Προς το περιεχόμενο

Επειδη ερχονται ΠΟΛΥ δυσκολοι καιροι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα να βάλω και την φασολάδα να βράσει επιτέλους για να φάω κάποια στιγμή

Να η κρίση...πάει η εποχή του λεμονάτου....

(να και η άμυνα...!!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 970
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολυ σωστα τα οσα λεει ο Terry.

Εγω να ρωτησω κατι. Βγαινουνε τα καναλια και λενε οτι το "κακο ΔΝΤ" προτεινει μειωσει μισθων στον ιδιωτικο τομεα.

1) Απο που και ως που το ΔΝΤ εχει λογο στους μισθους του ιδιωτικου τομεα;

2) Μηπως μας δουλευουνε μερικοι και με αφορμη την "παγκοσμια κριση" πανε να μας παρουν τα σωβρακα;

 

Επισης, εχοντας ζησει σε χωρες με πιο μεγαλα μεροκαματα, τα σουπερ-μαρκετ ηταν πιο φτηνα. Δεν φταιει αυτος που αγοραζει, τα καρτελ και οι συμφωνιες κυριων φταινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ bassbill

+ πολύ πράμα ρε παιδί μου  ;D. Τα 'πε ο άνθρωπος.

 

@skantzos

Δεν είναι όλοι έτσι. Το 'παμε και πιο πρίν. Ευτυχώς υπάρχουν και οι αναμάρτητοι. Υπάρχουν και οι καημένοι. Και ρε παιδιά, sorry κι όλας, μήπως είναι πολύ εύκολο να λέμε "καλά τα λέτε, αλλά πάλι κατηγορείται τους άλλους. Εσείς τι έχετε κάνει;" Υπο αυτό το πρίσμα το παιχνίδι της επιχειρηματολογίας είναι χαμένο και όλα τα σχόλια ακυρώνονται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

διαβάζω - διαβάζω - διαβάζω

 

και αναρωτιέμαι

Πού είστε;

Πόσοι είστε;

Μέσα στην κοινωνία είμαστε. Το ίδιο και οι άνθρωποι που συναναστρεφόμαστε και που έχουν λίγο πολύ τις ίδιες απόψεις και την ίδια στάση ζωής. Όμως Skantzo μου, μάλλον έχουμε γίνει μικρά παρεάκια, με εσωστρέφεια, με έναν πιθανό ελιτισμό, λίγο υπεράνω και σίγουρα πολύ απογοητευμένοι... Ενδεχομένως να είμαστε συμβιβασμένοι με το γεγονός ότι η βλακεία είναι ανίκητη ( θα μου πεις, γιατί θεωρείς τον εαυτό σου έξυπνο;) και έτσι ψιλό κλειστήκαμε στο καβούκι μας, δημιουργώντας έναν μικρόκοσμο χωρίς σκυλάδικα, παπάδες, κλπ. Μια εγωιστική «αντίσταση», που εν τέλη παπάρια αντίσταση είναι.

Το μόνο που μας έχει μείνει είναι το corgito ergo sum, αλλά τελικά είναι αρκετό;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα να βάλω και την φασολάδα να βράσει επιτέλους για να φάω κάποια στιγμή έχασα λίγα επεισόδια ;D Θα εστιάσω σε αυτό του ανώνυμου φίλου μας και θα πω ότι την βροχή θα την φάμε όλοι μας- που για να πούμε και του στραβού το δίκιο ήδη την τρώμε...

Δεν θα έχει λεφτά ο Δ.Υ. δεν θα αγοράσει το περιοδικό που γράφω, δεν θα πάρω λεφτά εγώ, μετά δεν θα πάρει ο μπακάλης, ο μανάβης κ.ο.κ. Το αγγούρι έχει όλους μας ως αποδέκτες και νομίζω ότι αυτό είναι κοινή πεποίθηση αγαπητοί συμφορουμίτες. Δεν είναι κρίση Δημοσίων Υπαλλήλων, είναι κρίση κοινωνική, πολιτική, οικονομική, θεσμική και μας παίρνει όλους σβάρνα.

Επιπρόσθετα, εγώ πχ που έχω διαβήτη τύπου 2 και κάθε μέρα καταπίνω τρία χάπια (πρ. μεσ.βρ.) τα οποία έχουν το κόστος τους. Είμαι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ... και ερωτώ; Μπορώ να πάω στο φαρμακείο να πάρω τα φάρμακα μου και να μην πληρώσω ολόκληρο το τίμημα; ΟΧΙ καθώς το ταμείο χρωστάει στα φαρμακεία και αυτά μου λένε, πλήρωσε τα, πάρε την απόδειξη και τρέχα στο ταμείο. Εκεί θα πρέπει να περάσω στον πάνω όροφο, στον... παραπάνω όροφο και αφού πάρω την επιταγή να «μπαστακοθώ» στην εθνική για να πάρω τα λεφτά... Λαμπρά.

Με θίγει άμεσα η κρίση και ας μην είμαι δημόσιος υπάλληλος; Φυσικά και ναι, και δεν έχω την παραμικρή αυταπάτη ότι θα σκάσει δίπλα μου η μπόρα, αλλά εγώ θα μείνω στεγνός. Ήδη είμαι βρεγμένος...  

 

 

να αγιασει το χερι σου............ ;) τα υπολοιπα ειναι παπατζες και ιδεολογιες του κ@λου.....ολοι κατω απο τα ιδια προβληματα ειμαστε........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@skantzos

Δεν είναι όλοι έτσι. Το 'παμε και πιο πρίν. Ευτυχώς υπάρχουν και οι αναμάρτητοι. Υπάρχουν και οι καημένοι.

 

Ποιοι αναμάρτητοι; Πάλι χριστιανικό θα το κάνουμε το θέμα;  :)

Αυτοί φταίνε, οι καημένοι

 

Αλλά δυστυχώς όλοι νομίζουν ότι φταίει ότι ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του

 

ΜΑΚΑΡΙ να κοίταγε ο καθένας το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ συμφέρον του

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΑΡΙ να κοίταγε ο καθένας το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ συμφέρον του

 

Ποιό είναι κατά την γνώμη σου το πραγματικό συμφέρον του καθένα;

Και γιατί φταίνε οι καημένοι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να η κρίση...πάει η εποχή του λεμονάτου....

(να και η άμυνα...!!!!)

Αχ σεβάσμιε είδες τι τραβάμε... πάνε τα λεμονάτα, ζήτω οι υγιεινές φασολάδες... Τώρα πέρα από την πλάκα, βάλε Star να δεις «ειδήσεις» και μετά ας βάλουμε όλοι μαζί τα κλάματα. Και αυτή είναι η μια όψη του νομίσματος, γιατί στο Alter έχουν αρχίσει τα άλλα... τσάμικα (τα όχι δεν φταίω εγώ, φταις εσύ). Ε ρε φασολάδα που τους χρειάζεται...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι κατω απο τα ιδια προβληματα ειμαστε........

 

Όλοι κάτω από τα ίδια προβλήματα ΘΑ είμαστε.

Μην ανησυχείτε πάντως, θα σας καλωσορίσουμε στην ελεύθερη αγορά και θα σας περιβάλλουμε με όλη την αγάπη που μας περιβάλλατε και εσείς όλα αυτά τα χρόνια.

 

Ξέρετε ποιος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου