΗΜΕΙΟ εθνικης ΒΛΑΚΕΙΑΣ & ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ,το διαταγμα για το ΜΟΝΟΤΟΝΙΚΟ ειναι δημοσιευμενο σε...ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ...

 

NOMOS-3.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως το να ακούς αμερικανάκι να σου λέει

 

So, like, I get into the Burger King, and I tell the guy at the counter, I want  a double whopper with cheese, and he's like, "do you want fries with that?", and I'm like "Duh!"

 

είναι στην αρχή αστείο αλλά γρήγορα σου σπάει τα νεύρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοι απο το πολυ ...μονοτονικο το επαθαν... ;D το χουνερι αυτο,αν ειχαν μεινει στα Αγγλικα του Σαιξπηρ (και οχι ΣΕΞΠΙΡ οπως θελουν οι...μονοτονιστες....) θα μιλουσαν ολοι σαν τον Lawrence Olivie... ;D σημερα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολυτονικό μας μάρανε βρε παιδιά? Εδώ έχει αντικατασταθεί ολόκληρο το αλφάβητο με  τραγικά greeklish, λέξεις αποτελούμενες μόνο από ένα-δύο-τρία σύμφωνα κι άλλα τέτοια ωραία, εκεί κολλήσαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχααχα!! όχι αλλά από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα, με τ συμπεριφορα σ.

 

Πάντως στα Αγγλικά όταν μιλάω με κανένα δυο φίλους και συγγενείς μιλάω κάπως έτσι.

So, like, I get into the Burger King, and I tell the guy at the counter, I want  a double whopper with cheese, and he's like, "do you want fries with that?", and I'm like "Duh!"

Φταίνε οι Αμερικάνικες ταινίες και σειρές. Και έχει πολύ πλάκα να το κάνεις :P

 

Η απογοήτευση ήταν πριν κάποια χρόνια που πήγα Κύπρο και μπήκε κάποιος σε ένα αντίστοιχο φαστ φουντ και αρχίζει τα,

 

"Θέλω ένα χαμπεργκερ και ένα τινν κοκακόλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου