Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Shelter είπε

Η πεταλιέρα είναι όπως συνήθως χρησιμοποιείται. Τα από κάτω σκόρπια τεμάχια προστίθενται αναλόγως κάποια έκτακτη ανάγκη που το απαιτεί.

IMG_20240904_150057.jpg

IMG_20240904_150025.jpg

 

1) Korg Pitchblack = Κουρδιστήρι με ένδειξη για μύωπες.

2) Boss GE-7 και για boost, αλλά και για να γεμίζει την άδεια περιοχή των blackface ενισχυτών όταν αυτό χρειαστεί. Επίσης με λίγο ψάξιμο σε κανει να κόβεις σε οποιαδήποτε μπάντα ή ηχογράφηση που έχει πολλά όργανα.

3) ΕΗ Micro POG το έχω για να μου δίνει μια ακόμη οκτάβα χαμηλότερα σπάνια χρησιμοποιώ την υψηλότερη. Μαζι με λιγο OD και reverb ειναι lead για πιο λαικες καταστασεις.

4) Dreadbox (τότε λεγόταν freqbox) clean boost με έξτρα toggle για πιο πολυ boost. Το έχω σχεδόν πάντα ανοιχτό μαζι με τον ενισχυτή.

5) CTC Stardust low gain overdrive το χρησιμοποιώ με το gain χαμηλά και το volume γεμάτο.

6) CTC Starlight για τη σπανια περίπτωση που θα χρειαστεί λιγο παραπανω gain απο OD.

7) T rex tremster ρυθμισμένο σαν τρεμολο vintage fender amp. Πολύ συχνό στη χρήση.

8) Ibanez AD-9 παλιά το είχα για slap back αλλά πλέον το έχω μονο για φασαρίες self oscillation.

10) Boss DD-20 για μακρά dealy repeats και για το Hold Mode.

11) Strymon Blue Sky V2 Για διάφορα reverb modes (small spring, large spring, large Plate, shimmer)

 

12) Fender Volume pedal για να κόβω τις ατάκες και να μην χαλάω τα volume ποτενσιόμετρα της κιθάρας.

13) Dunlop CryBaby classic για τη γνωστή δουλειά όταν παρουσιάζεται (ευτυχώς σπανια) αλλά και για να το έχω μονιμα ανοιχτο στη μεση περιπου αν χρειαστει αυτο το ηχοχρωμα.

14) Gamechanger Audio Plus Sostenuto pedal για να κρατάω ατέρμονες ουρές μέχρι την επόμενη νότα ή για layering.

 

Havayanas για vintage Tiki Vibe

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 5

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Shelter είπε

Havayanas για vintage Tiki Vibe

To νέο πσηφιακό μοντέλο είναι αυτό ή κάποιο vintage αναλογικό?🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

To νέο πσηφιακό μοντέλο είναι αυτό ή κάποιο vintage αναλογικό?🤔

πσηφιακό δυστυχώς. Κάθε χρόνο αλλάζω.

  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusionakis είπε

Το να κοιτάμε πετάλια στοιβαγμένα το ένα δίπλα στο άλλο πάντως, πέρα από οφθαλμόλουτρο, δεν λέει και πολλά, αν δεν εξηγεί κάποιος πώς και με τι τα χρησιμοποιεί αυτά. 

1) Tuner γιατί αν είσαι ξεκούρδιστος όσο καλό  ήχο και να έχεις θ’ ακούγεσαι χάλια.

2) Duellist Od ala SRV η δεξιά και  πιο dist η αριστερή. 
3) Zendrive για προσομοίωση Dumble. 
4) Carl Martin solo boost. 
5) Echoplex για delayed ήχους. 

IMG_1865.jpeg

Επεξεργασμένο από Nestoras
  • Like 3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω τις πεταλιερες σας και με πιανει καταθλιψη...............τακτοποιημενες καθαρες με ωραια τροφοδοσια, με ωραια patch cables...........η δικια μου εχει 2cm σκονη,  κατι τρυπες απο black and decker για να περνανε τα καλωδια στο κατω μερος, τα πεταλακια εχουν ξεκολησει απο το velcro και πανε περα-δωθε.........ΠΛηρωνω οσο οσο  καποιον να μου την κανει οπως και τις δικες σας. 🤣😝

  • Χαχα 3

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Βλεπω τις πεταλιερες σας και με πιανει καταθλιψη...............τακτοποιημενες καθαρες με ωραια τροφοδοσια, με ωραια patch cables...........η δικια μου εχει 2cm σκονη,  κατι τρυπες απο black and decker για να περνανε τα καλωδια στο κατω μερος, τα πεταλακια εχουν ξεκολησει απο το velcro και πανε περα-δωθε.........ΠΛηρωνω οσο οσο  καποιον να μου την κανει οπως και τις δικες σας. 🤣😝

Προφανως δεν ειδες τη δική μου 😜

 

Ενταξει 2 εκ σκονη δεν έχει γιατι την καθαριζω με πινέλο, αλλά εχει λιγο και αμα δεις τι γινεται απο κάτω με τα καλώδια θα τρομαξεις... 

 

Το κακο ειναι οτι δε θελω καν να ασχοληθώ και είμαι στην ιδια φάση. Θα πλήρωνα ευχαριστως καποιος να κανει όλη την καλωδιοδουλειά. Και συνδέσεις για να ειναι ακριβώς τα καλωδια και να μην περισεύουν, και management για να ειναι μαζεμένα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέπιασα ηλεκτρική πριν απο κανα χρόνο, για ένα project που ξεκίνησα με μερικούς φίλους (και που ήδη είναι σε ημιθανή κατάσταση, typical 🤣), και έστησα στα γρήγορα αυτό το μίνι pedalboard με ότι είχα laying around. 

EHX Soul Food - βασικό overdrive. Klon-ο-ειδές υποτίθεται, στα δικά μου τα αυτιά έχει ένα ελαφρύ mid-range meatiness όταν ανεβεί το gain
MXR Blue Box - παίζει stacked μαζί με το Soul Food για τους πιο βαβουροsludgy ήχους, ή μόνο του για το super mario theme όποτε καθυστερεί η μπάντα ανάμεσα στα τραγούδια στην πρόβα

Guyatone VT2 - τρέμολο για ελαφρύ wubwubwub νιουγεηβισμους
Artec Analog Delay - το αγαπητό Echo Park μας άφησε χρόνους οπότε βρήκα αυτό πίσω απο τον καναπέ και βολέυτηκα, δεν ήθελα και πολλά πέραν ενος slapback στην προκειμένη

TC Electronics Skysurfer - η πιο πρόσφατη προσθήκη καθώς έψαχνα για ένα μικρό, απλό και φτηνό reverb και είμαι φάν της TC και ειδικά του HoF οπότε είπα να δοκιμάσω αυτό. Δεν είμαι 100% convinced ακόμα, δεν το έχω παίξει όσο θα ήθελα ακόμα, αλλά κααααατι δε μου κάθεται πολυ καλα μέχρι στιγμής και δεν είμαι σίγουρος τι...είδωμεν.

Τροφοδοσία με 1Spot για βζζζζζζζζζζζζ.
 

pboard_amalfi1.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου