Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφθορά ξεκινάει απο τις σχολές. ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Κάτι οι σημειώσεις, κάτι τα πάρτι, κάτι το " η παράταξή μας συχνάζει στο ΧΨΩ μαγαζί, εκεί δουλεύει και ο Πρόεδρος στο PR και ο αντιπρόεδρος στο μπάρ, και άκου να σου πώ φίλε, να κάνουμε ένα πάρτι στο μαγαζί σου και να σου φέρουμε την παράταξη, 200 - 300 άτομα θα μαζευτούνε για τα χρωματιστά γκομενάκια, μπλέ πράσινα ή άλλο χρώμα, αλλά θέλουμε 300 €, πρώτο τραπέζι για το προεδρείο και 5-6 μπουκαλάκια απο το σπέσιαλ για να γουστάρουμε. Και αυτά τα άξια καλόπαιδα, συμμετέχουν στο συνέδριο της ΟΝΝΕΔ ή της ΠΑΣΠ ή you name it, κάποιος απο αυτούς θα βγει και πρόεδρος, θα περάσει και στην πολιτική όπως και οι περισσότεροι λεβέντες απο αυτούς, και πείτε μου γιατί να δουλέψει κάποιος όταν απο τα 19 του χρόνια μαθαίνει να ζεί με μίζες παρασιτικά σε βάρος κάποιου "κορόιδου" και βεβαίως αρκετά ανόητου που τον πληρώνει? Πιστεύετε οτι η πολιτική ηγεσία έχει μεσάνυχτα για το τί συμβαίνει στις κομματικές οργανώσεις και στις νεολαίες των πανεπιστημίων ή απλά κάνει τα στραβά μάτια, άσε μωρε τα παιδιά να βγάλουν κανένα χαρτζηλίκι, ή ακόμα χειρότερα, καμαρώνουν για την "εξυπνάδα" των βλαστών του κόμματος που απο τα μικράτα τους έπιασαν το νόημα και την καλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας παίξουμε το παρακάτω παιχνίδι (για να τελειώσει το θρεντ εδώ): Όποιος δεν έχει φοροδιαφύγει ΠΟΤΕ  (απ'αυτούς που κάνουν δήλωση στην εφορία) ΚΑΙ δεν έχει κάποιο παράνομο 'ακάλυπτο' στο σπίτι του να συνεχίσει να ποστάρει.

 

συνεχιζω λοιπον... ;D

 

φετος εκλεισα τα 30 χρονια εργασιας (δουλευω απο τα 15) & δεν εχω φοροδιαφυγει ΠΟΤΕ (μιλαω βεβαια για τα εισοδηματα που εχω στην Ελλαδα μια και στο εξωτερικο και να θελεις να φοροδιαφυγεις απλα...δεν μπορεις) ,επισης ακριβως επειδη δεν εχω φοροδιαφυγει ποτε..δεν εχω σπιτι στην Ελλαδα  για να εχω...ακαλυπτο (μια ζωη στο νοικι.... ;D)

 

Λοιπόν, μέρος της ευθύνης για τα σκατά στα ΑΕΙ έχουν τα απόλυτα, γνήσια και ολοκληρωτικά πανηλίθια πιτσιρίκια που ψαρώνουν από την απόλυτη σαπίλα που ονομάζεται φοιτητικά κόμματα, μήπως και ρίξουν κανά γκομενάκι, πάρουν μαματες σημειώσεις για να γλυτώσουν την παρακολούθηση και για να κάνουν μαγκιά στα πάρτυ.

 

+1000

 

τα ΑΕΙ τα έχουν ρημάξει τα κομματόσκυλα των φοιτητικών παρατάξεων, που λύνουν και δένουν και μεταξύ φοιτητών και μεταξύ καθηγητών, και ανθίστανται βίαια σε κάθε θετική προσπάθεια, ξεφτιλίζοντας, όποτε χρειαστεί, το θεσμό του ασύλου

 

+10000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θρεντ είναι χαρακτηριστικό της ελληνικότητάς μας που είναι η αιτία που έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.

Σε όλο το θρεντ παίζει το σενάριο "κάποιοι άλλοι φταίνε...".

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφθορά ξεκινάει απο τις σχολές. ΑΕΙ ή ΤΕΙ...

 καμαρώνουν για την "εξυπνάδα" των βλαστών του κόμματος που απο τα μικράτα τους έπιασαν το νόημα και την καλή?

+3000 >:(

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θρεντ είναι χαρακτηριστικό της ελληνικότητάς μας που είναι η αιτία που έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε.

Σε όλο το θρεντ παίζει το σενάριο "κάποιοι άλλοι φταίνε...".

 

Ή κάνεις πλάκα, ή δεν διάβασες όλα τα σχόλια ('ντάξει, είναι πολλά), ή δεν τα κατάλαβες, ή θεωρείς οτι όταν χρησιμοποιούμε την λέξη Έλληνας και τα παράγωγα αυτής εννοούμε κάποιους άλλους. Εγω γιατί έχω καταλάβει οτι σε μεγάλο βαθμό τα χώνουμε στον εαυτό μας;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάβασα. Π.χ. εσύ πρώτος δεν πνέεις μένεα κατά των δημοσίων υπαλλήλων;

(Πίασε τις σελίδες με τη σειρά και θα δεις τι εννοώ - όλο και κάποιος άλλος μας φταίει)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάβασα. Π.χ. εσύ πρώτος δεν πνέεις μένεα κατά των δημοσίων υπαλλήλων;

(Πίασε τις σελίδες με τη σειρά και θα δεις τι εννοώ - όλο και κάποιος άλλος μας φταίει)

 

Και σε άλλα σημεία μιλάω για τους Έλληνες γενικότερα και δεδομένου ότι είμαι Έλληνας τα χώνω και σε 'μένα. Το ίδιο και άλλοι. Και σε τελική ανάλυση αν φταίει (κατά την γνώμη μου πάντα, δεν είναι το θρέντ ούτε μανιφέστο ούτε ευαγγέλιο) ο Χ, Ψ και εγώ δεν είμαι ο Χ, Ψ και το αναφέρω, ξαφνικά γίνομαι ελληνάρας; Είναι λίγο παρακινδυνευμένη διαπίστωση, η οποία συνάμα δεν βοηθάει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ thanasisk

 

Φίλε ειλικρινά δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα σε άλλες χώρες αλλά φοβάμαι πως  δεν πάνε καλά.Πιστεύω ότι το κράτος πρέπει να ελέγξει πιο αυστηρά όλο το εργασιακό στον ιδιωτικό τομέα προς όφελος των εργαζομένων και όχι των μετόχων και των ιδιοκτητών.

 

@ bassbill

 

Δεν τους ενδιαφέρει αλλά είδαν πως η κυριαρχία του μέσου δημιούργησε και μεγάλη δυσαρέσκεια σε μερίδα των πολιτών-ψηφοφόρων και φοβήθηκαν το πολιτικό κόστος , γιατί δεν τους αρκούν μόνο οι κομματικές ψήφοι.Προσπάθησαν να συμβιβάσουν κάπως τα πράγματα.Όποια και αν ήταν τα κίνητρα πάντως , οι προσλήψεις έγιναν εκ των πραγμάτων δικαιότερες στατιστικά , χωρίς αυτό να σημαίνει πως το μέσο δεν κυριαρχεί , όπου υπάρχει η δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

 

@ gdevelek

 

Τα διάβασα πρώτα αλλά δε μπορώ να θυμάμαι τι έγραψε ο καθένας.Ο πληθυντικός αφορούσε όσους έχουν τέτοιες απόψεις γενικά.Μερικές απαντήσεις βγάζουν μίσος για το Δημόσιο και τους υπαλλήλους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε άλλα σημεία μιλάω για τους Έλληνες γενικότερα και δεδομένου ότι είμαι Έλληνας τα χώνω και σε 'μένα. Το ίδιο και άλλοι. Και σε τελική ανάλυση αν φταίει (κατά την γνώμη μου πάντα, δεν είναι το θρέντ ούτε μανιφέστο ούτε ευαγγέλιο) ο Χ, Ψ και εγώ δεν είμαι ο Χ, Ψ και το αναφέρω, ξαφνικά γίνομαι ελληνάρας; Είναι λίγο παρακινδυνευμένη διαπίστωση, η οποία συνάμα δεν βοηθάει.

Να βοηθήσει σε τι; Έχεις δει καμία συζήτηση καφενείου - όπως αυτή - να βοηθάει ποτέ σε τίποτα; Όλοι λένε αυτό που έχουν να πούνε και πάνε σπίτι τους ευχαριστημένοι.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν λέω ότι δεν φταίει κανείς. Φταίμε όλοι. Αλλά πρώτα "εγώ". Και ο κάθε "εγώ" εδώ μέσα για τις πράξεις και τις παραλείψεις μου - και μετά ο κάθε άλλος.

 

ΥΓ: Το "ελληνάρας" δεν το χρησιμοποίησα εγώ ως όρο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι διαβάζουν ή γράφουν σε αυτό το θέμα (ή, σχεδόν όλοι) νομίζουν ότι "ναι μεν έρχονται δύσκολες ημέρες, αλλά αυτό θα θίξει τους άλλους πολύ περισσότερο απ' ότι θα θίξει εμένα".

Αγαπητέ Anonimos, επειδή δεν σου μιλάει κανένας (και δεν είναι ευγενικό...δρυός πεσούσης κλπ...), θα σου απαντήσω εγώ.

Από την μία έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη άδικο. Η ανθρώπινη υπόσταση, είναι από τη φύση της αισιόδοξη. Ένα μικρό παράδειγμα...όλοι ξέρουμε ότι θα πεθάνουμε, αλλά δεν καθόμαστε στο κρεβάτι να το περιμένουμε. Πάντα ευελπιστούμε για μία καλύτερη μέρα...αλοίμονο εάν δεν το κάναμε. Από τους μικρούς, που δικαιολογημένα αισθάνονται "άτρωτοι" (θυμήσου τον εαυτό σου...) μέχρι τους μεγάλους. Η κρίση μπορεί να μας θίξει, σίγουρα θα μας θίξει, αλλά έχουμε (ελπίζω) τους μηχανισμούς να αντιδράσουμε

 

όταν οι διάφοροι δημόσιοι θα μισούν τους υπόλοιπους όπως (το δηλώνουν άλλωστε) μισούν τους πρώην εργοδότες τους

και αυτο προφανές...είναι πιό εύκολο να κατηγορείς τον εργοδότη σου παρά να έχεις την ευθύνη της εργοδοσίας...συνήθως φταίει η τύχη του άλλου ή η δική σου ατυχία!

 

Ξέρετε ποιος...

Μπάμπης το κοκόρι...εσύ είσαι? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου