Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


το κορυφαίο τους ειναι αυτό….

 

Δεν το έχω ακούσει απο κοντά αυτό αλλα αν θυμάμαι καλά είναι ένα BD-2 και ένα JHS μαζί σωστα? Σίγουρα ενδιαφέρουσα συνταγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το χειρότερο distortion που έχω στην κατοχή μου. Υπό του μετρίου. Δεν ξέρουν τι σημαίνει R&D για τη συγκεκριμένη κατηγορία στην boss. Γιαυτό και ακόμα κοστίζει περί τα 60 ευρώ. 

 

Μωρέ μπορεί να έχεις και δίκιο από την άλλη παραμένει το πλέον επιτυχημένο εμπορικα ΠΕΤΑΛΙ , πρόσεξε: γενικά πετάλι όχι μόνο distortion, ever και φυσικά ο "ήχος" των Nirvana,RHCP , Satriani και δεκάδων άλλων κολοσσών... κοσμεί δε ακόμα και σήμερα τα pedalboard πολλών διάσημων group...

 

Οπότε γιατί να το εξελίξουν; (αν και το εξέλιξαν με το waza edition)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Eίμαι απλός άνθρωπος, βλέπω BOSS κάνω κλικ.. 

 

Αυτό το pedalboard είναι μονίμως στημένο σε μαγαζί (για άλλες περιπτώσεις έχω μικρότερo ''to go'' pedalboard), fx loop τα πάνω πετάλια και μπροστά το SD-1 για μπούστερ (έχω και ''καλύτερα'' boost, όπως το handwired ts808 αλλά μου αρέσει η ομοιομορφία του να είναι όλα τα πετάλια πάνω στο board της BOSS (OK, εκτός από το wah)).

 

To DS-1 όντως ούτε εμένα με τρελαίνει, αλλά το SD-1 είναι φανταστικό οverdrive που δεν έχει και πολλά να ζηλέψει από αντίστοιχα μπουτικ, ναι το χρησιμοποιώ ως boost αλλά άνετα θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ και ως το ''βασικό'' μου overdrive (και ενδεχομένως να το μπουστάρω με άλλο πετάλι για ακόμα περισσότερο gain)

 

 

image.thumb.jpeg.da6494fd85b153aa7c87718ac9b8c990.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, odis13 είπε

 

Δεν το έχω ακούσει απο κοντά αυτό αλλα αν θυμάμαι καλά είναι ένα BD-2 και ένα JHS μαζί σωστα? Σίγουρα ενδιαφέρουσα συνταγή!


Το bd-2 που έχει μέσα θεωρείται -για πολλούς- η καλύτερη έκδοση του. Έχει μεγαλύτερο articulation, πιο καθαρό ήχο, και λιγότερο harsh εάν ανοίξεις το tone.

Το angry Charlie είναι στην πρώτη του βερσιον, και σε σχέση με το κανονικό, είναι ελαφρώς πιο bright. Και τα δυο μαζί, όταν δουλεύουν παράλληλα, τα σπάνε.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BD-2 είναι μεν κλασσικό και ωραίο ως έχει, αλλά έχει και κάποια πολυ συγκεκριμένα και γνωστά αδύναμα σημεία. 'Ενα είναι το tone control, το οποίο στη μιση διαδρομή του δεν "ακούει" καθόλου και μετα γίνεται ξαφνικά ξύστρα, και ένα άλλο είναι τα πλαδαρά χαμηλά που μπορούν να λασπώσουν τον ήχο. Αυτά αντιμετωπίζουν και οι πολλές μόντες για το πετάλι που κυκλοφορούν δεκαετίες τώρα, για αυτό έγραψα και "με λίγη βοήθεια" - είναι καλό αλλά γίνεται εξαιρετικό αν αντιμετωπιστούν κάποια θεματάκια. 

Οπότε δε με εκπλήσει καθόλου που το "στρώσανε" λιγο παραπάνω απο την κλασσική υλοποίηση για το Angry Driver. Φαντάζομαι και στο Waza version ουσιαστικά ενσωματώσαν πολλές απο τις κλασσικές μόντες, οπότε it makes sense να μπει και μια ανανεωμένη βερσιόν στο Angry Driver.

 

Θα κοιτάξω αν το βρω πουθενά να το δοκιμάσω, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως η Boss υστερει καπως σε σχεσημε αλλους κατασκευαστες (πχ, δεν εχει σχεδον τιποτα σε muff) και ναι το ds1 (και το μεταλ ζωον) δεν ειανι και οτι καλυτερο , αλλα μην ξεχναμε οτι εχει βγαλει μερικα απο τα πιο κλασσικα drives ever : HM2, BD2, SD1, OD1... 

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η κουβέντα αλλά μια εικόνα χίλιες λέξεις. Ορίστε και το δεύτερο board μου. Μόνο μη ρωτήσει κανείς γιατί έχω δεύτερο board… 

 

 

IMG_4362.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Έκτορας είπε

Μόνο μη ρωτήσει κανείς γιατί έχω δεύτερο board… 

 

IMG_4362.jpeg

Ωραία γιατί μετά θα έπρεπε ν' απαντήσουμε 'μεις γιατί έχουμε 3.

  • Like 1
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ωραία γιατί μετά θα έπρεπε ν' απαντήσουμε 'μεις γιατί έχουμε 3.

Εσείς έχετε 3 για να τα συνδυάζετε με την ενδυμασία. ¨Ένα για το μπλουζάκι της Μαντόνα, ένα για το σκισμένο παντελόνι, ένα....και μετά το παίζει ο Λάκης....μόδας!!!

  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marathon είπε

Εσείς έχετε 3 για να τα συνδυάζετε με την ενδυμασία. ¨Ένα για το μπλουζάκι της Μαντόνα, ένα για το σκισμένο παντελόνι, ένα....και μετά το παίζει ο Λάκης....μόδας!!!

Σωστός!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου