Προς το περιεχόμενο

Ποιά η χειρότερη και ποιά η πιο αστεία συμπεριφορά ηχολήπτη που συνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!Ήθελα να θήξω αυτό το θέμα γιατί ως μουσικός και μέλλων ηχολήπτης με ενδιαφέρει πάρα πολυ το τι αντιμετωπίζουμε με τους ηχολήπτες που συνεργαζόμαστε!Πρόσφατα έπαιζα live σε ένα γνωστό μαγαζί της Αθήνας και τα είδα όλα!!!Ξεκινάει το live και όλα καλά πάνω στο stage μέχρι που κάποιοι συνάδελφοι απο το κοινό μου κάνουν νόημα πως δεν ακούγομαι καθόλου,ψάχνω με τη ματιά τον audience ηχολήπτη και με τρόμο ανακαλύπτω πως κάθεται στο μπάρ καπνίζοντας και πίνοντας το ποτό του αραχτός!Ουάου!Σε κάποια επόμενη στιγμή αρχίζω να μην ακούω τίποτα πάνω στο stage εκτός απο το μπάσο μου και το crash που βάραγε ο ντράμερ δίπλα μου!Ψάχνω τον stage ηχολήπτη και ανακαλύπτω πως έχει κάτσει σε ένα απο τα μπροστινά τραπέζια και κάνει καμάκι σε μια κοπέλα που ήταν σε μια κοριτσοπαρέα!Για γέλια η για κλάματα φίλοι μου?Λυπάμαι τον κόσμο που πλήρωσε για να περάσει καλά και λυπάμαι τη νοοτροπία που υπάρχει στη χώρα μας από ένα μεγάλο μέρος "επαγγελματιών"!!!Περιμένω και τις δικές σας εμπειρίες... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται όσο πιο τελευταία στιγμή γίνεται λέγοντας τη φράση "

Άντε παιδιά να τελειώνουμε"

 

Το ξερα οτι θα λεγες αυτό :P

 

Βεβαια ακόμα χειρότερο ήταν αυτό που μας είπε στη Δραμα ο μαγαζατορας "παιδια ειναι κανας απο σας ηχοληπτης να σας στησει?" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ηχολήπτη?...τι λέτε ρε που θα πληρώσω και ηχολήπτη! καλά εσύ ολόκληρος πληκτράς και δεν ξέρεις να γυρίσεις δυο κουμπιά?...τι monitor?... τι είναι αυτά?

κι άλλα ηχεία? ηχεία έχει το μαγαζί!..." υπάρχουν και κάτι τέτοια!

 

Οι χειρότεροι είναι οι αδιάφοροι.. έλα μωρέ ντάξει σιγά που θα παίξεις στο Wembley?

Οι αστειότεροι είναι αυτοί που πίνουν μέχρι να γίνουν κόκαλο και ανεβαίνουν και τραγουδούν με την μπάντα και κοιμούνται στη καρέκλα...

Συνήθως οι επαγγελματίες του είδους δεν είναι τίποτα απ' τα δυο...ευτυχώς! αλλά το καμάκι το 'χουν όλοι! είναι κοινό γνώρισμα...

 

Κλασσικά λάθη ηχοληπτών:

1. Βγάζουν μονοφωνικά πλήκτρα (mono L) και σου μ@μ@ν τους ήχους  >:(

2. Οι εντάσεις στα monitor πρέπει σταδιακά να αυξάνουν στην διάρκεια του live 8)

3. Καλώδιο?...ώχ κάτσε να πεταχτώ στο μαγαζί να πάρω!...μάααακηηηηη ένα καλώδιο ρε, πάρε και ένα πακέτο τσιγάρα και 2 γυροπίτια όπως έρχεσαι... ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μάααακηηηηη ένα καλώδιο ρε, πάρε και ένα πακέτο τσιγάρα και 2 γυροπίτια όπως έρχεσαι...

 

Ποοοοσο κλασικό είναι αυτο ρε συ...χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοοοσο κλασικό είναι αυτο ρε συ...χαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

στο δρόμο που πάει ο μάκης να πάρει τα καλώδια από το μαγαζί, με το παπάκι, χτυπάει τηλέφωνο:

"...έλα μάκη, έλα μ' ακούς ρε?... και 2 xlr 5άρια και 3 καρφιά 3μετρα ξέχασα να πάρω, και που'σαι φέρε και ένα πολύπριζο στο βαν έχω 3 απ' έξω...

Και 4 amstel κρύες ρε έτσι, ξέχασα να σου πω..."

 

Συμπέρασμα: το μεγαλύτερο χώσιμο το τρώνε οι βοηθοί ηχολήπτη (κοινώς νέοι) μέχρι να μάθουν τα "δια ταυτα" (βλ 128αρα κονσόλα σε συναυλία στη μαλακάσσα) ή να ανοίξουν δική τους δουλειά/επιχείρηση, γιαυτό προσοχή στα αφεντικά! :o

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τον ανεβασα με το ζορι επι σκηνης προκειμενου(εν ωρα Live) να του αποδειξω οτι δεν ακουω πληκτρα & 2η κιθαρα. Απαντηση του : ...μα εγω τ ακουω. Πας καλα? Τοτε παιξ εσυ ρε ατομο του λεω.(δηλ και δικιο να χε - κουφος να μαι ε!? Ημαρτον ρε φιλε)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου