Προς το περιεχόμενο

Αρκετά πια με τα Backing Tracks


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ένθετα CD τεχνικής εκπαίδευσης/εκμάθησης του Guitar Player (και κάθε Guitar Player) ΔΕΝ είναι μουσική δημιουργία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 263
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε trolley μπέρδεψες το σώβρακο με τη γραβάτα.  Η βασική διαφορά με τα εικαστικά είναι ότι το έργο των εικαστικών είναι χειροπιαστό. Το έργο του μουσικού χάνεται στον αέρα. Έργο το μεν- έργο το δε. Το αν είναι πρωτότυπο όμως είναι ζήτημα τρόπου εκτέλεσης ή τρόπου σύνθεσης.Άλλο παράγω έργο, άλλο παράγω ΠΡΩΤΌΤΥΠΟ έργο. Με τη δική σου λογική ο Ρέμπραντ είναι άχρηστος, αφού ζωγράφιζε πορτραίτα. Τι το "δικό του" έχει η αναπαραγωγή των προσώπων; Για να μην μιλήσουμε για τις "Νεκρές φύσεις"- εκατομμύρια... στρέμματα με πίνακες με μήλα, αχλάδια και λοιπά ζαρζαβατικά. Τι πιο άκυρο?

 

Μήπως η καλλιτεχνική αξία έγκειται στον ΤΡΟΠΟ της ζωγραφικής και ΟΧΙ στο θέμα?

 

Με άλλα λόγια: Όση αξία έχει το να παίζεις κλίμακες α-λα malmsteen πάνω σε backing track, άλλη τόση έχει να ζωγραφίσεις 5 μήλα α-λα Cezanne.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα

 

Το Θέμα εχει μπλεχτεί πολύ .

Το έχετε  υπόψη σας οτι παρα πολυ μουσικοί χρησιμοποιούν τα backing tracks

σε ζωντανές εμφανίσεις για περισσότερο κέρδος ;

 

 

Και άλλοι χρησιμοποιούν αποκλειστικά ηχογραφημένη μουσική. Αυτή είναι η ένστασή μου, άλλο πράγμα το ζωντανό, το απρόβλεπτο, το ατελές, αυτό είναι το "κακό" του backing track, είναι κατεψυγμένο:::

 

Οι μόνοι μουσικοί όμως στην Ελλάδα που ζουν αποκλειστικά απο τη μουσική είναι οι σεσιονάδες... ;) ;D

 

ξέχασες τους χιλιάδες παραδοσιακούς - δημοτικούς, τους χιλιάδες δασκάλους των ωδείων και τους χιλιάδες νυχτόβιους της παραλίας, εθνικής, κλπ. Πόσοι είναι πια οι sessionαδες?   ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, οι σύγχρονοι αγιογράφοι, έχουν κάποιο είδος backing track και χρησιμοποιούν;

Όλες οι εκκλησίες, τις ίδιες αγιογραφίες έχουν.

Και όλοι οι αγιοι, απόστολοι, μαρτυρες κλπ 2-3 φάτσες έχουν. Σαν τους Κινέζους ένα πράμα. :P

Ακόμα και τα χρώματα είναι τα ίδια αλλά αυτό κατανοητό.

Η απορία είναι genuine και άνευ πλακός  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο παλιά ειχα ανεβάσει μια διασκευή στο Days of wine and rosses

και έγραψα 2 κιθάρες μόνος μου .

Σιγουρα δεν ηταν ο ηχος μου υπέροχος ουτε έβαλα τον Ron Carter να παίζει απο πίσω

στο cd aebersold αλλα προσπάθησα με πολυ μεράκι να γράψω 2 όργανα στο 220 .

Στο thread έλαβα μια απάντηση μόνο απο τον αγαπητό blue.

To ξανανεβαζω αλλη μια φορά ετσι για πλάκα μονο και μονο γιατι αξιζει να ακουσει

κάποιος τη διαφορά του να παίζει ενας ανθρωπος  και προσπαθεί να κανει κατι ολοκληρωμενο με τα μεσα που εχει και ας ειναι μια μετριότητα και μιση  ;)  

days_of_wine_and.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο παλιά ειχα ανεβάσει μια διασκευή στο Days of wine and rosses

και έγραψα 2 κιθάρες μόνος μου .

Σιγουρα δεν ηταν ο ηχος μου υπέροχος ουτε έβαλα τον Ron Carter να παίζει απο πίσω

στο cd aebersold αλλα προσπάθησα με πολυ μεράκι να γράψω 2 όργανα στο 220 .

Στο thread έλαβα μια απάντηση μόνο απο τον αγαπητό blue.

To ξανανεβαζω αλλη μια φορά ετσι για πλάκα μονο και μονο γιατι αξιζει να ακουσει

κάποιος τη διαφορά του παίζει κάποιος και προσπαθεί να κανει κατι ολοκληρωμενο με τα μεσα που εχει και ας ειναι μια μετριότητα και μιση  ;)  

Σε λαθος θεμα το ανεβαζεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω  ;)

χανει την αξια του ως προσπαθεια στο παρον θεμα.Δευτερον πολλα λογια για ενα θεμα που δεν συζητιεται σε φορουμ και αναλυεται με γραμματα παρα σε στουντιο με οργανα και μουσικες παικτικα αντιπαραθεσεις.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χανει την αξια του ως προσπαθεια στο παρον θεμα.Δευτερον πολλα λογια για ενα θεμα που δεν συζητιεται σε φορουμ και αναλυεται με γραμματα παρα σε στουντιο με οργανα και μουσικες παικτικα αντιπαραθεσεις.

 

 

Κ. μου πρωτα απο ολα καλημέρα.

Αυτο που ανέβασα ειναι ενα απλο παράδειγμα  και δευτερον καλο ειναι να συζητάμε

και θεματα διαφορετικά απο τη μουσικη τεχνολογία ,αλλάζει λιγο το σκηνικό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω  ;)

Εγώ το νομίζω  ;)

 

χανει την αξια του ως προσπαθεια στο παρον θεμα.Δευτερον πολλα λογια για ενα θεμα που δεν συζητιεται σε φορουμ και αναλυεται με γραμματα παρα σε στουντιο με οργανα και μουσικες παικτικα αντιπαραθεσεις.

Δεν έχεις δίκιο. Όλα συζητώνται και τίποτα δεν χάνει την αξία του με τη γόνιμη συζήτηση.

Την αξία του την χάνει όταν απαξιώνεις να το συζητήσεις

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου