Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμος για fusion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας για το τι εξοπλισμο να παρω για να παιξω μουσικη fusion

σε στυλ Allan Holdsworth, Frank Gambale κτλ.

Το budget μου φτανει μεχρι και τα 5000 ευρω και θα ηθελα να μου προτεινεται ενα gear (εκτος κιθαρας που εχω).

Να φτιαξω setup με racks ή με combo?

Μπορει να μου πει κανεις το setup του που παιζει τετοια μουσικη?

Προενισχυσεις, τελικους κτλ ή combo, κεφαλές, καμπίνες?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταλαβαίνεις ότι όπως το θέτεις το θέμα, μπορεί να χαρακτηριστεί κάπως... περίεργο.  ;D Ξέρεις, στο στυλ, "τι να πάρω για να παίζω σαν τον Holdsworth" (απάντηση: "ένα σετ χέρια, XXL μέγεθος, και τετρακόσια κιλά ταλέντο σε φέτες"  ;) :D).

 

Αλλά αν εννοείς το gear για τους ήχους που βγάζουν τέτοιοι μουσικοί, θα ξέρεις ίσως ήδη ότι έχουν χρησιμοποιήσει ό,τι πετάει και ό,τι κολυμπάει.

 

Ο Holdsworth για παράδειγμα χρησιμοποιεί (ή χρησιμοποιούσε μέχρι πριν κάτι μήνες!) έξι (!!!!) Yamaha Magicstomp σε σειρά, "πειραγμένα" από τους τεχνικούς της Yamaha.

 

Η προφανής ερώτηση λοιπόν είναι, "τι χρησιμοποιείς τώρα", μιας και φαντάζομαι το ίδιο είδος μουσικής σ'αρέσει να παίζεις.

 

Μια δική μου απάντηση για τις ανάγκες που (νομίζω ότι) περιγράφεις, και με το budget που διαθέτεις, θα ήταν να κοιτάξεις το Axe-Fx Ultra. Συνδιάσέ το με μια MIDI πεταλιέρα και ψάξε για το τελικό ενισχυτικό στάδιο που θα χρησιμοποιήσεις: είτε τελικό ενισχυτή + καμπίνες, είτε λύση FRFR με monitors (κατά προτίμηση powered).

 

Θεωρώ ότι δεν πρόκειται να σου λείψει απολύτως τίποτα με ένα τέτοιο rig.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι δεν πρόκειται να σου λείψει απολύτως τίποτα με ένα τέτοιο rig.

Θα του λείψουν 2.100 ευρώ από την τσέπη...για αρχή.

(ενισχυτής, monitors?...για μετά...)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget μου φτανει μεχρι και τα 5000 ευρω

Φίλε μου Λόκη, δεν είχα δεί το νούμερο...(και να το είχα δεί δεν το πίστεψα!!).

Με 5000 ευρώ, σήμερα, έρχεται ο ίδιος ο Allan Holdsworth και στα φτιάχνει όλα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα χρηματα που διαθετεις θα περιοριστεις αρκετα,

θα σου προτεινα να κανεις λιγο υπομονη και να μαζεψεις για κατι καλυτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ενα πραγμα που δεν καταλαβαινω με του fusionαδες ειναι το πως εχουν καταφερει να συνδυασουν το ζεστο ηχο με φουλ δυναμικες(λαμπα)αλλα ταυτοχρονα τα λεγγατα να βγαινουν λες και παιζουν με πεταλιερα..ο Holdsworth εξαιρειται..

 

πχ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα χρηματα που διαθετεις θα περιοριστεις αρκετα,

θα σου προτεινα να κανεις λιγο υπομονη και να μαζεψεις για κατι καλυτερο!

 

Παρακαλώ?

 

"Κάτι καλύτερο", όπως?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, οι φιουζιονάδες τείνουν να χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ εξοπλισμό, οπότε ο προσανατολισμός σου ίσως πρέπει να είναι προς ράκ μεριά - προφανώς αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο μόνος δρόμος.

 

ο Holdsworth αν θυμάμαι καλά χρησιμοποιούσε ένα ψηφιακό modeller της Yamaha, οπότε η επιλογ΄γη ενός Axe-fx φαίνεται σαν μια πολύ καλή κίνηση, δεδομένου και του προυπολογισμού σου!

 

δες και ένα βιντεάκι όπου ο Chris Poland, που έχει αρκετά παρεμφερές ήχο, εξηγεί υπεραναλυτικότατα το ράκ του:

 

 

ένα τελευταίο σχόλιο: οι περισσότεροι που πάνε προς τέτοιους ήχουν χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ κομπρέσιον, και λίγο γκέιν. το οποίον σημαίνει ότι χρειάζεσαι και διαστημικά χέρια - και προφανώς μυαλό και ταλέντο!

 

καλή τύχη και καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου